איפה אמא? חרדת נטישה אצל תינוקות ופעוטות

התינוק לא מניח לכם להתרחק ממנו? הפעוט בוכה גם כשהוא חוזר מהפעוטון? הוא ככל הנראה חווה חרדת נטישה. 10 עצות שיקלו עליכם ויעבירו את התקופה הזו במהירות וללא צלקות

07/09/2015
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

שאטרסטוק
בפעם הראשונה שהפכתי לאמא היה לי קשה לתת לאחרים להחזיק את התינוקת שלי. רציתי אותה קרוב אליי, ורק אליי. בפעם הראשונה שהיא פרצה בבכי כשיצאתי מהחדר לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. מצד אחד הבנתי ש- היי! היא מחוברת אליי. מצד שני, התסכול היה גדול כשלא יכולתי לזוז מטר בלי שהייתה צמודה לי לקרסול.

עם הבנות הבאות כבר לא חיכיתי שישאלו אם אפשר לקחת את התינוקת מהעגלה. בכל מפגש עם סבתא או חברה קפצתי על ההזדמנות להעביר אותן לזרועות שמוכנות לחלוק בנטל ובמשקל. למרות זאת, בסביבות גיל 7-8 חודשים גם הן הגיעו לשלב שבו בכו בכי תמרורים כשנעלמתי להן משדה הראייה.

שרי טל, אחות טיפת חלב, מסבירה שחרדת נטישה היא שלב ברצף ההתפתחותי התקין של תינוק, שמעיד שהוא מזהה את סביבתו הקרובה ומפתח נפרדות מהוריו. אבל למרות ההבנה, אף פעם לא נעים לדעת שקשה לתינוק שלנו.

כדי לעזור להורים המודאגים וגם לקטנטנים, שרי חלקה איתי עצות שיתאימו לתינוקות בגילאי 7-9 חודשים.

הורים לקטנים-גדולים שימו לב! יש גם 3 עצות מיוחדות עבור מי שעלולים לחוות רגרסיה בחרדת הנטישה עם פתיחת השנה והכניסה למשפחתון או לגן.

1. איפה אמא?

כמו הרבה תרופות סבתא, גם משחק ה׳קוקו׳ הוא מענה מדויק וטבעי לצורך של התינוק לתרגל היעלמות וחזרה של פנים מוכרות.

כאשר את מכסה את פניך, מבחינת התינוק את אינך. כחלק מהמשחק את גם חוזרת מהר לשדה הראיה שלו. המשחק מאמן את התינוק באימוץ ההבנה שגם כשהוא לא רואה אותך את נמצאת, ובאמצעותו ניתן גם להאריך את פרקי הזמן שבהם הוא מסוגל להתמודד עם היעדרך.

2. דברו על זה

אם תסבירי לתינוק שאת הולכת וחוזרת הוא אכן יבין. אולי לא בפעם הראשונה, אבל לאט לאט, כמו שלמד לזהות פנים וכמו שהוא רוכש שפה, כך הוא ילמד לזהות את המשפט ׳אני הולכת לרגע וכבר חוזרת׳. חשוב להקפיד לומר זאת כשאת בגובה שלו, ולוודא שהוא בקשר עין ובקשב. באות אופן חשוב לגשת אליו כשאת חוזרת לאחר זמן קצר ולהגיד ׳חזרתי. אמא חזרה׳, ושוב לוודא שיש קשר עין.

שאטרסטוק

3. מקיר לקיר

אם התינוק בוכה כשיצאת מהחדר להכין אוכל למשל, לא נרצה שיבכה במשך זמן רב ויחוש ׳נטוש׳, אבל גם לא נעזוב הכל באותה שנייה. נסי לדבר איתו מחדר לחדר, שישמע את קולך. כך ילמד שאת בסביבה גם כשהוא לא רואה אותך.

אל תניחי לו לבכות זמן רב מדי, ודברי אליו גם תוך כדי ההליכה חזרה כדי שילמד להבחין בקולך המתקרב.

4. סביבה מוכרת

כשאתם יוצאים העדיפו להשאירו את התינוק בסביבתו המוכרת. אמנם אתם תצאו מהתמונה לזמן קצר, אבל הוא מזהה גם את הצעצועים, את מיטתו ואת חדרי הבית כאזור מוכר ובטוח. ככל שניתן, העדיפו להשאיר אותו בסביבה זו.

5. דרוש כפר

אומרים שדרוש כפר שלם כדי לגדל ילד. בתרבות שלנו אין את המעטפת הזו, אבל חשוב לחבר את התינוק לעוד מבוגרים קרובים ואוהבים- דודים, סבתות וסבים. תינוק שרגיל לשהות במחיצת מבוגרים, פרט להוריו, לומד לסמוך על סביבה רחבה יותר וקל לו יותר להרגיש בטוח גם כשאת לא לצידו.

6. סבלנות

קל להגיד, קשה לעשות. כשהתינוק נצמד אליך כל היום, בוכה לא מעט ולעתים מתקשה לישון, קשה לשמור על הסבלנות. כדי להצליח בכך נסי להזכיר לעצמך שזהו שלב טבעי שיחלוף ושהתינוק חווה מצוקה אמיתית מבחינתו. בעזרת בן הזוג, נסו לחלוק במטלות ולהקל זה על זו עד שהדברים יחזרו למסלול ולשגרה.

שאטרסטוק

7. עניין של עיתוי

תינוק עייף או רעב חש סוג של מצוקה או כאב, לכן אלה זמנים לא טובים להיעלם לו. כשאתם בבית הקפידי על הכנות שיאפשרו לך להתפנות אליו ברגעים האלה. למשל, צאי מהחדר להכין לו אוכל כאשר הוא משחק ולא כשהוא מתחיל להראות סימני רעב. אם את אמורה לצאת ולהשאירו עם מבוגר אחר, הקפידי לעשות זאת כשכל צרכיו מטופלים והתינוק רגוע ונינוח.

* העצות הבאות מתאימות גם לפעוטות שעלולים לחוות חרדת נטישה עם הכניסה למשפחתון או גנון:

8. עובר ושב

תחושת הביטחון של התינוק תלויה, כאמור, גם בסביבתו ובכלל זה בחפצים המצויים בה. תינוקות רבים מאמצים חפץ מעבר- בובה, חיתול או שמיכה- שבעזרתו הם למעשה ׳מעבירים׳ את הסביבה המוכרת ביחד איתם ממקום למקום. חפץ מעבר מסייע גם בהתגברות על חרדת נטישה וגם על קשיים בשינה בעקבותיה.

אם התינוק או הפעוט שלך סובל מחרדת נטישה ואתם נמצאים לקראת פרידות ממושכות, כמו יציאה לעבודה או כניסה לגן, נסי להרגיל אותו לחפץ שיוכל לקחת איתו עד שיתרגל למקום ולשגרה החדשה.

שאטרסטוק

9. שלב שלב

נסו ליצור לוח זמנים שיאפשר לתינוק הסתגלות הדרגתית לפרידה ולסביבה החדשה. הגדילו את משך הפרידה מדי יום, עד שתגיעו למצב שהפרידה פחות או יותר נינוחה. כמו בשלבים הראשונים, חשוב להקפיד על תקשורת מילולית וקשר עין, ולהעביר מסר בטוח שאתם הולכים לזמן קצר וחוזרים בקרוב, וכמובן שאתם סומכים על מי שנשאר איתו.

10. לא לפחד כלל

מאוד קל להישבר, אבל היות ופרידה היא חלק מהמציאות היומיומית שלנו, חשוב לא לשדר לתינוק שהסיטואציה מלחיצה או מעוררת בכם אי נוחות. ככל שהוא ירגיש שאתם בטוחים ונינוחים בפרידה, כך ההסתגלות שלו אליה תהיה מהירה וקלה יותר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה