אמא, אבא, הילד שלכם מכור לפורנו

92% מהבנים בגילאי 14-18 צורכים פורנו בדרך כלשהי. זה מתחיל כבר בגיל 9 ועלול להשפיע על חיי המין שלהם בעתיד וגם לעודד מקרים של אלימות מינית. 8 דברים שאתם כהורים חייבים ללמד אותם

22/07/2015
שלומית הברון קבלו עדכונים משלומית הברון
  • RSS

 92% מבני הנוער צורכים פורנו. צילום: הילה בקמן

לא קל להיות הורה ביולי-אוגוסט. קיץ, חם ואם הילדים שלכם חצו את גיל השוקו-ולחמנייה אתם מתמודדים לא רק עם השעמום, אלא גם עם אלכוהול. וגם עם פורנו.

זה מתחיל כבר בגיל 9. כן, זו לא טעות

ילדים וילדות בישראל נחשפים לפורנוגרפיה מגיל 9. הם מוצאים אותה בטעות, רואים אותה ב"אח הגדול", בסלולרי של ילד אחר וכמובן באמצעות לחיצה אקראית על פרסומת באיזשהו אתר. החל מגיל 12-13 החשיפה הופכת לאינטנסיבית יותר. חלק מהמתבגרים מעידים שהם צופים בפורנו ברמה יומיומית. מדובר בחבר'ה של הילדים שלכם מהצופים. או בילד הפרטי שלכם.

נערות נחשפות לפורנוגרפיה גם הן, אבל היקף הצפייה שלהן נמוך יותר ורמת החשיפה שלהן פחותה יותר. זה לא אומר שלא צריך לדבר איתן על הנושא. הן בהחלט צריכות להכיר אותו, לדעת, להבין את ההשלכות שלו עליהן, על הפרטנרים שלהן. ובכל זאת, את מירב המאמץ הייתי מרכזת בהסברה לבנים שלנו.

פורנו והחופש הגדול

החופש הגדול לא משנה את צריכת הפורנוגרפיה, אבל הוא מוסיף לה כמה אלמנטים משמעותיים:

1. פיקוח - ההורים והילדים לא ערים באותן שעות, כי הילדים הופכים את היום והלילה, כך שלהורים יש פחות יכולת פיקוח ובקרה בתחום הזה.

2. חופש - הזמן פנוי והעדר המחויבויות מאפשר לילדים למלא אותו בכל טוב; מזמינים את החבר'ה, מביאים אלכוהול, צופים בפורנו ועורכים התנסויות מיניות (שזה בסדר גמור). הבעיה היא השילוב בין אלכוהול להתנסויות מיניות ובין ספר הלימוד של כל זה - הפורנו.

3. זמן פנוי - הם צופים גם בינואר, כן? אבל כשיש להם את כל הזמן לעצמם וכשהם הולכים לישון מאוחר ולא צריך לקום לבית ספר, כמות החשיפה עולה.

92%? לא יכול להיות!

הורים מוכנים להכיר בכך שהילדים שלהם מתבגרים, אבל מסרבים להכיר בכך שהילדים שלהם נמצאים ב-92% של בני נוער שנחשפו לפורנוגרפיה (לפי מחקרה של ד"ר אביגיל מור).

מור ערכה ב-2012 מחקר בקרב 200 בנים ישראלים (14-18) ולהלן הממצאים ממאמרה 'על הקשר בין פורנוגרפיה, נורמות הגבריות ואלימות מינית':

* %52 מהנערים צורכים פורנו מספר פעמים בשבוע.

* %40 מהנערים צורכים פורנו מספר פעמים בחודש.

* %8 בלבד לא צורכים פורנו. זה אומר ש-92% כן צורכים.

הנתונים האלה מתחברים מאוד למה שאני רואה בכיתות. כשאני פוגשת קבוצות של נערים לשיעורי חינוך מיני, תמיד עולות שאלות על פורנוגרפיה:

"מה לא בסדר במין קבוצתי?", "האם כל הבנות משפריצות?" והשאלה הנפוצה ביותר "למה כואב לבנות בסקס?"

הכאב הוא חלק כמעט מובנה מהתכנים בסרטי פורנו. כיוון שמחקרים מראים שהמתבגרים והמתבגרות שלנו צופים בפורנוגרפיה כמו בסרט דוקומנטרי, ההנחה הבסיסית שלהם היא ש"ככה זה": לגמור על הפנים זה חלק טבעי מסקס, בנות "משפריצות", לבנות כואב בסקס - עובדה, מכאיבים להן, זה "טבעי".

לדבר, לדבר, לדבר

הם לא יחשבו אחרת אם לא תדברו איתם ותלמדו אותם את העובדות על פורנו. אתם חייבים להסביר להם את הדברים הבאים:

1. פורנוגרפיה היא סרט. ערוך. עם שחקנים. קאט. במאי. תאורה. צילום. אפקטים. סרט.

2. ככה לא נראים יחסי מין - ביחסי מין צריך קשר, חיבה, שיחה, רצון, הסכמה, תקשורת, יחס הולם למשתתפים בסיטואציה.

3. מיו קבוצתי בגיל ההתבגרות זה לא בסדר.

4. פורנוגרפיה משפילה נשים והנשים שמצטלמות לסרטים האלה לא נהנות מזה. זו עבודה והן עושות את זה כי הן מוכרחות.

5. פורנוגרפיה מכילה המון אלימות - יחסי מין אמורים להיות נעימים, טובים, שוויוניים, לא כואבים ולא משפילים.

6. אמצעי מניעה זה הכרח. בפורנו בקושי רואים קונדומים.

7. פורנוגרפיה פוגעת בך כי כשתגיע לקיים יחסי מין עם נערה הכל יראה לך טפל ואפור, משום שבראש ירוצו לך סרטים שאף בת נוער לא תרצה לממש אותם.

8. השתמש בדמיון שלך כשאתה מאונן, זה יעשה את חיי המין שלך טובים יותר.

.

אל תפחדו. חנכו.

.

* שלומית הברון היא מחנכת למיניות בריאה – "מידע אמין על מין"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה