ובחלום: סימנים נפוצים בחלומות והמשמעות שלהם

החלומות שלנו מקבילים לחיי הערות שלנו, למציאות שבה אנחנו חיים. נכון שכולנו חולמים, אבל רגע בואו נבין - איך חלומות מופקים וממה הם עשויים? מה הסיבה לכך שאנחנו חולמים? ומה כל זה אומר אם בכלל?

07/09/2015
Lifehacks קבלו עדכונים מLifehacks
 • RSS

פירוש חלומות. צילום: שאטרסטוק

רנה מגריט אמר "אם החלום הוא התרגום של חיי הערות, חיי הערות גם הם התרגום של החלום". כל החלומות הם מקבילים לחיי הערות שלנו, למציאות שבה אנו חיים. נכון שכולנו חולמים, אבל רגע בואו נבין - איך חלומות מופקים? מהי הסיבה לכך שאנחנו חולמים? ולמה אנחנו בכלל "צריכים" את החלומות?

לטייל טיולים אסטרליים

חלומות הם התגלות תת המודע, הברירה הטבעית של תת המודע שלנו ליצור עמנו תקשורת. חלומות הם למעשה התגלמות הרגשות שלנו דרך הדמיון. האדם הממוצע כלל לא משתמש בדמיונו לאורך היום, לא מתוך בחירה כמובן, שאם תרצו או לא - מוחכם לא ייתן לכם להמשיך ולהתעלם מהתחושות שלכם. גופכם יודע להפיק חומר הנקרא DMT, חומר זה מיוצר בבלוטת האצטרובל, בלוטה אשר ממוקמת במרכז הראש בקו מקביל לעיניים. DMT הוא הסם הכי חזק בטבע והפרט הכי חשוב: שהוא כולו מופק בתוך המוח שלנו, שמעתם נכון, הוא מופק בתהליך טבעי בעת חלימה, לידה, מוות, ואיבוד הכרה, והוא מאפשר לנו להיכנס בקלות למצב של מדיטציה עמוקה, לטייל טיולים אסטרליים, לקבל מסרים ולחקור את היקום ואת עצמנו.

נהלו יומן חלומות

חשוב לזכור שחוויותיו של כל אדם שמורות רק לו, כל אחד "חוקר" בדרכו שלו. לבלוטה זו תפקודים נוספים כמו וויסות השעון הביולוגי של כל בעלי החיים, ייצור הורמונים כמו מלטונין המשפיע על תהליכים רבים בגוף האדם - מחזורי שינה, לחץ הדם, חום הגוף, רמת הגלוקוז והלחץ התוך עיני, הרבה אחריות לבלוטה אחת קטנה.

אז לאחר שהבנו מה בעצם מאפשר לנו "לחלום", עלינו להבין שתת המודע שלנו חשוף להמון גירויים במהלך היום, גירויים תת הכרתיים שלרוב באים לידי ביטוי בחלומות שלנו, גירויים מיניים, פסיכולוגיים, חרדות, צרכים, מחשבות ועוד, יותר ממה שבאמת ניתן להעלות בכתב.

למרבה המזל יש לנו את היכולות להקשיב וללמוד מהחלומות שלנו, הם אלו שמהווים עבורנו סימני דרך להתקדמות, הם נכתבו בשפת היקום, בשפה שתעורר אותנו למציאות החזקה של הקיום. הם הכרחיים לנו ואנו מאמינים שזו הסיבה האמיתית לחלום; חלום הוא פורקן, אך חייב להיות הגיון מאחורי העובדה שאנחנו זוכרים את החלומות שלנו - והתשובה היא - למידה. הנפש שלנו מנסה לאותת לנו באיזו דרך עלינו לבחור, הקשיבו היטב, חשבו פעמיים לפני שאתם ממשיכים ביום שלכם, השאירו דף ועט על יד המיטה, להנצחת החלום הבא. דעו, שיש ברשותכם עד 3 דקות ואף פחות לפני היטשטשות החלום בראשכם, אל תבזבזו זמן - כתבו.

סמלים נפוצים המופיעים בחלומות ופירושם

 • בעלי חיים: לעתים קרובות מייצגים חלקים מהנפש שמרגישים מחוברים לקיום, לטבע ולהישרדות, לעיתים בעלי חיים מתקשרים איתך או מביאים אלייך מסרים, מסרים ירדו אלייך לעיתים בצורות מילוליות, ללא רעשי רקע, לעיתים בעלי חיים הם "השליחים" המנהלים איתנו שיחות על המשך דרכנו.

 

 • נטרף על ידי חייה: סיטואציה כזאת מרמזת על כך התאפקות, ואחזקת רגשות מודחקים, כמו פחדים או כעסים על אנשים ועל סיטואציות.

 

 • תינוקות: יכולים לסמל רצון מילולי לייצר צאצאים, או את הרצון לחזור לילדות, לקלילות ולחופש נטול דאגות שמאפיין תקופת חיים מסוימת, או יכול לסמל אתה הצורך להרגיש אהובים. תינוקות גם יכולים לסמל היוולדות של שינוי, התחלה חדשה בחייך.

 

 • נרדפות: רדיפה/בריחה מנרדף אחד מסמלי החלום הנפוצים ביותר בכל התרבויות. זה לא אומר בהכרח שאתם מרגישים מאוימים, עליכם לחשוב על הדמויות שרודפות אחריכם: האם הן מלוות בחפצים אשר מכוונים כלפיכם? מנסים להרוג אתכם? אם כן, קחו בחשבון את מאפיין הפחד, אתם מפחד ממשהו בחייך, אולי דבר המתנהל ללא שליטתכם אך בעל השפעה גדולה עליכם, לעומת זאת אם אתם נרדפים רק בידי אדם או חיה, כמעין "משחק תופסת" ללא כל שילוב עצמים חדים או ברורים שעלולים לפגוע בכם באופן מובהק, עליכם להבין שאולי האדם או החיה מנסים להעביר לכם מסר, מעוניינים לדבר איתכם ואתם מצידכם אינכם מוכנים לשמוע - על כן אתם במנוסה. בפעם הבאה שאתם נתקלים בחלום כזה, נסו באופן מודע לתכנת את חלומכם, לעצור לנהל שיחה עם "הרודף" - שאלו אותו - מה רצונך? מדוע אתה רודף אחריי? כך אולי תגלו את התשובה.

 

 • בגדים: מהווים אמירה ברורה על איך שאנחנו רואים את עצמנו, ויותר מזאת – איך שאנחנו רוצים שאנשים יראו אותנו. שימו לב לפרטים! האם הבגדים מרופטים? האם הבגדים תואמים לכם? האם הבגדים נוצצים? אתם עלולים להרגיש לא מושכים או מבוישים, איך אתם מרגישים ביחס למראה בחלום? איך העולם מגיב למראה שלכם? כאן טמונה התשובה לפירוש החלום.

 

 • סמלים דתיים: מתפרשים באופן סובייקטיבי בהתאם לאמונות הדתיות שלכם. יש הרואים אותם כמאזנים מסמלים התקדשות, קדושה, או מעבר שלב בחיים, מפגש עם אלוהים, קבלת ברכה או עונש, פגישה עם המוות, הסיבות הספציפיות יעזרו להגדיר את ההקבלה של החלום לחיים, באיזה שלב אתם, האם מגיע לכם עונש או ברכה על מעשייך? האם אתם מתפללים לעזרה? חלומות נועדו בכדי לכוון אותנו, ובכך שנשאל את השאלות הנכונות על פי פיסות המידע שניתנו לנו בחלום, נדע להבין את המסר.

 

 • בחינות ומבחנים: יכולים לסמל הערכה עצמית. זכרו, החלומות שלנו משקפים את המציאות, האם אתם נמצא כרגע בתוך התמודדות אשר מצריכה ממך להמציא כוחות חדשים? האם אתם עומד בפניי "בדיקת מסוגלות" עצמית? יכול להיות שאינכם מעריכים את עצמכם מספיק ותוצאות המבחן שבחלום יקבעו את היחס שלכם כלפי עצמכם, התגובה שלכם לתוצאות וכדומה. יכול להיות שתוכן הבחינה משקף חלק מהאישיות שלכם, או הרגשה שהחיים שלכם תחת פיקוח ומבדק, נסו לבדוק כיצד אתם מרגיש ביחס לדברים, הסתכלו על עצמכם כשתי ישויות נפרדות, כיצד הרגשתי בחלום וכיצד אני מרגיש כעת? התשובות יגיעו.

 

 • מותו של חבר או אהוב: מייצגים שינוי (סופים והתחלות חדשות), או רצון עז בקרבה של אותו אדם אלייך, לאו דווקא חיזוי של מוות עתידי של אותו אדם. זכרו, פירוש החלום חייב להיות על פי תפיסת המציאות שלכם - שאלו את עצמכם - האם אדם זה באמת מת בזמן האחרון? אם כן אולי המוח והלב שלכם עדיין מתקשים לעקל ולהאמין שדבר זה קרה, תת המודע שב ומשחזר את האירוע, זו טראומה, עליכם לקבל חלומות אלו באהבה, ולהבין שאפשר לשחרר גם באופן מודע את אותו אדם, בכל דרך שתקל; דרך ציור, דיבור, מוזיקה, בכי, כל דבר – הנפש זקוקה לפורקן, ומנסה להתרגל לשינוי הגדול שעובר עליה.

 

 • נפילה: מצוק או ממקום גבוהה מסמלת חרדה גדולה מהצורך שלנו לא לשלוט בכל דבר בחיינו, מהצורך להרפות ולשחרר, הפחד שלנו לאבד שליטה או להיכשל בדרך.

 

 • מכונות פגומות: אשר לא מתפקדות בעת הצורך מעידות על חרדת ביצוע, מעידות על פחד, יכול להיות פחד ביצוע דברים לבד ללא קבלת עזרה, מעברים גדולים בחיים ללא חיבוק ממישהו מוכר אשר יכוון אותנו בדרכנו.

 

 • העלמות היכולת לדבר: מסמלת הרגשה של להיות לא מובן בפני העולם, להרגיש לבד, או מסמלת פחד ממוגבלות פיזית כלשהי, פחד להיות נכה וכדומה.

 

 • מזון: מסמל ידע, משום שהוא מזין את הגוף בדיוק כמו מידע שמזין את המוח. עם זאת, יתכן שבאמת מדובר רק באוכל. חשוב לדעת כיצד אתם מרגישים ביחס לאוכל - שוב שם טמונה התשובה.
 • שדים: הם דמויות הנראות בעינינו כישויות רעות וערמומיות, אך הן למעשה מסמנות רגשות מודחקים. שדים הם עוד כלי להעברת מסרים, דרך פחד או סיטואציה לא נעימה שאנחנו חווים בחלום, הם כאן כדי להכווין אותנו להסתכל פנימה אל תוך ליבנו, להקשיב ולקבל מסרים, כיוון שרק אנחנו יודעים מה נכון וטוב לנו.

 

 • שיער: על פי פרויד מתקשר באופן גורף עם מיניות. שיער שופע עשוי לסמל גבריות וכוח. אובדן שיער בחלום מקביל לאובדן החשק המיני. פחד מאימפוטנציה, או נשירת שיער עלולה גם להביע פחד מילולי להקריח.

 

 • ידיים: תמיד נוכחות בחלומות באופן פעיל, אבל כאשר הן קשורות אחת לשנייה, הן עשויות לייצג הרגשה של חוסר תועלת. פעולות כמו שטיפת הידיים עשויות לבטא הרגשה של רגשות אשם, או רצון להתנקות ממעשה שפל שנעשה, חרטה על מעשה זה.

 

 • בתים, בניינים או עלייה במעלית: יכולים לסמל את הנפש הפנימית. כל קומה, חדר או ריצפה יכולים להיות בעלי משמעות ולסמל זיכרונות מהעבר, רגשות ופרשנויות של אירועים משמעותיים שונים.

 

 • הרג: החלומות שלכם לא בהכרח אומרים שאתם רוצחים בארון; כשאתם הורגים מישהו בחלום, ההרג יכול לייצג את הרצון "להרוג" חלקים באישיות שלכם. הרג גם יכול לסמל עוינות כלפי אדם מסוים, רצון להתרחק מאותו האדם וכדומה. במידה ואתם הורגים אדם מוכר, ככל הנראה האדם הזה משמש לך כמראה למעשים שאתם מבצעים לא כשורה.

 

 • נישואים: יכולים להיות רצון מילולי להינשא או מיזוג של החלקים הנשיים וגבריים של הנפש שלכם.

 

 • נסיעה בכלי תחבורה או טיסה: חלום שעלול לחשוף תסכול כתוצאה מהתעלמות מהזדמנויות הנכרות בדרך, כנראה שהגיע הזמן להיות יותר ספונטניים ופחות מחושבים, היו בטוח שזה מה שהנפש שלכם רוצה. חלומות אלו נפוצים ביותר כאשר אתם נמצאים במאבק עצמי לפני קבלת החלטה גדולה.

 

 • כסף: יכול לסמל ערך עצמי או לסמל את המטרות שאתם מציבים לעצמכם - להיות בעל ממון. אם אתם חולמים על החלפת כסף, זה עשוי להראות שאתם בעצם מצפים לשינויים בחיים.

 

 • מכשולים: עוד מכשול ועוד מכשול, שימו לב אם אתם עוברים אותם בהצלחה או באפיסת כוחות, חלומות אלו יכולים לחשוף תחושות אמיתיות לגביי הישגים והישגיות. כמה כוחות טמונים בכם, כמה אתם באמת מסוגלים להתמודד מול המכשולים ששולחים אליכם החיים.

 

 • עירום: הוא אחד מסמלי החלום הנפוצים ביותר, והוא חושף את האני האמיתי שלכם לאחרים. אתם עשויים להרגיש פגיעים וחשופים לאחרים. ולעומת זאת להשוויץ בעירום או לחלוק אותו עם אחרים מעידים על דחפים מיניים ותשוקה.

 

 • אנשים: השתקפויות של הנפש. אנשים יכולים להדגים היבטים ספציפיים של האישיות שלכם.

 

 • אנשים מהעבר: אנשים שאולי ימצאו את דרכם אל תוך חייכם בשנית בזמן הקרוב, או להפך אנשים חדשים נמצאים בחייכם כרגע, אך הם בעלי אותם מאפיינים של האנשים מהעבר. וצד נוסף מעניין, יכול להיות שאתם אולי נמצאים באותו מצב רגשי שהייתם שרויים בו במהלך הקשר עם אותו אדם מהעבר.

 

 • רדיו, טלוויזיה ואינטרנט: יכולים לסמל ערוצי תקשורת בין המודע ללא-מודע. כאשר אתם במצב עירות, שאלו, מה המידע שהועבר אליכם? שימו לב אליו. מה הופיע על צד הטלוויזיה או הושמע ברדיו?

 

 • כבישים: מביעים את הרצון שלנו לכוון את החיים שלנו, לבחור דרך. חלומות אלה באים להעיר אותנו לשאלות פנימיות שעדיין לא שאלנו, זה עשוי להיות הזמן לשאלה מהו "נתיב החיים" הנוכחי שלי.

 

 • בתי ספר: הם סמלי חלום משותפים של ילדים ובני נוער, אבל מה לגבי חלומות על בתי ספר בבגרות? הם עשויים להציג את הצורך לדעת ולהבין את עצמכם דרך "השיעורים" של החיים.

 

 • חלומות מיניים: יכולים לסמל אינטימיות ותשוקה מילולית למין, או שהם עשויים להדגים איחוד של רגשות לא מודעים עם הכרה מודעת, מראה על מודעות וצמיחה אישית.

 

 • מורים: מלבד היותם ביטויים מילוליים של אנשים, יכולים לייצג דמויות סמכות שבכוחן להאיר את עיניכם.

 

 • שיניים: חלימה על אובדן השיניים עשויה לסמן פחד מהזדקנות או ממוות, פחד מלהראות לא מושכים ואטרקטיביים בעיני אחרים.

 

 • להיות לכוד:  לכידה פיזית, כליאה בתוך מקום סגור או בכלוב הוא נושא סיוט נפוץ, המשקף את חוסר היכולת להתמודד, והרצון העז לברוח ולעשות את הבחירה הנכונה בחיים.

 

 • כלי רכב: עשויים לשקף עד כמה אתם מרגישים שיש לכם שליטה על החיים שלכם למשל, האם המכונית יצאה מכלל שליטה, או שמישהו אחר מסיע אתכם?

 

 • מים: מגיעים בצורות רבות והם מסמלים את עולם הרגשות הלא-מודע. בריכות רגועות של מים משקפות שלום פנימי תוך אוקיינוס ​​סוער יכול לסמל אי-נוחות.

 

זכרו, היכולת שלנו כבני אדם לחיות את החלום שלנו דרך חיי הערות בעצם מאפשרת לנו להתעלות מעל כל הקשיים והמחסומים של המציאות. פירוש החלומות שלנו מאפשר לנו להתפתח ולהתקדם ולא לקחת כמובן מאליו את המציאות, החלומות הם כאן בכדי שלא נסתפק "במוכר והידוע", עלינו לחיות ולפעול מתוך החלומות שלנו. החופש לפעול מתחיל מתוך אותו פירוש של החלומות שלנו על פי חיי הערות, מתוך ההבנה כי החיים הם יצירתיים וגמישים והם מבקשים ודורשים מאיתנו להתפתח.

דעו, שלא כל סמל בחלום הוא בעל משמעות נסתרת, לא כל אלמנט הוא בעל משמעות לא מודעת, לפעמים זה רק רעשי רקע. נהלו יומן חלומות, כך תזכו להביט לאחור ולראות את ההתפתחות שלכם לאורך פרק הזמן, כך תוכלו להביט בשנית ולראות את כל ההיבטים יוצאי הדופן, הנקודות המרכזיות בסיפורים שלכם, לקשר בניהם ואף ללמוד על עצמכם ולהתקדם, חלומות כאן בכדי להעביר לנו מסר - קבלו אותו בחיבוק.

לכתבות נוספות באתר Lifehacks הקליקו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה