האם אתם אנשי הבעיות או אנשי הפתרונות?

מה מאפיין אדם שממוקד בבעיות וכיצד אפשר לזהות אדם שמתרכז במציאת פתרונות? ד''ר צביה גרנות מסבירה את ההבדל בין שני הטיפוסים ועושה את האבחנה החשובה בין בעיה לקושי

06/08/2015
ד"ר צביה גרנות קבלו עדכונים מד"ר צביה
  • RSS

אישה פותרת פאזל. צילום: שאטרסטוק

בעיות נמצאות בכל מקום, וכל אחד מאיתנו מקבל את המנה שלו בזמן שלו. אמנם כולנו מנסים לברוח מבעיות, אבל לא כולנו מבינים שאפשר לברוח מבעיות רק על ידי פתרונן. ולכן יש בינינו כאלה שמתמקדים בפתרונות ופותרים את הבעיות, ויש בינינו כאלה שמתמקדים בבעיות ומתעלמים מהפתרונות. ואם אתם מרבים לחשוב על הבעיות, מרבים לדבר עליהן ומרבים לדאוג בגללן, קרוב לוודאי שאתם בין אלה שמתמקדים בבעיות. ואז מתי יש לכם זמן לפתור אותן?

אז זהו, יש בינינו ממוקדי בעיות ויש בינינו ממוקדי פתרונות. אמנם גם לממוקדי פתרונות קשה להתמודד עם הבעיות שלהם. גם הם חושבים עליהן, גם הם מדברים עליהן וגם הם דואגים בגללן. אבל הם מדברים עליהן בשפה אחרת, ולא תשמעו מהם "זה כל כך קשה", "זה זוועה", "אני לא יכול יותר", "אני הרוס", "אני רוצה למות". זאת השפה של ממוקדי הבעיות.

ומה תשמעו מאדם שמתמקד בפתרונות? שפה שונה לגמרי: "נראה מה אפשר לעשות כאן", "מה האפשרויות שלי", "עם מי כדאי להתייעץ לגבי פתרון", "מה לא עשיתי נכון".

אבל מה זאת בכלל בעיה? יש שני סוגים של בעיות: בעיה שיש לנו מה לעשות לגביה, ובעיה שאנחנו לא יכולים לעשות לגביה דבר. ובעיה שאין לנו מה לעשות לגביה היא לא בעיה, היא קושי. כלומר, יש לנו בעיות ויש לנו קשיים, ואל תבלבלו בין השניים. כי בעיות פותרים, ועם קושי אפשר רק להתמודד על ידי התגברות או השלמה.

נניח שאתה "איש לילה" ואת "אשת יום". זה מכביד מאוד על מציאת זמן זוגי משותף לעצמכם. שימו לב שיש כאן שני דברים: גם בעיה וגם קושי. העובדה שיש לכם שעון פנימי שונה היא קושי כי אתם לא יכולים לעשות דבר בעניין, ואתם חייבים להשלים עם המצב. העובדה שקשה לכם למצוא זמן זוגי לעצמכם היא בעיה כי יש לכם מה לעשות בעניין: לארגן את הזמן שלכם בהתאם.

אם אתם מבלבלים בין שני המצבים האלה אתם תנסו לפתור את בעיית השעון הפנימי השונה, ותמצאו את עצמכם מתוסכלים כי לא תצליחו. אין לזה פתרון. ובינתיים לא רק שתהיו מתוסכלים, גם לא תפתרו את מה שאפשר לפתור: את ארגון הזמן שלכם מחדש.

ממוקד בעיות גם לא פותר את הבעיות שלו וגם לא מתמודד נכון עם הקשיים שלו. והוא תמיד יוצר חלש יותר מכל מצב. ממוקד פתרונות גם פותר את הבעיות שלו וגם מתגבר על הקשיים שלו, או לומד לחיות אתם. והוא תמיד יוצא מחוזק יותר.

תזהו בקלות את ההבדל ביניהם על פי השפה שלהם. ממוקד בעיות אוהב לומר: "אין לי כוח", "אני מרגיש גמור", "אני לא עומד בזה", "עוד פעם אחת כזאת גומרת אותי". וממוקד פתרונות אוהב לומר: "גיליתי שאני הרבה יותר חזק מכפי שחשבתי", "ראיתי שיש לי על מי לסמוך", "הבנתי שאני יכול להתמודד עם כל בעיה ועם כל קושי".

בעיה מזמינה אותנו לבחון את הגישות שלנו: האם נכווץ את עצמנו או האם נכווץ את הבעיה. בכל מקרה, הבעיות ייראו גדולות אם אנחנו קטנים, והן ייראו קטנות אם אנחנו גדולים. אז האם נמשיך לתת לבעיות להפיל אותנו, או נתחיל להשתמש בהן כדי לחזק אותנו?

לא משנה מה גודל הבעיה, משנה מה הגודל שלנו, ויש הבדל עצום בין אדם שיש לו בעיה גדולה ובין אדם שעושה בעיה לגדולה. אז בואו נזכור שאנחנו יכולים להרשות לכל בעיה ולכל קושי להחליש אותנו, אבל אנחנו יכולים גם לראות בכל בעיה וקושי הזדמנות לגדול ולצמוח.

***

ד”ר צביה גרנות, מייעצת ומטפלת זוגית

טלפון: 03-5271324

מייל: [email protected]

אתר: zviagranot.co.il
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה