ניתוח גוף פתוח: איך לקרוא שפת גוף?

איך לקרוא את שפת הגוף של מי שעומד מולך, לזכות ביתרון ולדעת מה הוא אומר, גם כשהוא לא אומר דבר? מעיין פולק, מומחית לשפת הגוף, מעלה בימים אלו מופע לצד תומר שרון שעוסק בדיוק ברובד הזה של החיים

26/07/2015
מעיין פולק בשן קבלו עדכונים ממעיין
  • RSS

ניתוח גוף פתוח. צילום: שאטרסטוק

אנחנו כבר מודעים לקשר הברור בין חוויות ותחושות נפשיות לבין תפקוד הגוף. בשנים האחרונות נכתבו אינספור מאמרים המתבססים על מחקרים המצביעים על קשר ישיר בין נפש בריאה לגוף בריא ולהפך. אבל איך כל זה קשור לשפת גוף? בדרך כלל  אנשים מדברים על גוף-נפש בהקשר לבריאות פיזית ונפשית. הקשר בין הגוף לנפש אינו שייך רק לתחום הבריאות, אלא קשור בקשר הדוק, לפני הכל, בכלי הבסיסי והיומיומי שלנו: התקשורת עם הסביבה. כולנו מגיחים לעולם עם שתי "חבילות": עם גופנו הגשמי ועם נפשינו. התאוריות העוסקות בשפת הגוף מתייחסות לגופו של אדם ככלי לביטויה של הנפש ולהפך. למעשה, ניתן לזהות ולהבין מה מצבו הרגשי של אדם ברגע מסוים על ידי קריאת ניואנסים בשפת גופו.

שפת התת מודע

ניתן לזהות עד כמה האדם שמולנו רציני לגבי חילוף הדברים בנינו או לחלופין, האם הוא משקר לי, האם הוא כועס, עצוב ואפילו אפשר להבין כיצד אותו אדם חושב. האם הוא חושב בתמונות, בקולות או שמא מדובר באדם אמוציונאלי מובהק. האינטואיציה והתחושות הפנימיות הם ביטויים עמוקים לקריאה לא מודעת של שפת הגוף, זו "שפת הגוף בשיא הדרה", שפת הגוף היא שפת הרגש, שפת התת המודע. עוד הרבה לפני שהשכל מעבד את הנתונים, תת המודע כבר קלט את כל הסימנים. זו שפה שמביאה לידי ביטוי בכל רגע נתון את הרגש האמיתי אותו חווה אדם, גם אם יתאמץ להסתירו. למעשה, בכל תקשורת שאנו מנהלים עם העולם, בכל שלב ובכל גיל, 93% מהמסרים המועברים מאחד לשני יועברו על ידי שפת הגוף ורק 7% יועברו על ידי המלל.

סערת נפש

מאחר והתבקשתי להתייחס לנושא גוף ונפש, הרי מתבקש להתייחס לביטויים הפיזיים בהם ניתן לזהות אדם השרוי בסערה רגשית. נפשנו הסוערת מקבלת ביטוי רחב מאוד ומשתקפת בשפת גופינו. גם אם אדם ינסה להסוות את מצבו הנפשי הסוער, יהיה לו קשה. קיימים המון סממנים בשפת הגוף המעידים על נפש סוערת. בחרתי להביא בפניכם כמה מהבולטים ביותר:

  • פעולות פיזיות מוגזמות יתר על המידה: כשאדם מגיב בעוצמה שאינה אופיינית ואינה מתאימה לסיטואציה. לדוגמא: שימוש יתר בידיים באופן מוקצן, תזוזה יתרה במקום וכולי. נפש סוערת תקבל ביטוי גם באופי התנועה. אם נשתמש במונחים מעולם התיאטרון, נגלה כי באופן עקרוני, ניתן לחלק את תנועות הגוף לשניים: תנועות מהירות וקוויות (סטקטו) ותנועות עגולות (לגטו). אופי התנועה במצב נפשי סוער יתאפיין בסטקטו חד ומהיר. מערכת העצבים אחראית על מערכת השרירים ובכך שולטת על יכולות התנועה של הגוף‏. כשאנחנו חשים רגשות של כעס, פחד, חרדה, או לחילופין שמחה ואופוריה, התגובה הפיזית תבוא לידי ביטוי בטונוס שריר גבוהה, כלומר בעוצמה  גדולה של התכווצות השרירים בגוף.

  • התרחבות אישונים: העיניים הן האיבר היחיד בגוף שלא ניתן לשלוט בו. ניתן להוריד לחץ דם ואף לעצור במודע את פעימות הלב, אך לא ניתן לשלוט בעיניים. גירוי המערכת העצבית מייצרת באופן כמעט אוטומטי התרחבות אישונים.

  • מנעד קול שאינו יציב: הקול שלנו הוא חלק בלתי נפרד משפת הגוף ומשקף את מצבה של הנפש. על ידי הקשבה לטון הדיבור, לקצב, למהירות הדיבור או בקיצור "למנגינה של הקול", ניתן לזהות את מצבו הרגשי של האדם מולנו. כשנפשנו סוערת, כלומר, הרגש הוא השולט בתהליך השיח ולא השכל, נקבל תמונה מאוד ברורה באמצעות מנעד קול שאינו יציב כלומר, עליות וירידות בטון הדיבור, קצב דיבור מהיר ואיטי לסירוגין, כחכוחי גרון ועוד.

  • שימוש יתר בפלג גוף עליון: ישנה תאוריה בשפת הגוף העושה הקבלה בין ארבעת יסודות היקום (אויר, אש, מים, אדמה) לבין אזורי הגוף השונים. אזור בית החזה, הכתפיים ובטן עליונה מיצגים את אזור יסוד האש. כשנפשנו סוערת, נעשה שימוש יתר בחלק גוף זה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה