טיפים מנצחים לכביסה

איך תשפר כוס חומץ את רכות הבגדים, מה עושים כששוכחים בגדים רטובים במכונת הכביסה ולמה חשוב לפתוח את דלת המכונה מיד בסיום השימוש? העצות הכי הכי לכביסה נקייה וריחנית

31/08/2015
חן אייל קבלו עדכונים מחן אייל
  • RSS

טיפים לכביסה

יצאתי לעולם בלי כישורי ניקיון. שנאתי לעשות כלים, הריח של אקונומיקה גרם לי בחילה, בכל פעם שהעזתי לשטוף רצפה החלקתי על המרצפות הרטובות ושברתי משהו: את האגרטל הכי אהוב, את מקל המגב, את הקרסול. האמת, ששבירת הקרסול, הכואבת והמעצבנת, היתה רגע מכונן בחיי: החלטתי להעסיק "עוזרת".

אחותה של חברתי הטובה, הדס, התנדבה לנקות לי את הבית, ואני הכרחתי אותה לקבל ממני כסף. הדס פתחה בפני צוהר לעולמות הכביסה שלא הכרתי. עד אז הייתי פשוט זורקת את הכביסה המלוכלכת בבית הוריי או מממנת מכוני כביסה נבחרים. מרגע שלמדתי את סודות הכביסה – הפכתי למכורה. אלופה. מומחית בעלת ידע בינלאומי שברובו הוכח מחקרית.

ועכשיו אני מוכנה לחלוק אתכם את הידע הצחור שלי: כך תשמרו על הבגדים שלכם נקיים, ריחניים, ובעיקר – כמו חדשים, לאורך זמן:

 בדים, נעים להכיר

אישית, אני לא קונה בגדים שהרכב הבד שלהם לא מפורט בתווית. חשוב לדעת מראש אם זה בד עדין כמו ויסקוזה, או שמדובר בבד סינטטי שאסור להכניס למייבש.

למדו לקרוא את סמלי הכביסה, טמון בהם ידע שלא יסולא בפז, זו הדרך של יצרניות הבגדים הרציניות והמכובדות לעזור לכם לשמור עליהם.

סמלי הכביסה (שאטרסטוק)

מיינו את הבגדים - הפרידו בין בדים לבנים וצבעוניים, הכינו ערימה של כביסה מאד מלוכלכת, ערימה של בגדים עדינים שיקרים ללבכם, בגדים שתולים בחוץ לעומת אלה שעדיף לייבש במייבש וכדומה, ערימת מצעים ומגבות, ערימת תחתונים וגרביים שיכולים להיכנס יחד למייבש וכדומה.

בדקו בכיסים שטרות כסף, מפתחות, כרטיס ביקור נשכח, טישו משומש. כל האוצרות האלה יכולים "ללכלך" את הבגדים ולהזיק למכונת הכביסה.

רוצים לחדש מגבות ישנות? - הכניסו אותן לתכנית כביסה חמה (40 מעלות ומעלה) בתוספת כוס של חומץ. אחרי שהמכונה סיימה, שפכו לתוכה חצי כוס של סודה לשתייה וכבסו שוב. העבירו את המגבות שכובסו פעמיים לייבוש במייבש.

 מכונה, מייבש ומה שביניהם

טיפים למכונת כביסה (צילום: שאטרסטוק)

קראו את הוראות ההפעלה של מכונת הכביסה שלכם - למכונות החדישות יש לא מעט כפתורים שקובעים תכניות שונות, מהן ניתן לבחור, באחרות אתם קובעים בעצמכם את הטמפרטורה של המים והאם הסחיטה תהיה חזקה או עדינה. חשוב גם לתחזק את המכונה לפי ההוראות, ולאחר שהיא מסיימת – להשאיר את תאי הכביסה ואת דלת המכונה פתוחים, שלא יתפתח בה עובש.

בחרו את תכנית הכביסה בקפידה - בדים עדינים זקוקים לכביסה קצרה מאד, ללא סחיטה או עם סחיטה עדינה.בדים לבנים ובגדים מלוכלכים מאד זקוקים להשרייה (לא חייבים, אבל זה בהחלט משפר תוצאות) ולכביסה בחום יחסית גבוה (60-90 מעלות). בגדים שיש לתלות עדיפה תכנית עם סחיטה חזקה.

בגדים שמתאימים למייבש, כמו תחתונים, גרביים, מגבות ומצעים, אפשר להסתפק בסחיטה קצרה יותר. ועדיף כמובן לייבש אותם במייבש: לטובת הרכות והריח הנעים.

אל תדחסו בגדים למכונה. השאירו רווח כלשהו, כך הבגדים ישטפו בצורה יסודית, ולא יתקמטו.

שכחתם את הכביסה כמה שעות במכונה? - לא קרה כלום. הפעילו אותה על תכנית קצרצרה עם מרכך כביסה בלבד. הקמטים יתיישרו והכביסה תקבל ריח רענן.

שכחתם את הכביסה במייבש? - הפעילו את המייבש ל-10 דקות והתיזו ספריי מרכך כביסה.

מכבסים בגד בפעם הראשונה? - כבסו אותו עם צבעים דומים ככל האפשר. בגדים חדשים לעתים מפרישים צבע בכביסה הראשונה.

 תולים, הולכים

טיפים לכביסה (צילום: שאטרסטוק)

ייבוש הכביסה בתלייה היא בעיניי האופציה השפויה. בקית הישראלי הכל מתייבש בשעות ספורות ואתם יכולים לחסוך בחשמל,כמובן.

עדיף לתלות בצל ולא בשמש ישירה, כדי צבעי הבגדים לא ידהו. אל תשכחו לנער וליישר את הבגדים לפני התלייה, כדי שלא יתייבשו קמוטים.

עדיף לתלות את הבגדים "הפוכים" כלומר כשהחלק הפנימי שלהם כלפי חוץ. הפרידו בין בגדים שיש לתלות ובין בגדים שעדיף לייבש במייבש, למשל תחתונים וגרביים, גם כי זה חוסך את זמן התלייה של פריטים קטנים, וגם כי הם לרוב עשויים בדי כותנה שמתייבשים מצוין במייבש.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה