שנהיה בריאים: איזה תרופות כדאי להחזיק בבית?

בכל בית נמצאות תרופות. חלקן הכרחיות וחלקן ממש לא. כך תאחסנו, תיטלו ותטפלו נכון בתרופות הנמצאות בבית

12/08/2015
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

ארון התרופות (צילום: שאטרסטוק)

מתי בפעם האחרונה בדקתם את ארון התרופות שלכם? עבור רובנו מדובר באותה מגירה מבולגנת בדרך כלל, שאליה משליכים את הסירופ של הילד, האנטיביוטיקה שלא סיימת לקחת, וכדורים שונים לשיכוך כאבים.

במרבית המקרים ארון התרופות שלנו רחוק מלתת מענה לצרכי חירום, במקרים הגרועים יותר אנחנו עלולים להשתמש בתרופה שאינה בתוקף או להעניק טיפול שגוי.

אז אנחנו כאן כדי לעשות סדר ולפרט בדיוק- איזה תרופות ותכשירים כדאי להחזיק בארון התרופות הביתי?

משככי כאבים

ארןן התרופות הביתי (צילום: שאטרסטוק)

משפחת משככי הכאבים נחלקת לשניים: משככי כאבים על בסיס פרצטמול ומשככי כאבים על בסיס איבופרופן.

פרצטמול- משכך הכאבים המוכר ביותר במשפחת הפרצטמול הוא אקמול אבל גם דקסמול, נובימול (טיפות), מוסקולוקולקדס משתייכים למשפחה זו. תרופות פרצטמולניתן למצוא בצורת טבליות- למבוגרים וילדים בוגרים, או כסירופ, טיפות מרוכזות או פתילות נר- עבור תינוקות ופעוטות. "באופן ראשוני, כאשר מופיע חום או כאבים עדיף לקחת תרופה ממשפחת הפרצטמול כמו אקמול ודקסמול", מציינת רוקחת סופר-פארם דיאנה היינריך, "הסיבה היא שמרבית האוכלוסייה לא רגישה לפרצטמול, ולכן הוא נחשב בטוח יותר".

משככי כאבים אנטי דלקתיים- משככי הכאבים האלה דוגמת נורופן,אדוויל ואדקס מבוססים על חומר משכך כאבים בשם איבופרופן, המסייע לשיכוך כאבים שמקורם בדלקת מקומית והכאב אינו כאב עצבי למשל: כאבי ראש מגרונטיים, כאבי מחזור, וכאבי שרירים כתוצאה מדלקת.

עזרה ראשונה חומרי חיטוי

עזרה ראשונה וחיטוי (צילום: שאטרסטוק)

במקרים של פציעות שטחיות או כעזרה ראשונה מומלץ להחזיק בבית משחה אנטיספטית לחיטוי פצעים, "יש אנשים שמשתמשים בסינטומיצין (אנטיביוטיקה לעיניים) לחיטוי וזה אסור. מדובר בתרופה עם מרשם רופא, באנטיביוטיקה למעשה, ושימוש לא נכון בה עלול להביא לנזק", מזהירה היינריך וממליצה "כדאי להחזיק בבית תכשיר כמו פולידין או ויטה מרפן שמתאים יותר לילדים, כי הוא פחות שורף. מומלץ גם להחזיק אלכוהול רפואי או פדים ספוגי אלכוהול". בנוסף לתכשירי חיטוי כדאי ציוד חבישה בסיסי: פד גאזה סטרילי, תחבושת אלסטית ופלסטרים כמובן.

למכות יבשות כמו נקעים, שטפי דם ופציעות שטחיות ממליצה היינריך על משחת ארניקה שיעילה לטיפול במגוון רחב של פציעות, "משחת ארניקה היא משחה טבעית שטובה לחיטוי וטיפול בפצעים, נקעים ושטפי דם".

כוויות

כולנו עלולים להיכוות בסביבה הביתית, ובקיץ גם כתוצאה מחשיפה לא מבוקרת לשמש. אופן הטיפול בכוויות משתנה בהתאם לחומרת הכוויה, "אין הבדל בין כוויות שמש לכוויות אש מבחינת הטיפול. אם מדובר בכוויה מקומית, לא מפושטת וללא שלפוחיות הטיפול המומלץ הוא אלוורה, רצוי מרוכזת". מציינת היינריך ומוסיפה, " למקרים שבהם הכוויה מפושטת, והאיזור אדום מאוד אך ללא שלפוחיות ניתן להשתמש בתכשירים יותר מתקדמים כמו משחת ביאפין או בפנטן". כאשר הכוויה מפושטת מאוד ועל העור מופיעות שלפוחיות ממליצה היינריך לגשת לטיפול רפואי באופן מיידי.

עקיצות והכשות

בקיץ חלה עלייה בסיכויים להיעקץ בידי חרק ארסי, במיוחד כששוהים בחיק הטבע, "כנגד הכשות אין כל טיפול ביתי יעיל ויש להגיע באופן מיידי לטיפול רפואי, רצוי עם מידע מפורט על החיה המכישה" מסבירה היינריך.

אבל עם כל הכבוד לנחשים ועקרבים, "האויב האמיתי" של מרביתנו הם היתושים. מגוון תכשירים קיימים כדי לעזור לנו להילחם בעקיצות כמו שמן צינטרולה ותכשירים לדחיית יתושים למיניהם, שימנעו במרבית המקרים את העקיצות. אבל גם אם נעקצתם תוכלו להיעזר בתכשירים שונים להקלה, "במקרה שיש צורך להקל על עקיצות מומלץ להתחיל עם אלוורה. לילדים מעל גיל 6 ניתן לתת טיפול נקודתי עם משחת פנסטיל".

איך מאחסנים ומשתמשים בתרופות?

ארון התרופות הביתי (צילום: שאטרסטוק)

לדאוג למלאי נכון והכרחי של תרופות בסיסיות זה חשוב, אבל לא פחות חשוב הוא לדאוג לתחזוקה נכונה של התרופות, ולהקפדה על שימוש נכון ואחראי.

אחסון- את התרופות יש לאחסן באיזור קריר ויבש, "פעם היה מקובל להחזיק תרופות במקלחת, שזאת טעות כי זה לא מקום קריר ובטח שלא יבש", מציינת היינריך. אלא אם צוין שיש לשמור אותם בקירור, "הכי טוב להקדיש את אחד הארונות בחדרי הבית לתרופות.".

שימוש נכון- תרופות מרשם הניתנות ע"י רופא מוסמך בלבד יש ליטול ע"פ הוראות הרופא, "במקרה של אנטיביטיקה חשוב לקחת את המינון הדרוש ולסיים אותו. יש לזרוק את האנטיביוטיקה הנותרת. באופן כללי לא כדאי להחזיק תרופות מרשם ללא צורך רפואי ולתקופה מוגדרת" מציינת היינריך. לגבי תרופות ללא מרשם מומלץ לעקוב אחרי ההוראות בעלון לצרכן, "אין לעבור את המינון המומלץ לא בכמות פר מנה ולא בכמות יומית" במקרים של חום גבוהה, ממליצה היינריך לא למהר, "החום עוזר לגוף להילחם במחלה, לכן אנחנו לא ממליצים להוריד חום שהוא מתחת ל-38.5 מעלות".

תוקף-לכל תרופה של תאריך תוקף המוטבע על אריזת התרופה, "יש תרופות, בדרך כלל תרופות סירופ או טיפות,שלאחר הפתיחה התוקף שלהם משתנה, או שצריך לשמור אותם בקירור וחשוב לקרוא את העלון לצרכן.כדורים הם כבר יותר עמידים ואין הבדל בתוקף שלהם לאחר הפתיחה. אני גם לא ממליצה לקנות סטוקים של תרופות, אלא רק את המינימום ההכרחי. כדי שלא יווצר מצב שניקח תרופה שאינה בתוקף".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה