לגעת באושר: חשיבות המגע להתפתחות התינוק

אחרי 9 חודשים של חיבור מושלם יוצא התינוק לאוויר העולם. איך תגרמי לו להרגיש אהוב ובטוח ואיזה מגע תורם להתפתחותו

24/08/2015
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

שאטרסטוק

את תחילת מסעו בעולם עושה התינוק ברחם- מקום עוטף, מחובר וקרוב. אחרי 9 חודשים מגיע רגע הלידה, שמציב את התינוק שלך בפני מציאות חדשה ששניכם צריכים להתחיל ללמוד אותה.

אומרים שמגע הוא הדבר הטבעי ביותר עבור בני האדם, זהו צורך שיש לכולנו. אבל להורים רבים יש שאלות לגבי תפקיד המגע בחיי התינוק - כמה מגע נחוץ לו, אילו סוגי מגע נכונים, האם סבתא צודקת ואנחנו מפנקים אותו מדי, ומה אם לאמא לא ממש מתחשק לגעת ולחבק כל היום?

על כל השאלות האלו ועוד עונה אפרת פינקלר, מלווה התפתחותית לתינוקות מצוות האתר Developy.

בואי להכיר אמהות טריות כמוך ולקחת חלק בקהילת האמהות של סלונה והאגיס >> אהבה ממגע ראשון

 

מה תפקידו של מגע בחיי התינוק?

מגע הוא צורך פיזיולוגי-ביולוגי שלנו, כבני אדם. התרבות מעט דוחקת אותו, וככל שאנחנו מתבגרים פחות לגיטימי לגעת, אבל זה הדבר הכי טבעי וראשוני לביסוס קשר, בוודאי עבור תינוק. אמא או הורה יכולים לדבר אל התינוק, לשוחח, לשיר- אבל עד שהשפה שלו תפתח הוא יכול להגיב רק בקשר עין ובתגובה למגע.

מעל הכל, במגע נוצרת התקשרות טובה בין המטפל העיקרי לתינוק. המגע מייצר קירבה, חום, ואינטימיות. מגע מטפח תחושת הביטחון. התינוק לומד לחוש שיש מי שמחזיק אותו, תרתי משמע. הוא חשוב גם למוטוריקה ולהבנה היכן מתחיל והיכן נגמר גופו, להתמצאות במרחב, ועוד.

שאטרסטוק

האם יש ״יותר מדי מגע״, או כמו שמזהירים לפעמים – האם ריבוי מגע יהפוך את התינוק למפונק?

התינוק זקוק לכמה שיותר מגע בתקופת חייו הראשונה. רואים למשל אצל פגים, שעבורם מומלצת שיטת הקנגורו, או מגע עור בעור. תינוקות שזוכים למגע כזה מראים התפתחות מהירה ובריאה יותר. יש למגע אנושי כוח מרפא, פיזיולוגית ופסיכולוגית.

המגע נחוץ גם להורה. נעשו מחקרים שמראים שריח התינוק עובד עלינו כמו ׳סם מרגיע׳, מצאו גם שחיבוק של 20 שניות משחרר אוקסיטוצין במוח, שנקרא בשפה עממית ׳הורמון האהבה׳, ההורמון שמשתחרר גם בזמן לידה וגם ביחסי מין, כל אלה מעידים על החשיבות של המגע לצורך שלנו לחוש נאהבים ובטוחים.

בראשית חייו מומלץ לתת לתינוק כמה שיותר מגע. כדי לבסס את התחושה שהוא אהוב ובטוח, בהמשך צריך להציב גבולות, אבל אז התינוק יוכל לסמוך עלינו שהגבולות מוצבים לו מתוך ראיית טובתו.

שאטרסטוק

כל שעה נשיקה כל שעתיים חיבוק

הקשר בין אמא לתינוק מתחיל כשהוא גדל בגופה. אבל היום יש הרבה סוגי משפחות, וישנם גם מצבים בהם האמא לא בשלה למגע מרובה. חשוב לדעת שמגע של מטפל עיקרי הוא חשוב. מגע שמעביר לתינוק תחושה שהוא אהוב וחשוב, לא בהכרח של האמא.

אם האמא עייפה, או אם לוקח לה זמן להסתגל למציאות החדשה, אפשר ורצוי שיהיו מטפלים קרובים שיסייעו בהתמודדות עם המצב ויספקו לתינוק את המגע האוהב. באופן כללי, כאשר תינוק זוכה למגע מאנשים קרובים שונים, הוא לומד שאנחנו סומכים על סביבתנו ולומד בעצמו לסמוך עליה.

שאטרסטוק

מה הכי חשוב לדעת על מגע והתפתחות התינוק?

חשוב לדעת שהוא דבר מאוד בסיסי. תינוק זקוק למגע בחודשי חייו הראשונים בצורה אינטנסיבית, והמגע נמצא בכל אינטראקציה שלנו איתו. כל מפגש ניתן לנצל למגע- מהחלפת חיתול, האכלה ועד האמבטיה. ומאוד חשוב לדעת, זהו שלב ראשוני, ולא ניתן לשחזר בגילאי 3-4-5 את מה שנחסך בגיל חודש. אל תוותרו על מגע, וכל המרבה הרי זה משובח.

לסיכום, אילו סוגי מגע אפשר ורצוי לתת לתינוק?

קודם כל חשוב להכיר את התינוק ולהגיב למה שהוא מסמן לנו. לא כל תינוק אוהב כל מגע, וכדי שהמגע יהיה דבר בטוח ונעים עבורו אנחנו חייבים ללמוד להגיב לאיתותים שלו.

שאטרסטוק

1. החזקה במנשא – תינוקות ניובורן זקוקים למגע קרוב ככל שניתן. זהו מגע קרוב והדוק והוא גם מאפשר להורה לנהל את שגרת יומו.

2. חיבוקים ונשיקות – זהו מגע קרוב ופתוח שמאפשר גם לייצר קשר עין תוך כדי המגע, שעוזר לנו לפתח שפה משותפת, להבין מה מתאים לתינוק.

3. רחצה – בשעת הרחצה גוף התינוק חשוף והשהייה במים שוב מטשטשת את הגבולות. טפטוף מים על העור, תנועות סיבון, ואפילו שימוש בחפצים מתווכים כגון ספוג או בד יכולים להרחיב את קשת התחושות של התינוק.

baby touch 5

4. מגע עור בעור – לאחר רחצה, ניקוי בהחלפת חיתול או בעת האכלה כדאי לתת מגע של עור בעור. אם מזג האוויר מאפשר זאת, אפשר להניח לתינוק לשכב בחיתול בלבד ולהתנסות בתחושות שונות.

5. עיסוי – מגע עמוק מלמד תינוק לחוש את גבולות גופו. מגע בלחיצות או תנועות ׳סחיטה׳ בעיסוי מספקות לו היכרות עם מרחב גופו הפרטי וגבולותיו, וגם מאפשרים שחרור והרפיה שהתינוק לא מסוגל להם בעצמו.

 

 בואי להכיר אמהות טריות כמוך ולקחת חלק בקהילת האמהות של סלונה והאגיס >> אהבה ממגע ראשון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה