תערוכה: כרזות הקולנוע של יהודית שץ

מתי בפעם האחרונה יצא לכם לבחון מקרוב פוסטר של סרט? לתהות על הבחירות האמנותיות והעיצוביות שנעשו בו? תערוכה חדשה שופכת אור על היצירה האמנותית שמאחורי-מאחורי הקלעים

20/08/2015
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

 יהודית שץ. צילום: אייל לנדסמן

ברוב המקרים ההסתכלות שלנו על מוצר גמור היא מאוד שטחית: אנחנו קונים, משתמשים וממשיכים הלאה. לדאבוננו, גם כשמדובר ביצירה זה לא שונה בהרבה.

מתי מישהו מאיתנו עצר לחשוב מי עיצב את הפוסטר לסרט האחרון שראה? מתי עצרנו לחשוב אילו שיקולים אמנותיים הושקעו בפוסטר לסרט כדי למצות את הפוטנציאל השיווקי ולהגדיל את קהל הצופים שלו?

אז זהו שככל הנראה לעיתים רחוקות או אפילו בכלל לא. וזה קצת עצוב כל האינסטנט הזה והמובן מאליו, משתי סיבות: האחת, שעולם יצירה שלם מתקבל כמובן מאליו וחולף על פנינו, והשניה  -שיוצרים רבים שההצלחה הקופתית של הסרט תלויה בהם לא פחות מאשר בבעלי תפקידים אחרים,  כלל לא נכנסים למודעות שלנו.

אני למשל, תפסתי את עצמי ממש נבוכה שכיוצרת וכמבקרת מעולם לא התעכבתי בשאלת הפנים הציבוריות של הסרט, דהיינו: הפוסטר.

התגנבות יחידים. איה. כרזה של יהודית שץ

מדוזות. חופשת קיץ. כרזה של יהודית שץ

ואז לפני כמה חודשים פגשתי לראשונה את היוצר הדוקומנטרי ומנהל התוכניות של סינמטק ת"א פיני שץ, והוא ככה סיפר בשיחה על יהודית אשתו. לא הרבה אח"כ שמעתי שהיא נפטרה ממחלת הסרטן, כי את דבר מחלתה הוא לא סיפר...

וגם היום נדמה שפיני עסוק בעיקר בחיים של יהודית מאשר במותה. הוא מתמקד בעשייה שלה ובתרומה השקטה שלה לתעשיית הקולנוע.

בתערוכה שאצר ונפתחה בשבוע שעבר בסינמטק תל אביב, מוענקת הצצה נדירה לעולם יצירה שלם ששופך אור על רעייתו, האמנית יהודית שץ ז"ל (1967-2015). שץ, שניהלה את "סטודיו יש!", עיצבה במשך 20 שנה פוסטרים למיטב סרטי הקולנוע והטלוויזיה.

בתערוכה מוצגים רגעים נוסטלגיים מעולם שלם של יצירה: 20 כרזות של סרטים ישראלים (10 עלילתיים ו-10 תיעודיים) ו-7 כרזות של סרטים זרים. התערוכה שופכת אור על מאחורי הקלעים של הקולנוע ועל דמותה של יוצרת שניהלה את התחום והעניקה שפה גרפית לתעשיית הקולנוע בתקופת פריחתה הגדולה.

***

התערוכה מוצגת בימים אלו ופתוחה לקהל הרחב באכסדרת סינמטק ת"א והיא תינעל ב 4.9.2015

הקהל מוזמן להגיע לסינמטק וליהנות מהתערוכה בימים א' - ו' בין השעות 10:00 ל - 22:00 ובשבת בין 11:00 ל-22:00

סינמטק תל אביב, שפרינצק 2, תל אביב
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה