7 שלבים לדחיינים

מתקשים לעמוד בלוח זמנים, דוחים משימות למחר ובסוף מגלים שגם היום לא הספקתם הכל? קבלו שבעה טיפים מנצחים

17/01/2011
דפנה בן דוד קבלו עדכונים מדפנה
  • RSS
» רשימת מטלות- צעד מס' 1. צילום: koalazymonkey, flickr

דחיינות היא תופעה מוכרת מאוד בקרב הרבה מאוד אנשים. כתוצאה מכמות הגירויים מסביבנו, האדם צריך להיות במלחמה פנימית מתמדת בכדי לעשות את הנדרש ממנו. זה נורא קל לעשות את זה מאוחר יותר, מחר...ואולי אף פעם לא! הרצון להתעסק במשהו אחר ולדחות גם את ההתפתחות בכל תחום, רק לא להתמודד עם האתגר הבא- גורם לנו להיתקע וכמו בכל דבר, יש לזה מחיר.

אז הכנתי לכם תוכנית לצאת מהדחיינות ולהיכנס לעשייה בכדי להגיע להצלחה הרצויה לכם.

יאללה לעבודה.

צרו רשימה של משימות ופעולות שעליכם לבצע.

אספו טיפים מספרים, כתבי עת והרצאות שהייתם בהם ותרשמו את ה-To Do List שלכם מתוכם. אם יש לכם ים של דברים לעשות, זה עשוי להציף אתכם ביותר מדי אינפורמציה ועשוי לגרום לכם לרצות לברוח מהכול. על מנת לא להשתגע מכמות הדברים שעליכם לעשות תחלקו אותם ביומן לימים הבאים לפי סעיף 4. (אל תקפצו לסעיף 4 – תגיעו בדיוק בזמן הנכון).

טפלו בהתנגדות הפנימית ובפחד

זו אולי אחת המטלות היותר קשות לביצוע אך הכרחית בהחלט על מנת לגעת בהצלחה. לרוב, אנשים מפחדים לעשות פעולה כזאת או אחרת בגלל ההשלכות של עשייה זו.ובדרך כלל מפחדים מכישלון, "אם אתקשר אליו והוא יגיד לי לא" (אז עדיף לא להתקשר בכלל...)

אני ממליצה לשנות את הגישה לגבי "כישלון" ולראות אותו כמדרגה בדרך אל ההצלחה. אל תראו זאת ככישלון אלא כשיעור שבדרך, סוג של ניסיון וטעייה: אם מה שעשיתם עד כה לא עבד, זה בעצם סימן שמשהו אחר יכול לעבוד וזה הזמן לנסות משהו חדש. נכון, "יציאה מאזור הנוחות" והתמודדות עם פחדים זה לא הדבר הכי קל לעשות, אבל גם לא הדבר הקשה ביותר. אם אתם רוצים להתקדם תצטרכו לאמן את שריר ההתגברות והתמודדות, אין ברירה.

צמצמו גירויים

כל כך קל להיגרר לאלף ואחד דברים אחרים חוץ מהדבר החשוב שעלי לעשות בעולם מלא גירויים כמו היום. רוצים לעבוד ולקדם משהו? תסגרו את האווטלוק, הפייסבוק, האינטרנט וכל שאר "מושכי תשומת הלב" שיסיחו כי הם אלופים בלהסיח את דעתכם מהעבודה, ותתחילו להתקדם אל עבר העשייה החשובה לכם באמת.

הכינו תוכנית עבודה שבועית ורשימת מטלות ערב מראש

בסוף כל יום, הכינו רשימה של המשימות שעליכם לעשות למחרת. ערכו את הרשימה לפי סדר העדיפות ולפי שעות המשימה. לדוגמה: אם עליכם להתקשר למשרד ממשלתי (ביטוח לאומי למשל) בכדי לברר משהו, רצוי לרשום זאת בראש הרשימה מכיוון שמשרדים אלה בד"כ עונים לשיחות רק עד הצהריים – כך שאם זה רשום לכם בסוף הרשימה, תגלו למרבה הבאסה שלא ביצעתם את המשימה והיא צריכה לעבור ליום הבא. סתם חבל.

בנוסף, רשמו לעצמכם את המטרות של אותו יום: לקדם את העסק שלכם, ליצור קשר עם לקוחות פוטנציאליים, לשלוח מיילים, לקרוא חומר מקצועי וכו'. זה ישאיר אתכם ממוקדים ויעניק לכם תחושת סיפוק על כך שהנכם מתקדמים.

בצעו את המשימות המניבות ביותר בתחילת היום

דהיינו, תעשו פעולות שעשויות להכניס לכם כסף בזמן הקצר ביותר. בין אם זה לחזור ללקוחות, לכתוב מאמר ולשלוח אותו, עשו זאת כשאתם רעננים ומלאי מוטיבציה ומיקוד. וודאו שבכל יום אתם עושים פעולה כלשהי בכדי לשווק ולקדם את העסק שלכם.

צרו תחנות תגמול אישיות

לו הייתם שכירים, הייתם מקבלים בונוסים וצ'ופרים על השגת מטרות. כעצמאים זהו התפקיד שלכם לעשות זאת כחלק מתוכנית העבודה שלכם. תשימו לעצמכם מטרות קצרות טווח, וכשאתם משיגים אותן- פנקו את עצמכם. החלטתם שבא לכם עיסוי?  הבטיחו לעצמכם שאחרי כתיבת המאמר או אחרי שהשגתם 4 לקוחות נוספים, תפנקו את עצמכם ותקבעו את העיסוי ביומן. דעו שהרווחתם את זה ותיהנו מהדרך שאתם סוללים לעצמכם. הפרסים לא צריכים להיות גרנדיוזיים מדי, אך אתם כן צריכים להרגיש שאתם מפרגנים לעצמכם.

מצאו שותף לתת לו דין וחשבון

נורא קל לטשטש את הקווים, לא לעמוד ביעדים ולעגל פינות. אך כשיש לכם מאמן (או חבר) שמלווה אתכם וצריך לדווח לו על העשייה שלכם, זה מניע אתכם יותר ואתם מרגישים מחוייבים גם אליו. אגב, לא חייבים איש מקצוע כמלווה: זה יכול להיות אפילו עמית לעבודה שתוכלו לפרוס בפניו את המטרות השבועיות שלכם ואז עוקבים אחרי ההישגים. אין מה לעשות- זה עובד. זה מנגן על מנגנונים שמצליחים להניע אותנו קדימה. אז...קדימה!

♥♥♥

זהו, חברים. אם יש לכם כוונות להצליח, הדרך הבטוחה לעשות זאת היא לעבור על התכנית הנ"ל בלי לדלג על נקודה כזאת או אחרת. אגב, אם אתם מוצאים שסעיף מסוים "מביא לכם את הסעיף", דווקא הוא הסעיף שאיתו הכי תצטרכו להתמודד ולהתגבר עליו. אל תתחמקו ממנו, הוא עשוי להיות זה שיוביל אתכם למקום מבטחים. אני מקווה שזה תרם ועוד יתרום לכם  בהמשך, ואני מבטיחה שזה יהיה שווה.

מה אתם אומרים?

>> מתוך הבלוג של דפנה בן דויד- Love, Life and Relationships
צילום: http://www.flickr.com/photos/koalazymonkey/3596829214/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה