הקלף שמבשר על התאהבות מפתיעה מתוך האפלה

במהלך תקופת האבל, מרים לא תיארה לעצמה את התרחיש הלא יאומן הבא: היא התאהבה בגיסה, אחיו התאום של בעלה המנוח. הקלפים אוששו את הרגשתה, מלאך המוות שמסמל התחלה חדשה ניבט מתוך החפיסה

03/08/2015
נחמה מירב קבלו עדכונים מנחמה מירב
  • RSS

קלף אהבה זה כואב. צילום: שאטרסטוק

הכרתי את מרים בלילה חורפי אחד של שנה שעברה, אצלי באמירים. השעה הייתה מאוחרת, הגשם שטף והטמפרטורה הנמוכה לא הפריעו לה לנקוש בתקיפות על הדלת. מי יכול להגיע בשעה כזו? היא עמדה בפתח, מנערת מטריה ומכוסה כולה במעיל גדול, עם חיוך מבויש, "זה בסדר?", שאלה, "אני מבינה שהופעתי בהפתעה, אבל כוחי לא עמד לי, ונזקקתי לעזרה מיידית". הטיפות שזלגו על פניה היפות לא היו מהגשם.

"את לא זוכרת," אמרה כשהכנסתי אותה פנימה, "אבל הכרתי אותך במלון מצפה הימים, בסדנא שהעברת לקהל האורחים. הרהרתי בך ימים ארוכים ולבסוף אזרתי אומץ והנה אני כאן". הבחנתי במצוקה הרבה שהיא שידרה, הצעתי לה תה חם, הבאתי לה כיסא וטריפת הקלפים החלה: קלף 3 החרבות תאם את הכאב שליווה את דיבורה ואת תווי פניה. "את מי איבדת?" שאלתי בעדינות, אוחזת בידה הקרה. מרים פרצה בבכי, "יורם, בעלי, נפטר לפני חודשיים אחרי סבל גדול ומלחמה במחלה ההיא.. את יודעת.." היא לגמה את התה, קינחה את אפה וסיפרה לי ולקלפים את הסיפור.

"לכל אורך המחלה, כמעט שלוש שנים, ליווה אותי אחיו האלמן של יורם, דני, שהיה קשור לתאום שלו והלך איתי לכל הדרך, הקרנות, כימותרפיה, כאבים, טיפולים וגסיסה איטית, היינו צמודים לכל אורך הדרך, חילקנו את שעות ההשגחה בלילות בבית החולים ובבית. וכל הזמן ההוא, המטרה היחידה שעמדה מולנו הייתה לראות את יורם קם לתחייה וחוזר לחייו כאב וכבעל.

אח תאום בדמות הבעל המנוח

גם דני עבר אובדן דומה לפני שש שנים וסירב להכיר או להתקרב לאישה אחרת. אנחה כבדה בקעה מליבה של מרים, "הוא אטם את ליבו וסגר את נפשו בפני אחרת". הקלף השני שנפתח היה קלף המוות, שרבים כל כך מזדעזעים כשהוא מופיע, אבל למעשה הוא מסמל תחיה, התחדשות ו"הריגת" העבר לקראת צמיחה בעתיד. "אני מאוהבת בדני, כולי מפוחדת אבל מתרגשת, אבלה...קלף המוות מוסר לי שהוא אי פעם יהיה שלי?" היא הפסיקה לבכות והביטה בי, מלאת תקווה. ניחמתי את מרים והסברתי לה שחלק מההתאהבות הזו היא בעצם הרצון שלה לקבל בחזרה את בעלה המת בדמות אחיו התאום. לסיום, הבטחתי לה שככל שיעבור הזמן, נדע אם הקימה לתחייה שלה אכן תגיע מבשורה טובה.

מרים מקפידה להופיע אצלי אחת לחודשיים בדייקנות של שעון שוויצרי. היא  גם עולה לקבר פעם בשבוע ולעיתים תכופות דני מגיע איתה. הם אוכלים יחד, ונרשמו לחוג אסטרונומיה – תחום שגם בעלה אהב. ובכלל, הם מבלים זמן רב יחדיו. אבל דני, בדרכו המיוחדת, מתקרב ומתרחק כלוליין בקרקס, נוגע בנפשה ובליבה של גיסתו הכמהה ואז נסוג לאחור - ריקוד ששניהם כבר רוקדים יותר משלוש שנים. ברור לכולם שהם אמורים להיות זוג, אבל דני עיקש, מרוחק ובו באותו זמן גם קרוב, והם גורמים לי ולקלפים, כמו גם לכל מכריהם לתמוה איך זה יסתיים.

 קלף 3 החרבות

קלף חרב 3 החרבות: קלף קשה, שלוש חרבות ממתכת מפלחות לב אדום שותת דם. הקלף מדבר בעיקר על האיבר החשוב ביותר בגוף האדם - הלב. מבחינה נפשית, הוא מסמל אובדן, עוגמת לב ונפש, ומבחינה גופנית יכול לאותת על בעיות לב שיש לבדוק.

 קלף המוות

קלף המוות: למרות שמו מעורר הבעתה, מדובר בקלף אופטימי במיוחד. דמויות החיים בשלבים שונים ובתנוחות שונות מוצגות אל מול דמות המוות - שלד על סוס. חלק מהדמויות אינן בחיים וחלק מתחילות את החיים מחדש. הפירוש הברור של קלף זה הוא להרוג את הישן ולהתחיל מחדש, לא לוותר, עתיד טוב יותר, דברים טובים יגיעו אחרי הרשע, עוגמת הנפש וחוסר נוחות.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה