פלמנקו: שיח של עוצמה, רומנטיקה ותשוקה

היוצרת אדוה ירמיהו מאמינה בפלמנקו ככוח נשי, ובהשפעתו על יכולתן של נשים לסחוף ולייצר סביבן עניין. היום היא מזמינה כל אחת ואחת מכן לחוות איתה מסע רגשי דרך הריקוד

23/08/2015
אדוה ירמיהו קבלו עדכונים מאדוה
  • RSS

אדווה ירמיהו רקדנית פלמנקו. צילום: עמית מן

הפלמנקו היא אמנות אינטימית. בצורתו המסורתית בוצע הריקוד בחלל מצומצם בתוך מרחב הבית, וגם מילות השירה עוסקות (בין השאר) ברגשות פרטיים וברגעים אינטימיים של אהבה.

העבודה Camino, שמוצגת בבכורה בפסטיבל בת ים הבינלאומי לתיאטרון ואמנות רחוב, הינה יצירה אינטימית המשתמשת בשפת הפלמנקו כבסיס וחומר גלם, על מנת לדבר על נושאים אחרים: שבין גבר לאישה.

היצירה נפתחת בקטע משירו של זמר הפלמנקו הידוע "El Pele", "האוהבים של אפריל ומאי..." ומשם מתחילה הדרך, מסע ברגשות, מסע של יחסי כוחות בין המינים: פלירטוט, התאהבות, עימות ורומנטיקה. המסע הינו פיזי, מוסיקלי וויזואלי כשהיצירה מתקיימת ומתקדמת, על כ- 70 מטר של דק עץ. לאורך הדרך עצירות ותחנות שונות. הקהל מוזמן לעבור יחד אתנו את הדרך, פיזית ורגשית, מנקודות מבט שונות.

אל היצירה ניגשתי מנקודת מבטי האישית, נקודת מבט נשית: כאישה, רקדנית, יוצרת, מורה, בת זוג, חברה וילדה. מתוך אמונה בכוח הנשי ובכוחה של אישה לסחוף אחריה ולייצר סביבה עניין: בחיים, בתוצר האומנותי ובתהליך היצירה.

ביחד עם שותפיי ליצירה יהודה 'שוקי' שויקי ואופיר עטר, שני גברים מחוספסים, נוצר שיח של אלמנטים, המדבר על יחסים בין המינים. השיח אחר ושונה, אינו בא לידי ביטוי דרך סיפור אלא בנוי מנגיעות עדינות, רגעים ועצירות במהלך הדרך. בכל עצירה אנו מתמקדים בנושא מרכזי אחד. מעצם היותנו שני גברים ואישה המקיימים מסע משותף, נוצרים יחסי כוחות מעניינים. הדרך עצמה והעצירות, נוגעות בנושאים כמו מובילה/מובלת, שולטת/נשלטת, כוחניות ובחירות. אלו באים לידי ביטוי דרך שימוש בחלל, קצב ושפת הפלמנקו.

דרך שליטה באומנות הפלמנקו המסורתית ופירוקה, חיפוש תנועתי עכשווי, דימויים בימתיים חזותיים ושימוש בחלל הציבורי (ספסל עץ ארוך, עצים, ספסלי ישיבה, מדרגות) נשפך אור על הקשר שבין המינים בצורה חדשנית ולא צפויה.

***

Camino

יצירת פלמנקו במרחב הציבורי מאת אדוה ירמיהו

בכורה מיוחדת לפסטיבל בת ים הבינלאומי לתאטרון ואמנות רחוב 2015

Camino - בספרדית: דרך. תנועה מנקודה לנקודה דרך נקודות נוספות.

פלמנקו - תקשורת אמנותית שמתהווה דרך המפגש בין שירה, נגינה וריקוד; ביטוי של רגשות עמוקים וחוויות חיים בסיסיות דרך קול, גוף, מוסיקה וקצב; אמנות שהיא דרך חיים.

העבודה Camino - מחברת את האינטימיות של הפלמנקו עם המרחב הציבורי ומזמינה את הצופים לעבור איתה יחד את הדרך.

***

המופע של אדווה ירמיהו יעלה כחלק מפסטיבל אמנות רחוב בבת ים  במועדים הבאים:

רביעי - חמישי, 26-27 באוגוסט: 19:35, 21:00, 22:00

שבת, 29.8, 20:35, 22:00, 23:00

* הכניסה לכל אירועי הפסטיבל היא חופשית

למידע נוסף על הפסטיבל ולמועדי שאר המופעים

 אדוה ירמיהו - יוצרת ורקדנית

שותפים ליצירה:

יהודה 'שוקי' שוויקי - זמר/גיטריסט

אופיר עטר - זמר/גיטריסט

ליווי אמנותי - אמיתי יעיש וצוות פסטיבל בת ים

איה גבריאל - מנהלת הצגה

יעלה לוגאסי - עיצוב תלבושות

צילום סטילס - שולמית בושינסקי ומיכל מנצ'ר

עריכת טקסט - עידית סוסליק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה