אירופה הקלאסית בדירת קבלן באשקלון

המשימה: לתת ביטוי לסגנון האירופאי המעודן של בעלי הבית ובו בזמן לשמור על פונקציונליות ותחושת מרחבים בחלל הדירה המצומצם. האמצעי: איזון בין עושר סגנוני למינימליזם פונקציונלי. התוצאה: לפניכם

18/07/2015
בית ועיצוב קבלו עדכונים מבית
  • RSS

צילום: אלעד גונן

אדריכלית פנים: צביה קזיוף

תאורה: קמחי תאורה

ריהוט: רשת אליתה ליוינג

דלתות: רשפים-דלתות

צילום: אלעד גונן

כשחושבים על סגנון אירופאי קלאסי, דירת קבלן סטנדרטית היא לא התמונה הראשונה שקופצת לראש, אבל באמצעות יד מכוונת ואיזון מדויק בין עושר סגנוני למינימליזם פונקציונלי, מוכיחה האדריכלית צביה קזיוף שהשילוב הוא אפשרי ואפילו מרהיב.

קזיוף עומדת מאחורי התכנון והעיצוב של דירת 3 חדרים באשקלון. בעלי הדירה, זוג שילדיהם בגרו ועזבו את הבית, חפצו בדירה קטנה ומפנקת שתתאים לסגנון חייהם ולטעמם האישי. הדירה, ששטחה משתרע על פני 75 מ"ר נרכשה "על הנייר" והציבה אתגר בפני האדריכלית - כיצד לתת ביטוי לסגנון האירופאי המעודן של בעלי הבית ובו בזמן לשמור על פונקציונליות ותחושת מרחבים בחלל הדירה המצומצם? המפתח טמון באיזון עדין בין עושר למינימליזם, איזון שעובר כחוט השני בין כל האלמנטים העיצוביים בדירה.

תהליך העיצוב החל בשינויים מבניים שנעשו בחלל הדירה. המטבח והסלון הורחבו על חשבון חדר הרחצה של האורחים וחדר השינה, על מנת ליצור מקום עבור פינת אוכל תוך שמירה על תחושת מרחבים אוורירית בשטחים הציבוריים.

תחושת מרחב בחלל הציבורי. צילום: אלעד גונן

לאחר ההרחבה נותר בחלל עמוד מבני שהפך לאלמנט עיצובי הודות לחיפוי לבנים ושילוב מדפי זכוכית שקופים. המפגש בין הניקיון המינימליסטי של הזכוכית לבין הכובד העשיר של האבן מתמצת את המשחק המעניין שיוצרת קזיוף, "בין כובד לרזון" כהגדרתה.

קירות צחים ובחירה בגופי תאורה שקועים המציפים את הדירה באור בהיר, יוצרים מעין קנבס שעליו ניתן דרור לנופך האירופאי של העיצוב, שמתבטא באמצעות עושר של חומרים, גוונים וטקסטורות.

רצפת פרקט אלון כהה בדוגמת פישבון מעניקה לחלל טביעת אצבע ייחודית ומלאת נוכחות, וילון עשיר מעטר את החלון בסלון ומגוון פריטי עיצוב וטקסטיל בגווני סגול מוסיפים לדירה מגע של פאר קלאסי. פריטי הריהוט הכבדים מוקמו בעומק החלל על מנת ליצור תחושת מרחבים מקסימלית. האווריריות שבחלל הסלון נמתחת אל תוך החלל המצומצם של המטבח.

מגוון פריטי עיצוב וטקסטיל. החתול הוא לא חלק מהתכנון העיצובי. צילום: אלעד גונן

מתוך הבנה של חשיבות הפונקציונליות של חלל זה, תוכננה יחידת ארונות מהרצפה ועד התקרה. היחידה מציעה שפע של מקומות אחסון ולצידה ניצב סולם מתכת נע שמהווה פתרון שימושי, אך בו בזמן מוסיף קריצה של סגנון תעשייתי אורבני לאלגנטיות של המטבח האנגלי. מנגד, מעל הכיור תלויים מדפים מרחפים משובצים בתאורה תחתית, שמעניקים אשליה של גודל לחלל המטבח. דלפק עץ עשיר וסדרת כסאות בר מעץ ורגלי מתכת פיסוליות מתכתבים עם רצפת העץ וממקדים את העין לאלמנטים האירופאים שמאפיינים את סגנונם של בעלי הבית.

המטבח עם סולם המתכת. פתרון שימושי עם קריצה תעשייתית. צילום: אלעד גונן

התכסיס של קזיוף ליצירת נקודת פוקוס בחלל קטן עובד היטב גם בחדר השינה ששטחו הצטמצם לטובת פינת האוכל שבסלון. חלון לא נאה כוסה בווילון בהיר שממשיך לאורך הקיר ויוצר מראה נקי ומהודק.

הדלת לחדר הרחצה הינה דלת בהירה משולבת בזכוכית, שתורמת לתחושה המרווחת של החדר. על רקע הקירות והדלת הבהירים, בולט בחלל שולחן עבודה מעץ כהה שממוקם למרגלות המיטה ומתכתב עם קומפוזיציית מראות עגולות שתלויות מעליה. הקשר בין צמד האלמנטים מושך את המבט כלפי מעלה ומעניק לחלל תחושת מרחבים. וכך, כבמעשה קסם, מצליחה קזיוף ללהטט בין אתגר החלל המצומצם לבין הסגנון העשיר של בעלי הבית וליצור הדר אירופאי במרחב אורבני מצומצם.

חדר השינה. קומפוזיציית מראות שנותנת אשליה של מרחב. צילום: אלעד גונן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה