ח"כית לזכויות הגבר

אמהות חד-הוריות הן ציבור שנושא בעול כלכלי כבד ומקוצץ ללא הרף. למה ח"כ שמאלוב ברקוביץ' נטפלת דווקא אליהן?

20/01/2011
נעמת קבלו עדכונים מנעמת
  • RSS
» חד הורית. צילום: Photoexpress

היום התבשרנו שחברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה) מצאה לה אוכלוסיה מוחלשת ונחשלת, עליה צריך להגן בחירוף נפש. מדובר בפלח לא מבוטל בחברה הישראלית, המוצא את עצמו, כך למדנו, מופלה ומודר מעמדות הכוח המרכזיות, כחלק ממזימות לנשל אותו מכוחו, מכספו ומזכויותיו. מדובר, אם תהיתם, בגברים.

דבריה המקוממים של ח"כ שמאלוב-ברקוביץ', במהלכם בחרה להשתלח, בין היתר, באמהות החד-הוריות ובמתלוננות על הטרדה מינית, נאמרו בכנס עמותת "הפמיליסטים", ארגון המקדש וחורת על דגלו את ערכי המשפחה הפטריאכלית ומקווה לחזור, כך נדמה, לתקופה היפה בה פמיניסטיות ו"מגדריסטיות" לא זממו לעזוב את בעליהן ולגזול את ילדיהם וכספם.

היא בכנסת כי נשמר מקום לאישה

טוב לדעת שח"כ שמאלוב-ברקוביץ', שנבחרה לכנסת על בסיס שיריון מקום לאישה, מקדמת נושאים חשובים ובוערים, הפועלים לקידום מעמד הנשים בישראל. פערי השכר, ההטרדות המיניות ומקרי האונס, האלימות במשפחה והעדר נשים בתפקידי ניהול (במגזר הציבורי והפרטי כאחד) נעלמו כלא היו. כל שנותר הוא מחיקת הישגי התנועה הפמיניסטית, שבזכותם, יש לציין, הצליחה חברת הכנסת להיכנס לבית הנבחרים הישראלי.

נדמה שתחת אצטלת "ערכי המשפחה", חברת הכנסת מעלה על נס את חלוקת התפקידים המסורתית, ללא "חוגי המגדר, המלמדים את האישה להיות אנוכית, תובענית, חשדנית וקטנונית, ומונעים ממנה אהבה ומשפחה", כך לפי עמותת הפמיליסטים, איתם הבטיחה ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' לערוך מפגש בכנסת כדי לקדם את ערכי המשפחה. קידוש ערכי המשפחה משמש לא פעם בידי ארגונים אנטי-פמיניסטיים כאמצעי להחזיר עטרה ליושנה, לפני התקופה בה לנשים הייתה היכולת להתקדם, לצאת לעבודה ולהלחם על זכויותיהן. עצוב לראות שחברת כנסת, האמורה לייצג את ציבור בוחריה, מחזיקה בעמדות מיושנות, אשר פוגעות ומזלזלות במאבק המתמשך לשוויון מגדרי.

אשמת החד-הוריות

ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' מחזיקה בעמדה המקוממת שאמהות חד הוריות מנצלות את מערכת הרווחה בישראל, ופועלות בכוונה תחילה, במטרה לנצל את המדינה. "נהיה מין איזשהו בון טון להיות חד-הורית שהחליטה לעשות ילד מחוץ למשפחה ואחר כך לבוא למדינה ולבקש הטבות על זה ועל זה ועל זה וכולם מבסוטים", צוטטה חברת הכנסת.

קשה לחשוב על חטא גדול יותר למציאות. חברת הכנסת מוזמנת לנסות ולחוות את חייהן של האמהות החד הוריות, הנאלצות ללהטט בין הטיפול בבית ובילדים ובין עול הפרנסה, המוטל עליהן בלבד (כשהשכר הממוצע לנשים, יש לזכור, נמוך משמעותית מהשכר של עמיתיהן הגברים). עזרת המדינה, חשוב לציין, מזערית. רק לאחרונה התבשרנו על קיצוץ נוסף, הפעם בביטול ההטבות למשכנתאות לאמהות חד-הוריות. לפיכך, הבחירה להיטפל לאוכלוסיה קשת יום זו נראית, בלשון המעטה, תמוהה.

>> מתוך הבלוג של נעמת
צילום: Photoexpress
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה