אנדומטריוזיס: טיפול במחלה הנסתרת של המאה

האנדומטזריוזיס על שלל תסמיניה מספיק נפוצה בכדי שיכירו בה כמחלה גינקולוגית לכל דבר. המטפל הסיני, אבי קליין, מאיר על תמונת המצב ומסביר איך להתמודד עם הבעיה שפוגעת באיכות חייהן של כל כך הרבה נשים

13/07/2015
אבי קליין קבלו עדכונים מאבי
  • RSS

אנדומטריוזיס. מילום: שאטרסטוק

אנדומטריוזיס היא מחלת נשים נפוצה (10% מכלל הנשים) שמאופיינת בעיקר בכאבי מחזור קשים, דימומים ארוכים ופגיעה בפוריות. הסובלות ממחלה זו נעדרות ממקום עבודתן פעמים רבות בשל הקושי לתפקד במהלך פרק זמן משמעותי בכל חודש, דבר הפוגע לרוב בסיכוייהן להתקדם ולפתח קריירה כמו חברותיהן וחבריהן למקום העבודה. בעיה קשה נוספת היא חוסר הכרה במחלה הנפוצה הזו, בקרב המערכת הממסדית. חוסר הכרה זה מונע מהן מעמד בכל הקשור לביטוח לאומי ואפילו בכל הקשור להכללת תרופה ייעודית למחלה בסל התרופות. משך הזמן מרגע הופעת הסימפטומים הראשונים ועד לאיבחון המחלה עומד על מעל ל-10 שנים בממוצע - זמן רב מידי של חוסר וודאות במהלכו חוות, לרוב, הנשים יחס מזלזל ומבטל מצד כל הגורמים - כולל משפחה וידידים.

''אנדו מה?''

אנדומטריוזיס מתרחש בגוף כשרירית הרחם (אנדומטריום) גדלה על גבי רקמה אחרת בגוף האישה מחוץ לרחם. רקמה זו, מגיבה לשינויים הורמונאליים בגוף האישה ולמחזור ההורמונלי של גדילה והתעבות כתוצאה מהפרשת אסטרוגן והתפרקות ונשירה במועד הווסת. הסימפטומים מגוונים ובהתאם לרקמה הפגועה, עליה ''התיישבה'' רקמת רירית הרחם.
בין התסמינים האפשריים: פגיעה בפוריות, כאבי מחזור קשים (לעיתים קשים מאוד), פגיעה בתפקוד המיני בשל כאבים בעת קיום יחסי מין, כאבים סביב יציאות או השתנה והדבקויות אברים בחלל הבטן והאגן.

עוד בסלונה >> המחלה שהורסת לנשים את החיים

מענה לא מספק לאישה שמעוניינת בהריון

למעת פרוצדורה ניתוחית לפרוסקופית, כל הפתרונות של הרפואה הקונבנציונלית מושתתות על טיפול הורמונלי המדכא ציר הורמונלי, כזה או אחר, שמונע היווצרות רירית הרחם ובכלל זה רירית שגדלה גם מחוץ לרחם כנגע אנדומטריוזיס. אישה המעוניינת להכנס להריון נאלצת להתמודד עם תקופה קשה של העדר טיפול תרופתי ובתעצומות התופעות המאפיינות את המחלה. יתרה מזו, עצם הדלקתיות הנוצרת באגן, משפיעה על אחוז לא מבוטל של נשים אלה ועל סיכויי הצלחת נסיונות ההתעברות או טיפולי הפוריות.

הטיפול לפי הרפואה הסינית

הטיפול במחלה זו מהווה נתח משמעותי מאוד מעיסוקי במרפאה. הנסיון שנצבר מצביע על מכנה משותף יחסית בולט - איכות מערכת החיסון או כפי שנקראת בטרמינולוגיה הסינית ה-Wei Qi. כשציינתי באזני הרופא שאיתו אני משתף פעולה במסגרת הטיפולים בחולות האנדומטריוזיס, שהטיפול בנשים אלה כולל לרוב חיזוק של מערכת החיסון, הוא הופתע. הוא טען, בצדק, שמערכת החיסון היא זו שמחוללת את מירב הסימפטומים - דלקתיות היא תוצר של מערכת חיסון פעילה וסוערת. אולם דווקא חיזוק ושיפור פעולת מערכת החיסון אכן מסייעת ברוב המקרים למנוע את התפרצות הסמפטומים סביב מועד הביוץ והווסת.

משמר הגבול

על מנת להסביר את הסתירה הזו, אני נוהג להשתמש בדוגמא הבאה. נניח וחיילנו, האחראים על שמירת הגבולות, היו מקיימים סיור לאורך הגדרות אחת לשבועיים. הרי שבוודאות היו זולגים פנימה גורמים לא רצויים, אשר מנצלים את חוסר העירנות של מערך משמר הגבול. מתי 'המערכת' היתה נדרשת לטיפול באותם גורמים? כאשר כבר היו נמצאים עמוק בשטחנו ואולי בכמויות גדולות ומסוכנות. אז בוודאי היתה מתלקחת לחימה משמעותית עם כל כלי המלחמה העוצמתיים העומדים לרשותנו כצבא רציני ומאובזר.

זו בדיוק תמונת המצב כאשר מערכת החיסון אינה מתפקדת בשיא יעילותה - יעילותה ולא עוצמתה. כשמערכת החיסון היא סלקטיבית דיה, יעילה מספיק וערוכה לפלישה, אזי 'משמר הגבול' מזהה כל זליגה של רקמת רירית הרחם מתוך הרחם אל חלל הבטן ואברי האגן (אגב, תהליך זה קורה באופן ספונטני אצל נשים רבות שאינן מפתחות את המחלה והסימפטומים). עם זיהוי התאים אשר נדדו לאברי האגן, 'משמר הגבול' מטפל בהם בסלקטיביות וביעילות ובכך מונע את הצורך להפעיל מערך הגנה אגרסיבי ומונע את ההתלקחות שתיארתי קודם. מדהים לראות כיצד יישום עיקרון זה, בצורה של נקודות דיקור ייעודיות ושימוש בצמחי מרפא רלוונטים, מביא לשינוי בסימפטומים - לעיתים תוך מספר פגישות בודדות.

עוד בסלונה >> אנדומטריוזיס: המחלה של שני כהן

למי מתאים?

בראש ובראשונה, הטיפול יתאים לנשים המדווחות על סימנים וסימפטומים החשודים כאנדומטריוזיס עוד בטרם האבחון הדפיניטיבי. השלבים הראשונים, עוד בטרם ההתערבות הניתוחית, הינם קלים יותר לשינוי ומניבים תוצאות מהירות יותר. גם נשים המאובחנות על ידי תהליך לפרוסקופי הינן מועמדות טובות לטיפול טבעי באמצעות הרפואה הסינית ומוטב שיתחילו בתהליך מוקדם ככל שניתן. הטיפול באנדומטריוזיס מורכב יותר בקרב נשים שעברו מספר ניתוחים להסרת הנגעים וכן נשים אשר חוות הדבקויות של רקמות בשל התהליך הדלקתי. יחד עם זאת, ברצוני לעודד נשים אלו לפנות לטיפול ולא לוותר על האופציה הטבעית להקל על הסימפטומים הלא פשוטים שהם מנת חלקן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה