7 טקסים שיהפכו אתכם להורים טובים יותר

מחקרים מראים שילדים זוכרים מהילדות בעיקר את הזמן הפרטי עם ההורה. איך לשלב ביום יום טקסים פרטיים ומיוחדים שיחזקו את הקשר עם התינוק?

03/08/2015
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

שאטרסטוק
בבית היולדות מסבירים לנו שביום הראשון הוא בעיקר אוכל וישן. למחרת מגיע לילה קצת מאתגר, וביום השלישי, לרוב, יוצאים הביתה. בטעות אפשר לחשוב שיש ספר הוראות הפעלה לתינוק החדש. אבל עד מהרה כולנו מגלים שהתינוק שלנו הוא עולם ומלואו, יחיד במינו ושאין ספר הוראות באף חנות.

אז מה עושים עם הבכי שלא פוסק? כל כמה זמן הוא צריך לאכול? איך מתגברים על הגעגוע של אבא במהלך יום העבודה? איך מתמודדים עם המתח בחופשת הלידה? ומתי כבר נישן לילה שלם? צח לוזון, יועץ שינה לתינוקות ואבא לתאומים, עונה על כל השאלות.

 

בואי לדבר על אמהות, זוגיות וכל מה שמעניין אמהות טריות והצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון

׳התפקיד שלנו כהורים מודרניים נכנס למעשה בין המון משימות אחרות – עבודה, בית, אחים, דאגה למשכנתא, לימודים וכו׳. בעצם, גם ההורות עצמה עלולה להפוך לרצף של משימות אם לא נבחר אחרת.׳

׳מחקרים מראים שילדים זוכרים מהילדות בעיקר את הזמן הפרטי עם ההורה, לכן כדאי להקדיש את תשומת הלב לרגעים האלה ממש מגיל אפס. זו הבחירה שלנו איך לנהל כל ׳אירוע׳, ודרכה תיבנה ההיקשרות שלנו עם התינוק. ככל שנקפיד על כך מגיל רך, כך גם ההתפתחות של התינוק ושל סדר היום שלו יהיו תקינות יותר׳.

הנה 7 טקסים פרטיים להורים ולתינוק, שיעזרו להקל מעט על התנהלות היומיום וגם להיות הורים הרבה יותר טובים.

1. טקס בוקר טוב – כמו שאנחנו זקוקים לרגעי התאוששות, כך גם התינוק. הניחו לו לפקוח עיניים לאט, הניחו לאור להיכנס לחדר בהדרגה, לטפו, דברו אליו בקול רך. נצלו את הרגעים האלה לקשר עין ומגע ואל תשכחו לברך ב׳בוקר טוב׳. כדאי לנצל את הטקס הזה כדי לייצר אווירה רגועה בפתח היום שתשפיע גם על המשכו.

2. טקס החתלה – כאשר אנחנו מחתלים את התינוק אנו מטפלים באיבריו האינטימיים, וזהו טקס שחוזר מספר רב של פעמים לאורך היום. חשוב לנהוג בפעולה זו בעדינות, בכבוד, לייצר אמון. קחו את הזמן והעבירו תחושת שלווה, דברו אליו תוך כדי, אפשר לשיר וללטף. גם אם במקרה התינוק עושה פיפי או קקי בדיוק ברגע שפתחנו את החיתול חשוב להגיב ברוגע, לא להילחץ או לכעוס, כך הקטנטן יקבל מסר של ביטחון, קבלה והכלה.

שאטרסטוק

3. טקס האכלה – גם כאן אפשר לנצל את זמן ההנקה או ההאכלה ל׳ביחד׳. עיצרו רגע לפני ההנקה/ הבקבוק וודאו שיש קשר עין, אפשר לברך ׳בתיאבון׳ ו׳לבריאות׳. השתדלו לשמור על סביבה שקטה בהאכלה, והמעיטו בפעולות שונות – הטלפון יחכה, גם הכביסה ושאר המשימות. זהו רגע יפה לחיבור מתוך הנתינה לתינוק.

4. טקס זמן משחק – התינוק שלנו לומד לתקשר איתנו ממש מרגע היוולדו. סוג התקשורת מתפתח והופך למגוון יותר מדי שבוע. בחודשים הראשונים כדאי להקדיש דקות ספורות מרגעי הערות להשכבת התינוק על משטח בטוח, לשיר לו מקרוב, להעביר חפצים מול עיניו, ובהמשך לעודד גם את תנועת הידיים בעקבותיהם. עד מהרה תגלו שהוא מזהה משחקים שכבר שיחקתם ואפילו מעדיף את אלו המוכרים. משחק הוא שפה משותפת להורים ולתינוק וכדאי להשקיע בה. התינוק יתחיל לזהות רגעים אלה כמשמעותיים במהלך היום שלו.

שאטרסטוק

5. טקס מקלחת – תינוקות שונים מגיבים באופן שונה למקלחת – חלקם מתעוררים וחלקם מתנמנמים בעקבותיה. לכו עם התינוק שלכם ולא בעקבות ניסיונם של אחרים. התאמת הטקסים למזג של התינוק מבטיחה היקשרות עמוקה וטובה.

פנקו אותו בתשומת לב, השתעשעו איתו, עיזרו לו לחוש את התנועה הנעימה של המים. אם התינוק מאפשר זאת, סיימו את טקס המקלחת בעיסוי עדין לאחר הניגוב במגבת רכה. מגע הוא חלק חשוב מאוד בהתפתחות התינוק והקשר איתו, ולכן טקס המקלחת יכול להיות אחד מרגעי השיא ביום. מאוד מומלץ לא להעביר אותו כלאחר יד.

שאטרסטוק

6. טקס זמן אבא – מטבע הדברים בשבועות ובחודשים הראשונים תפקיד האבא מצומצם בתפקוד עם התינוק, בעיקר אם האמא מניקה. אך כאשר אבא מספק תמיכה לאמא, ההורים והתינוק הופכים לשלשה במקום לזוג והבסיס לקשר רחב ורגוע יותר. אם התינוק אוכל מבקבוק כדאי מאוד לאפשר לאבא להאכיל. בחרו את הזמן הנוח לזמן אבא בהתאם לסדר היום של תינוקכם ושלכם. תגלו שכולם מנצחים.

7. טקס לילה טוב – למרות שייקח זמן עד שהשינה תהפוך לרציפה וסדירה כדאי לייצר הרגלים מההתחלה. השרו אווירה מרגיעה באזור ההרדמה, החזיקו את התינוק קרוב אליכם בהאכלה האחרונה. העדיפו לנתק אותו מן האוכל ברגעי ההירדמות, כדי שלא תיווצר התניה בין הירדמות להאכלה. אפשר לספר סיפור קצר, או לספר במילים שלכם את השלבים של סוף היום – מה עשינו היום, כמה נהניתם בחברתו, שקפו את הערב היורד, את מה שקורה סביב- חושך, שקט וכדומה. ברכו את התינוק בלילה טוב והזכירו שתיפגשו שוב כשיתעורר.

בואי לדבר על אמהות, זוגיות וכל מה שמעניין אמהות טריות והצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון

 

אילוסטרציות: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה