חשיפה חיובית: לחנך את העולם להסתכל פנימה

תערוכה חדשה של הצלם ריק גוידוטי בבית איזי שפירא מציגה בעלי מוגבלויות באופן שמציג את האדם ולא את המוגבלות. חברת הכנסת קארין אלהרר, שהשתתפה בפרויקט, כותבת על החוויה

08/07/2015
ח''כ קארין אלהרר קבלו עדכונים מח''כ קארין
  • RSS

צילומים: ריק גוידוטי

קארין אלהרר מול מצלמתו של ריק גוידוטי. צילום: מוטי יערי

שיפוטיות היא טבע האדם. הנטייה הראשונית שלנו היא להסתכל על מישהו מולנו ולחפש את ההבדלים, השוני, המכנה הלא משותף.

השבוע הצטלמתי לאחת התערוכות המיוחדות שהופקו בישראל - של המקום המדהים שנקרא בית איזי שפירא. הצלם הידוע, ריק גוידוטי מניו יורק, שעד היום צילם בעיקר נשים יפות, בעלות גוף מושלם ולבוש הורס, חווה חוויה מדהימה. ברחובות ניו יורק הוא נתקל בנערה יפהפייה, לבקנית, שתפסה את עינו וגרמה לו לראות משהו אחר. החוויה הזו גרמה לו לצלם יופי מסוג אחר. אם עד היום, אנשים עם מוגבלויות לרוב צולמו לכתבות או עלונים המשדרים מצוקה, קושי וכאבים, בא ריק ומנסה להראות שהיופי הוא דבר אחר אם רק מסתכלים עליו אחרת. ריק הפסיק לצלם צילומי אופנה ופתח עמותה שקוראים לה "חשיפה חיובית".

אביטל גרונברג. צילום: ריק גוידוטי

במסגרת התערוכה הוא צילם ילדים עם מוגבלויות מבית איזי שפירא וכמה מפורסמים, ביניהם הספורטאים הפראלימפיים פסקל ברקוביץ' ונועם גרשוני, וגם אותי. בכל הצילומים מבקש ריק להראות את האדם, לא את המוגבלות או את ההתמודדות, רק את האדם והיופי שלו.

עד היום, אנשים עם מוגבלויות הוצגו תמיד לפי הגישה הרפואית, כאשר הדגש היה על השוני שלהם מהכלל, ההבדל בינם ובין אחרים, וכמובן המרחק שלהם מהנורמה. מי בכלל קובע מהי הנורמה? בשנים האחרונות, החברה עוברת לגישה החברתית שמנסה לחבר את האדם עם מוגבלות לחברה, להנגיש את מה שלא נגיש, לתת לו להיות חלק. אם כחברה נצליח להנגיש את העולם לאנשים עם מוגבלויות, בכל התחומים, ונאפשר להם להיות חלק טבעי וברור מחיי היומיומיים, נתחיל להסתכל על האדם. כשנסתכל האדם, נראה את היכולות שלו, המעלות שלו, השאיפות שלו, וכפועל יוצא מזה נראה גם את היופי שלו.

פסקל ברקוביץ'. צילום: ריק גוידוטי

לכן חשיפה חיובית היא כל כך מיוחדת. היא גורמת לשני הצדדים להתמקד במשהו שביומיום נחשב כתכונה שמייחדת רק אחדים, "יופי", ועדיין להוציא ממנו את הטוב. מראה חיצוני הוא דבר שהעיסוק הרב בו נחשב לפסול. אבל תערוכה מהסוג הזה, וחשיפת הצדדים היפים ו"הרגילים" בבני אדם מעודדים את החברה שצופה בו להכיר בו כאדם. אותם פנים, אותו האף שמריח, העיניים שמבקשות הצלחה ובריאות, הפה שמבקש לדבר, לצחוק. אותו הדבר בדיוק.

ארז גאון. צילום: ריק גוידוטי

התערוכה נקראת "חשיפה חיובית - דומה ומיוחד", ולא סתם. התערוכה הזו היא צעד בדרך לחינוך. בשבוע הבא, כשהמוני הקונים יסתובבו בקניון רמת אביב הם יראו סביבם תמונות של המון צעירים ומבוגרים שדומים להם ומיוחדים כמעט כמוהם. כל אחד הוא מיוחד - בגובה שלו, בעובי שלו, בקולו הגבוה או הנמוך. ייחודיות היא בעיניים שלנו כחברה. אנחנו החלטנו שאנשים עם מוגבלויות הם מיוחדים יותר וגררנו אותם להגדרה "שונים". אבל כמו שהחברה גררה אותם מהר, ככה החברה יכולה להחזיר אנשים עם מוגבלויות למרכז ולהזכיר שכולנו

כליל אור בן-חיים. צילום: ריק גוידוטי

שונים, כולנו מיוחדים, כולנו יפים. העיקר היא ההסתכלות פנימה, אל העומק של האדם, אל מחשבתו, חוכמתו, האמונות שלו והפחדים שלו. הם הדבר המקרב לבבות ויוצר חיבורים אמתיים באמת.

אז בפעם הבאה שתסתובבו ברחוב ותראו בחורה לבקנית, או אדם על כיסא גלגלים, או ילד עם אוטיזם, תראו את האדם פנימה. ועד שתצללו פנימה - נסו להספיק לראות את כל היופי שלו שזועק החוצה.

"חשיפה חיובית - דומה ומיוחד", לציון 35 שנה לבית איזי שפירא ובשיתוף אלווין ישראל. 7-17 ביולי 2015, קניון רמת אביב.

* קארין אלהרר היא חברת כנסת מטעם סיעת יש עתיד, יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה ואישה עם מוגבלות פיזית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך