בית הדין הרבני: ילדים לנשים מוכות יחזרו לאביהם

ההחלטה השערורייתית של ביה"ד הרבני שילדים לנשים מוכות יעברו לרשות האב, היא מעוותת ובעלת השלכות הרסניות על האם והילדים. עו"ד נח קורמן, מייסד עמותת 'בת מלך' למניעת אלימות במשפחה בציבור הדתי/חרדי, קורא לדיינים לחזור בהם

27/07/2015
עו''ד נח קורמן קבלו עדכונים מעו''ד נח
  • RSS

להגן על ילדיהן של נשים מוכות. צילום אילוסטרציה: צ'לסי

לאחרונה קבע בית הדין הרבני האזורי בירושלים החלטה תקדימית ושערורייתית בנושא המשמורת על ילדים שאמותיהם נמצאות במקלטים לנשים מוכות; בהחלטה נקבע כי ילדים שהגיעו עם אימם למקלט נמצאים 'ללא מסגרת' וטובתם דורשת שהמשמורת עליהם תועבר מיידית מהאם אל האב.

אמנם להחלטה זו ניתן עיכוב ביצוע על ידי בית הרבני הגדול, אולם מבחינה עקרונית מדובר בהחלטה מקוממת ואומללה שתשפיע ללא עוררין על החלטתן של נשים נפגעות אלימות במשפחה, אם לעזוב את הבית ולהתלונן על הבעל האלים.

בנימוקיו כתב הדיין שהיות ולא נטען בשום מקום על אלימות של האב כלפי הילדים, וגם העובדת הסוציאלית ציינה שהאם בסיכון אך לא כללה את הילדים, הרי שלהושיבם במקלט ולנתקם ממסגרתם החינוכית הוא התמוה והגרוע ביותר. ראוי לציין שבנסיבות של מקרה ספציפי זה מדובר בשלושה ילדים קטנים בגילאי גן ומעון ולכן נימוקים אלה תמוהים עוד יותר. אולם אף אם היו הילדים בגיל בית ספר, הרי שמדובר בטיפשות ובורות ואף רשעות ממדרגה ראשונה.

ראשית, לא יעלה על הדעת שאישה הסובלת מאלימות תחויב להשאיר את ילדיה עם הבעל האלים ולהגיע לבד אל המקלט. ברור שאף אחת לא תעשה זאת ולכן נגזר עליה, לשיטתו של בית הדין, להמשיך לסכן את חייה ולסבול מאלימות!

החלטה זו פירושה הצטרפות בית הדין להפעלת אלימות וטרור כלפי האישה המוכה על מנת שתישאר עם הבעל האלים ולא תוכל לעולם להיחלץ ממנו.

שנית, החלטה זו מעידה על חוסר ההיכרות המוחלטת של בתי הדין עם המקלטים לנשים מוכות, מטרתם, אופן הפעלתם והשירותים הניתנים לנשים ולילדיהן. במהלך שהותם של הילדים במקלטים הם מקבלים טיפול שיקומי מיוחד ע"י צוות מטפלים, אנשי חינוך והשגחה שמועסק במקום דרך קבע. הצוות מקבל את הילדים עם הגעתם עם האם ודואג לקליטתם המהירה בבתי ספר מתאימים. ביתר הזמן הפנוי משתתפים הילדים בחוגים, פעילויות כיף ותרבות, קייטנות חגים וקייטנות קיץ שמתקיימים דרך קבע במקלטים, כדי להעניק להם חוויה שונה ומתקנת.

והכי חשוב, החשיבה שאם האב אינו אלים פיזית כלפי ילדיו אז שלום להם, היא שגויה לחלוטין.

ילדים שנחשפו לאלימות כלפי אמם סובלים מטראומה קשה; הם מגיעים למקלט עם תסמונות התנהגותיות, תפקודיות ורפואיות קשות רק בגלל שהיו עדים לאלימות של האב כלפי אימם. פגשנו בילדים בגיל 6 שהצילו את האם ממוות, ילדים שסובלים מהקאות, הרטבות, חרדות ופחדים. ילדה בת 3 הגיעה למקלט כאילמת ולאחר חודשיים התחילה פתאום לדבר.

מחקרים קובעים נחרצות שילדים שהיו עדים לאלימות במשפחה יהפכו להיות חלק ממעגל האלימות. כ- 80% מהבנים שראו את אביהם פוגע באמם ינהגו כך כלפי בנות זוגם. לכן חשיבות הגעתה של האם עם הילדים למקלט - מטרתה גם להציל את הילדים. כשהם עוזבים את המקלט אחרי חצי שנה אנחנו יכולים לומר שהענקנו להם את הסיכוי לצאת ממעגל האלימות ולחיות בעתיד בזוגיות נורמלית.

לא יתכן שינתנו החלטות שיפוטיות המנותקות מכל היגיון. אני קורא לתיקון מיידי של המצב על ידי ביקורים של דיינים בבתי הדין הרבניים ושל שופטים בבתי המשפט למשפחה במקלטים לנשים מוכות. היושבים בדין חייבים להכיר ולהבין מה עובר על ילד שגדל בצל אלימות, וכיצד ניתן להציל אותו ולחלצו. היושבים בדין חייבים להכיר בערך העצום של השיקום במקלטים עבור הילדים השוהים בהם עם האימהות.

לא נוכל להשלים עם החלטות מסוג זה, הגורמות לחילול השם ומגבירות את התסכול הקיים מהתנהלותם של דיינים במקרים דומים .על הרבנים, מערכת בתי המשפט ומשרד הרווחה להשמיע קול ברור בגנות האלימות נגד נשים, להכיר בחשיבותם של המקלטים בהגנה על עליהן, בזכותן וחובתן של הנשים להגן על עצמן ועל חירותן וכן להכיר בחובתן ובזכותן לגדל את ילדיהן ללא אלימות.

 .

 .

* עו"ד נח קורמן הוא מנכ"ל ומייסד עמותת 'בת מלך', הפועלת למניעת אלימות במשפחה בציבור הדתי/חרדי ומפעילה שני מקלטים לנשים מוכות והוסטל לנערות בסיכון.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה