דרושות נשים אמיצות שיודעות לנצל הזדמנויות

ע', בחורה בת 28 עם שנה וחצי ניסיון בלבד, קיבלה הצעת עבודה שאי אפשר לסרב לה. אבל היא סירבה. מה גורם לנשים לפחד לקחת סיכון לטובת מקפצה משמעותית בקריירה?

10/08/2015
שירי גרוסברד קבלו עדכונים משירי
  • RSS

דרושות נשים אמיצות לדיגיטל. צילום: שאטרסטוק

את החברה שלי הקמתי לפני כמעט 3 שנים. לא היתה לי מטרה מוצהרת לקדם נשים, לעזור לאנושות או להביא שלום עולמי. פתחתי אותה כי לא מצאתי Mobile Advertiser לסטארט-אפ החדש שלי ואחרי פגישות עם כל חברות ההשמה בתחום הבנתי שאף אחת מהן לא ממש מבינה בדיגיטל...

במהלך השנים, יצא לי לראיין אינספור נשים צעירות, חכמות, משכילות וחרוצות שעולם הדיגיטל מסעיר אותן. אם הייתי צריכה לסכם את מה שחסר להן בשתי מילים ומה שלא מלמדים אותן באף אקדמיה: ניצול הזדמנויות. לתדהמתי ולאכזבתי אני מגלה, פעם אחר פעם, איך נשים מחמיצות הזדמנויות משנות חיים, פשוט נותנות להן לעבור לידן כאילו כלום. לקיחת החלטה שיש בה מימד של סיכון, לא רק שאינה קורצת להן - היא ממש מבעיתה אותן.

את ע' פגשתי כשלקחנו על עצמנו את המשימה לבנות צוות ישראלי לאחת מחברות האד-טק הגדולות בעולם. כשאני אומרת גדולה, אני מתכוונת לחברה שיש לה שבעה סניפים בשלוש יבשות והיא חולשת על בורסות המדיה הטובות ביותר בעולם, שסוחרות במאות מיליוני דולרים ביום.

לע' היו שני יתרונות יחסיים על פני שאר המועמדים: החברה המגייסת יושבת בארץ דוברת ספרדית וע' דוברת ספרדית. בנוסף, יש לה מעט ניסיון בתחום הכי חם היום בתעשייה: וידאו. ע' פנתה אלי כי היא עובדת בחברה ענקית שלא ממש רואה אותה כבר יותר משנה ומשתכרת שכר ממוצע.

מייסד החברה ומנהל נוסף שהגיעו לסבב ראיונות אחרונים בארץ  התלהבו מאוד. היא בחורה חכמה, נעימה, יודעת את העבודה ולמרות שציפיות השכר שלה היו ב-20% יותר ממה שהיא משתכרת היום, הם כל כך התרשמו, שהציעו לה להצטרף בתנאים שווים הרבה יותר.

למעשה, הציעו לה להיות מספר שתיים בסניף הישראלי. בחורה בת 28, עם שנה וחצי ניסיון בתחום, קיבלה הצעת שכר גבוהה מאוד ועוד אחוזים מהרווחים. הוצע לה להיות בצוות המקים של החברה בישראל, ולמרות שבשיח הראשוני דובר על כך שרק מנהל הפעילות ייסע להשתלמות על חשבונם במטה החברה בחו"ל, גם לע' הוצע להצטרף.

היא סירבה. הייתי חייבת להבין איך מסרבים להצעה כל כך נדיבה והיא השיבה: "אני מפחדת", "זה גדול עלי" ו"מה יקרה אם אני לא אצליח". אני מבינה שזו זכותה. זו הזכות הבסיסית של כל אחד ואחת מאתנו וזה בסדר, אבל זה ממש הכעיס אותי. בשנים האחרונות  נתקלתי בעשרות נשים צעירות, שמפחדות להעז. מה יקרה אם תכשלו? אז זהו, שכלום. אתן עדיין צעירות וזה אפילו לא שלכן. מישהו אחר מציע לכן הזדמנות להצליח בגדול או להכשל נחרצות על חשבונו. ממה אתן מפחדות?

יש משהו מאוד שוויוני בעולם הדיגיטל; העבודה לא חייבת להעשות בשעות מסוימות.למעשה, סוחרת מדיה טובה תעדיף לשבת על המערכות מאוחר בלילה כדי לעשות את הרווח הגבוה ביותר, מה שמתכתב מצוין עם לו"ז של אם צעירה, למשל.

יש בי תחושה מעציבה שסללנו את הדרך עבורכן, אבל אתן מפחדות ללכת בה. אני אפילו לא מבקשת שתיקחו תפקידים שגדולים עליכן, אני רק מבקשת שתנצלו הזדמנויות

.

* שירי גרוסברד היא מנכ"לית משותפת של חברת Join-Digital Talent Agency , חברה ליעוץ, גיוס והשמה במקצועות הדיגיטל, www.join.co.il
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך