סוניה פרס איננה

סוניה פרס (גל), רעייתו של נשיא המדינה שמעון פרס, הלכה לעולמה היום בגיל 87. סלונה מרכינה ראש לזכרה של אישה נחושה וענווה

20/01/2011
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS
» סוניה ושמעון פרס. צילום ארכיון: לע"מ

סוניה פרס (גל), רעייתו של נשיא המדינה שמעון פרס, נפטרה היום (יום ה') בגיל 87. סוניה פרס נולדה בשם סוניה גלמן בפולין בשנת 1923. היא ומשפחתה עלו ארצה ב-1927. היא למדה בכפר הנוער בן-שמן, שם אביה עבד כנגר ומורה לנגרות. בכפר הנוער הכירה את מי שלימים יהיה בעלה- שמעון פרסקי (פרס).

בניגוד לחבריה, שהתגייסו לפלמ"ח עם תום לימודיהם, בחרה סוניה להילחם בחזית מול הגרמנים. היא התגייסה לצבא הבריטי ב-1942 ושירתה כאחות בבית חולים ליד קהיר, לצד 100 אחיות נוספות מארץ ישראל. פרס הועברה לתפקיד נהגת משאית כשנה לאחר מכן, והמשיכה לשרת. היא נישאה לשמעון פרס ב-1945, ושניהם היו ממקימי קיבוץ אלומות. בתם הבכורה צביה (כיום- צביה ולדן) נולדה זמן קצר לאחר מכן, ומאוחר יותר נולדו לזוג שני בנים: יונתן ונחמיה.

בין נשותיהם של מדינאים ישראליים, בלטה פרס בייחוד על רקע הימנעותה מחשיפה ציבורית. היא העדיפה שלא להגיע לאירועים ציבוריים, ולא עסקה בפוליטיקה לצד בעלה. פרס, מצידו, כיבד את רצונה. לכל אורך חייה עסקה בפעילות התנדבותית והקפידה לעשות זאת הרחק מאור הזרקורים.
בשנים האחרונות, מאז עבר פרס לבית הנשיא בירושלים, השניים חיו בנפרד. בשלב מסוים שינתה פרס את שם משפחה ל'גל' והמשיכה להתגורר בדירתה בתל אביב עד יום מותה.

יהי זכרה ברוך.

צילום ארכיון: לשכת העיתונות הממשלתית
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה