האיום הכי גדול שלנו הוא היעדר אנושיות

אחמד דוואבשה בן ה-4 הפך ליתום כתוצאה מטרור יהודי. מה זה אומר עלינו? שהחברה הישראלית הפכה אדישה ואיבדה את החמלה ואת כל הערכים שאפיינו אותה

07/09/2015
עדי בלדרמן קבלו עדכונים מעדי
  • RSS

הלוויתו של סעד דוואבשה, אבי המשפחה הפלסטינית שהוצתה. צילום: Getty Images

שר החינוך הקודם אמר "האחר הוא אני" ושר החינוך הנוכחי אמר "האחר הוא לא אני, הוא אחר ואני מכבד אותו" ואני ממש משתעממת ממשחקי הטרמינולוגיה האלה; העובדות ברורות - האחר לא מעניין את מרבית אזרחי ישראל. פשוט לא מעניין.

הלילה נולד יתום בן 4. אמו של אחמד דוואבשה, שמשפחתה הוצתה בכוונה תחילה לפני כחודש ואיבדה את בנה התינוק ואת בעלה, נאבקה חמישה שבועות כדי שאחמד, הבן הבכור שלה, לא יהיה יתום, אבל הלילה היא נפטרה ואיתה התקווה האחרונה של אחמד לבן משפחה בחיים.

אחמד הפך ליתום כתוצאה מטרור יהודי. לא תג מחיר ולא פשע שנאה ולא שום מילה מכבסת אחרת. טרור יהודי. החברה הישראלית הפכה אדישה ואיבדה את החמלה ואת כל הערכים שאפיינו אותה. מבט על הרשתות החברתיות רק מקצין את העצב ואת הייאוש. גינויים משמאל מקבלים אוטומטית רשימה של ילדים יהודים שנשארו יתומים כתוצאה מפיגועי טרור. אין בכלל מקום להשוואה ובטח שלא ל"תחרות".

כשמישהו נהרג מטרור של בני עמי, אני לא רק עצובה, אני גם חשה אחריות. ובושה. ולהרגיש בושה זה לא להיות בוגדת, להפך. זה לרצות להיות הומאנית. זה לזכור ולא לשכוח, כי יתום הוא יתום, ורצח חפים מפשע הוא רצח חפים מפשע, ללא הבדל גזע, מין, דת או העדפה מינית.

לצערי אני רואה קשר הדוק בין חוסר היכולת להרגיש צער ובושה כלפי המקרה הנוראי של משפחת דוואבשה לבין האדישות שלנו כלפי הפליטים שמתדפקים על דלתות אירופה.

פעם בשנה אנחנו נשבעים "לזכור ולא לשכוח, לזכור ולא לסלוח, לזכור ולספר". אז הנה ההזדמנות שלנו לא לשכוח, ולפעול! אבל אותו העדר אמפטיה ל"אחר" משתלט עלינו; אנחנו מסתכלים על הסורים ואומרים - למה שנעזור למי שרוצה לרצוח אותנו? מסתכלים על מי שמעז להציע שנקבל אלינו את הסורים ואומרים - למה לנו איום דמוגרפי? למה? כי הם "האחר". ואם לא נבין את זה, אנחנו לא בדיוק ראויים להקרא "אור לגויים".

לא הערבים, לא הסורים ולא האיראנים - האיום הכי גדול של ישראל היום הוא היעדר אנושיות. אנחנו הסכנה הכי גדולה של עצמנו ואם יפסיק להיות אכפת לנו מהאחר - החלש, היתום או חסר הבית, לא רחוק היום שלא יהיה אכפת לנו מעצמנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה