חופשי על הבר

קצת גאווה ציונית: בת"א נפתח ה-Play Bar הראשון, וסצינת הגייז מבעבעת. וגם: מה הלך בקהילה הורודה בשנות ה-50?

13/01/2011
הילה אלפרט קבלו עדכונים מהילה
  • RSS
» בר. צילום: psigrist, flickr

מעל הבר של ה־Pill הכחול תלויות שתי שנדליירות שחורות, מזכירות לי עגילים שראיתי פעם על נסיכה. תחתן שלושה גברים, יפים כמו הנסיכים באגדות כולן, מתלחשים ביניהם עד שתגיע קצת עבודה. על מדפי הבר מבחר גדול, בעיקר וודקה, אוכל אין, ועל האף משתלט ריח של חומר ניקוי. אני מנסה לזהות. יש לי פטיש לחומרים האלה. זה אחד מהמתוקים, אולי איזה פרי. אי אפשר לדעת בדיוק מה. היום מייצרים ריחות שיקים, קוקטליים שלא לוקחים אחריות על הדיוק. אפרסקים עם אנונה שאף אחד לא באמת זוכר את הריח שלה ויאללה, בואו נכניס גם קצת תבלינים. עובד ניקיון מסתובב עם דלי, מטלטל אותו מצד אל צד, משל היה קטורת בה מבשמים כנסיה בשעת תפילה. הוא עובד בקדחתנות ככה שלאף ריח אין סיכוי למסור אינפורמציה, לגלות שה־Pill הכחול בלילינבלום הוא הפליי-בר הראשון בישראל.

בקומת המרתף, עמוק מתחת לבר הכניסה, מתקיים מתחם קרוזינג. קולנוע המשדר סרטי גייז, תאי צפייה, גלורי הולז, חדרי אורגיות. בעשר בלילה ירדתי אחרי המנהל אל המחילות של לילינבלום, מי יודע מה הסתירו שם פעם, מזמן. לפני לפני. בחושך החזקתי לו את היד, מפחדת ליפול. עכשיו, בעיקר בשעות היום, באים לכאן הארוניסטים, כל אותם המחפשים מקום מחבוא לתשוקתם. הרבה ספות כאילו-עור שחורות וגניחות מגיעות מאזור הקולנוע. זה רק סרט. בשעה הזו אין שם אף אחד. עוד מעט יתחיל האקשן והחדרים יתמלאו. חלק ישאירו חלונות קטנים להצצה, אחרים יתעקשו על טיפה של אינטימיות. בימים הראשונים נתנו גם לבנות לשוטט שם, אבל אז תפסו שתיים מהן מצלמות בטלפון סלולרי והפסיקו מיד.

סצינת הגייז העברית בשנות ה-50

סצנת הגייז של תל אביב לוהטת. סרטי פורנו מופקים בעיר, מגזין "ביד" יוצא לאור, כבר לא כל הליינים של המסיבות אותו הדבר, וישנם גם מקומות מפגש בהם מותר להיות קצת אחרי גיל שלושים ועם עיגולים בבטן במקום ריבועים.

על במת הקאמרי, "האריסטוקרטים". תל אביב שנת 53, ויחזקאל לזרוב הוא רודי בן כנען, מעצב פרוות בעיר בוערת מחום והומו מוחצן בחברה שמרנית המקדשת את דמות הגבר-גבר. יש רק דוגמא אחת שעושים לה כבוד - צבר שזוף וקשוח שיגאל את העם על אדמתו מעברו המסויט. גיל פרנק בתפקיד יאיר בן כנען, אחיו של רודי, קצין בכיר בצה"ל שהשתחרר לקריירה פוליטית מבטיחה, משוכנע יחד עם אשתו הגר, היא לימור גולדשטיין, שעל צרכי המדינה לעמוד מעל צרכי המשפחה.

האריסטוקרטים. מימין: לימור גולדשטיין, יחזקאל לזרוב, גיל פרנק. ירלובה ראשונה משמאל. צילום: ז'ראר אלון, יח"צ הקאמרי

הילדים, דינה סנדרסון ועידו רוזנברג, איזה יופי של משחק, נדחקים הצידה, נשארים בארץ כשההורים נוסעים לשנה לגרמניה, לטפל בנושאי השילומים. רודי הוא לא רק מטרד. הוא מחלה של ממש. איום על הקריירה של אחיו ההומופוב, שמנשל אותו מהירושה, מאלץ אותו להתחתן עם הלנה ירלובה, בתפקיד ניצולת שואה, רדופה ומקסימה, עד שיטביע את שניהם בסוף טרגי. האריסטוקרטים היא הצגה עם קאסט שחקנים מצוין ובימוי טוב ומפתיע של עומרי ניצן שמשכיל להתאפק ולבנות תמונות יפהפיות על הבמה. לפעמים מתחשק לבכות איתה, לפעמים לקום ולרקוד ובעיקר לצרוח חזק, את כל השנים לאחור, שרודי ישמע, יעזוב את הכל ויבוא לפה.

ה-Pill הכחול: לילינבלום 20, תל אביב טלפון: 077-2018823.
גייז playbar בר הפתוח 7 ימים בשבוע כל יום החל מהשעה 11 בבוקר עד השעות הקטנות של הלילה.
האריסטוקרטים- תיאטרון הקאמרי. מאת עדנה מזי"א, בימוי עמרי ניצן.
צילומים:
האריסטוקרטים: ז'ראר אלון, יח"צ הקאמרי
psigrist, flickr
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה