מציון תצא היצירה

מסלול התעסוקה של לי ציון נסלל, בהצטיינות יתרה, כלפי מעלה, עד שהחלה להרגיש שמשהו חסר. היא רצתה להיות אמא וגם היתה מוכנה לוותר. מהוויתור צמח לה עסק

13/01/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
 • RSS
» רצתה להיות אמא. לי ציון ובנה רום

בגיל 10 לי ציון לא רצתה להיות מלכת היופי או מדענית מפורסמת. מבחינתה, התפקיד המקצועי האולטימטיבי היה להיות מנכ"ל חברת קוקה קולה. "הייתי בטוחה שחברת המשקאות הזאת היא הארגון הכי חזק בעולם", היא מסבירה היום, "ראיתי את הלוגו שלה בכל מקום וזה נורא השפיע עליי".

20 שנה מאוחר יותר, החיים לימדו אותה שאם את אישה ובעיקר אם את אמא, הדרך למנכ"לות של חברה בינלאומית היא כמעט בגדר חלום רחוק, גם אם את מצוידת באינסוף אמביציה ואופטימיות, כמוה.

"כל חיי המקצועיים הם מצבור החלטות חדורות אמונה והתלהבות", מעידה לי על עצמה, "ונראה שמסלול התעסוקה שלי נסלל כלפי מעלה כמו חץ שמתביית על מטרות - סיימתי תארים בתקשורת וקולנוע, יצרתי סרטים שזכו בפרסים, הייתי הראשונה שמצאה עבודה בתחום והראשונה שעזבה אותו מרצונה החופשי. בדרך שלי התנסיתי בכל תחומי התקשורת - עבדתי בטלוויזיה, בקולנוע, בעיתון ארצי, במשרד פרסום מוביל וניהלתי את התקשורת השיווקית ברשת קניונים. עשיתי הכל בהצטיינות יתרה".

אז מה השתבש?

לי: "באיזשהו שלב הרגשתי שמשהו חסר לי, רציתי להפוך לאמא. עברתי לעבודה במשרד יח"צ וחתמתי בלחיצת יד את תנאי העסקתי עם הבוס מתוך הבהרה חד משמעית: אני אגרום למשרד שלך לגדול ואתה תגבה את הרצון שלי להיות אמא. החודשים חלפו, עשיתי עבודה מצוינת וגם גיליתי שאני בהריון. בחודש הרביעי שלי, המשרד פשט רגל ואני פוטרתי, וזה היה סוף הסיפור בשבילי".

לא חיפשת עבודה אחרת?

לי: "הלכתי לכמה ראיונות, אבל הבהירו לי מיד ש'במצבי' אין על מה לדבר. הפכתי לכאורה לכוח אדם סוג ב' ולא היה לי סיכוי".

אבל ללי, מסתבר, היו גם לבטים משל עצמה בנוגע לכל נושא הקריירה שהיא פיתחה עד אותה נקודה במסירות שכזאת. "עם יד על הלב, פחדתי מאוד שמרגע שהתינוק יגיח אל העולם, אני אוהב אותו כל כך שאני אוותר על האמביציה המקצועית שלי, מעצמי למענו. כשאת בשלב שבו את עדיין לא אמא, המחשבות האלה נתפסות כרעות ומאיימות".

ובפועל, מה למדת?

לי: "אני לא בטוחה אם כולן ישמחו לשמוע את זה, אבל בכנות - המקום היחידי שאי אפשר להחליף אותי זה באמהות שלי. מחר - אם העסק שלי ייעלם – זה לא ממש ישנה, אבל בבית – אין לי תחליף. מה הפתרון? החכמה היא שכל אחת תמצא את המינונים שלה בחלוקה שבין העבודה למשפחה. אין ספק, מניסיוני, שעבודה מהבית היא עניין מאוד נוח לאימהות".

לי מצאה את הפתרון שלה והקימה את קרינולינה. מילולית, מדובר בחישוק מברזל המולבש מתחת לשמלות המפוארות שלבשו בעבר בנות מלוכה. החישוק עזר לבגד לקבל צורה ונפח. רעיונית, העסק של לי עוסק בשיווק יצירתי ועיצוב דעת קהל, בעיקר אצל עסקי פרימיום ובוטיקים שונים.

אז הפכת לימון ללימונדה?

לי: "זה לא אידאלי כמו שזה נשמע. הגעתי למצב שנכפה עליי לבנות עסק. ישבתי בבית, מדוכאת ואובדת עצות, ובעלי אמר לי: תשמעי, במילא אין לך מה לעשות ויש לך עכשיו זמן וכסף מדמי הפיצויים והפיטורים להרים את הפרויקט הזה, אז יאללה".

היום יש לעסק כמה עשרות לקוחות וברזומה של לי כמה פרויקטים נחשבים, כמו שיתוף פעולה עם עיריית תל אביב שהפכה לתצוגה המסכמת 100 שנות אופנה ועוד היד נטויה.

תני עצה מניסיונך, שיכולה לתרום גם לאלה שרוצות להקים עסק וגם לאלה שנמצאת בעיצומו של התהליך.

לי: "אני מאמינה גדולה בשיתופי פעולה, בעיקר של גילדות (סוג של ארגון מקצועי שכולל כמה עסקים באותו תחום). שיווק משותף יכול להרים כל עסק בנפרד והוא תורם הרבה יותר מסך כל העסקים שלוקחים בו חלק. ערך השיווק עולה, העלות הפיננסית יורדת והחשיפה גדלה. בנות -  בכל מקצוע, נסו לראות עם מי ואיך אתן יכולים לשתף פעולה לטובת כל הצדדים. דווקא במקרה של עסקים קטנים - השמיים הם הגבול, כי יש להם מרחב פעולה גדול יותר וחופש יצירתי רחב יותר מעסקים גדולים".

לסיפורים אמיצים נוספים בפרוייקט המיוחד "איך היא עשתה את זה"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

 • תמונה אישית אורית לבה 15/01/2011

  לי אני ממש מזדהה איתך על כל מילה. עברתי תהליך ממש דומה, היום אני עוסקת בסטיילינג אישי ובוחרת לעצמי את הלו”ז ושת”פ הטובים לי ולמשת”פ במקביל.
  אשמח להיות בקשר,
  אורית לבה,
  סטייליסטית
  0546332463
  [email protected]

 • תמונה אישית שרון כהן 01/02/2011

  באמת יפה

בחזרה למעלה