יש סקס אחר

להגדיל את ההנאה במיטה, להפוך למיניים יותר ו...להתחבר לילד שבנו? הפסיכולוגית יעל לי על המחסומים שיש לשבור כדי למצות את הפוטנציאל המיני

20/01/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» לפתוח את הגוף. צילום:flickr-lisedmarquez La Marqueza

"רובנו לא ממצים את היכולת המינית המלאה שלנו", אומרת הפסיכולוגית יעל לי. "כשרואים תינוקות וילדים קטנים משחקים עם הגוף שלהם, מוצצים דברים או מכניסים חפצים רכים לפי הטבעת ונהנים מהמגע, מבינים שיש בגוף שלנו יכולת גבוהה מאוד להנאה ורובנו לא מנצלים את מלוא הפוטנציאל".

בלי בושה ובלי מניפולציות

לי מסבירה למה רבים מאיתנו לא מנצלים וממצים את הפוטנציאל המיני הגלום בנו: "ההבדל בינינו לבין הילד בן הארבע שמשחק עם הגוף שלו, הוא שאנחנו מתביישים להגדיר צרכים. נשים מזהות ביטוי של צורך מצידן, כמשהו כמעט מגונה. הן חטפו על הראש כילדות; משפטים כמו 'תמיד את צריכה משהו', מהורים מותשים, והתרגלו להחניק. אם אנחנו מתביישים בצרכים שלנו ומתביישים לבטא אותם, יהיה לזה ביטוי גם במיטה. חשוב ללמוד לבטא את מה שאנחנו רוצים בפשטות, בלי מניפולציות או התפתלות. אדם מבוגר לפעמים מאבד את הקשר לצרכים שלו ומתקשה לבקש - אני רוצה שבמיטה תעשה לי כך וכך".

איך מגדלים ילד שקשוב לגוף שלו?

יעל: "עוזרים לילד להבחין מה הצורך שלו, לבטא אותו ולא להתמוטט אם הוא לא מקבל את מה שהוא רוצה. חשוב גם ללמד ילדים להכיל ולווסת רגשות. מי שפורק מהר מדי התרגשות, תסכול וכדו', לא ייהנה מחוויות עמוקות. חוקרי המין הידועים, מאסטרס וג'ונסון, הראו גרף שהעיד שככל שיכולת הטעינה של הגוף עולה, כך תגדל ההנאה מהפריקה. ולפרוק זה הרי דבר נפלא. לפרוק בשירותים זה משחרר, וגם להרביץ צעקה אחרי יום עמוס, או לפרוק סוד של שלוש שנים באוזני בן זוג. אנחנו נהנים ממין כשמצטברת טעינה שהיא ההתרגשות המינית.

כשאנחנו מגדלים ילדים, אנחנו רוצים לעזור להם ללמד את הגוף שלהם להכיל הרבה טעינה. אנשים שמתפרקים ומתפרצים בקלות, חסרים את יכולת ההכלה, שהיא חיונית. כשאתה מסוגל להכיל תסכול במשך תקופות מסוימות, אתה מנהל חיים יותר בריאים. אתה למשל רב פחות, כי אתה מחליט על מה שווה להתפוצץ ועל מה לא. בתקופה שלנו מקדשים את המוטו 'לא לשמור דברים בפנים, כדי שלא נהפוך לפקעת עצבים', אבל זו דווקא יכולת חשובה לשמור בפנים ולדעת להחליט מתי נכון לבטא ומתי נכון להכיל ולטעון. קחי למשל את הנשים ה'מולטי אורגזמיות'. האורגזמות האחרונות שלהן פחות עמוקות, כי הגוף פחות טעון".

איך אישה יכולה להפוך את עצמה ליותר מינית?

יעל: "כדי ללמד אישה לכבד את הגוף שלה, לפתות אותו ולפתוח אותו, כדאי למשל להרבות בתנועה. לעשות יוגה, פילאטיס, ריקוד, אפילו אמנויות לחימה מכוונות כדי לפתוח את הגוף והלב – העיקר להזיז את הגוף ולהיות בקשר איתו.  תרגול הופך את הגוף לחזק יותר וגוף חזק יכול להכיל יותר התרגשות וטעינה. תרגול של הגוף משפר את היכולת שלו לטעון ולפרוק".

משהו להישען עליו

ההזדמנות הגדולה לפריצה המינית לפי לי, היא חלון ההזדמנויות שנפתח בשלב הראשון של הקשר: "בתחילתן של מערכות יחסים יש את הפוטנציאל הכי גדול לתקשורת נקייה", היא אומרת, "ויש הזדמנות להגיד באופן ברור ופשוט: אני רוצה X ו- Y במיטה. אנחנו מאד נדיבים ופתוחים בהתחלה של קשר, לעומת ההתנהלות בחיים האמיתיים, שמכווצת אותנו. אחרי שההורמונים של ההתאהבות שוככים, אנחנו הרי חוזרים לפנקסנות והופכים ליותר קמצנים. אם בשלב הראשון מבטאים רצונות בצורה בהירה ולא בכעס, זה משהו שאפשר להישען עליו בהמשך, ברגעים קשים".

קל לקרוא בההתנהלות הפיזית של אדם אם הוא ממומש מינית?

יעל: "יש קשר בין הצורה של הגוף והאופן שבו הוא מתנהל בעולם, ליכולת של בעל הגוף ליהנות ממין. כשילד רוצה מגע, הוא עומד ופורש ידיים לחיבוק. אם הוא מקבל מההורים את המסר שהוא צריך להיות עצמאי, והוא כבר גדול מכדי שירימו אותו על הידיים, הוא יחליט לא לבקש יותר חיבוק ואהבה, והתנועה הזאת תחסם. המפרקים והשרירים שאפשרו את התנועה הזאת הופכים להיות מועטי חופש תנועה, כדי לתמוך באיסור.

אנחנו רואים לפעמים אנשים עם שרירים מכווצים באזור השכמות ולא פעם, זה באמת קשור להיסטוריה אישית. גוף עם תנועה פתוחה ומשוחררת של שרירי האגן נראה אחרת מגוף עם שרירי אגן מכווצים. כל אחד מפתח שריון הגנתי, שהוא תוצר של כל מה שהוא תופש כמותר ואסור, ויש התאמה בין השריון הגופני לאישיותי".

צילום:

http://www.flickr.com/photos/lisedmarquez/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה