כשארנב, כלב ואוגר מטפלים בבעיות קשב וריכוז

חיזוק הביטחון העצמי, תרגול מיומנויות חברתיות והעלאת הריכוז בקרב ילדים. אלו רק חלק מהדברים שאפשר לעשות בעזרת טיפול עם בעלי חיים. המטפלת נעה שהם מתארת את החשיבות של ליטוף מלב אל לב

09/07/2015
נעה שהם קבלו עדכונים מנעה
  • RSS

טיפול עם בעלי חיים. צילום: שאטרסטוק

בעלי חיים יכולים לסייע לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז, והם אף מהווים עבורם אובייקט להזדהות: הם קטנים, נמוכים ורואים את העולם מלמטה; הם תלויים בדמויות מבוגרות חיצוניות לצרכים בסיסיים יומיומיים כמו: אוכל, מים, מגע ותשומת לב; הם לרוב אימפולסיביים, קשובים לאינסטינקטים שלהם, ומתקשים לעכב תגובות. בטיפול באמצעות בעלי חיים נוצר קשר בין המטופל לחיה - קשר המכיל קבלה, נתינה ואהבה ללא תנאי, שיפוט, ביקורת או דעה קדומה. לא משנה כיצד הילד נראה, מדבר או מתנהג, בעל החיים יאהב אותו, ישמח לקראתו ולא ישמור לו טינה, כפי שעושים ילדים עם המבוגרים הסובבים אותם.

חית המחמד כראי רגשי לילד

אצל כל בני האדם קיים צורך פסיכולוגי הנחוץ להתפתחות רגשית בריאה - ההרגשה שאנחנו לא לבד ויש מי שמבין אותנו או דומה לנו. באמצעות טיפול בבעלי חיים ההזדהות של הילד, או הנער המטופל יכולה להיות אפילו מול אוגר או גרביל מהירים, שנעים ממקום למקום תוך שניות בודדות בכל רגע. על פי נתונים סטטיסטיים, 10-5 אחוזים מהתלמידים סובלים מהפרעות קשב וריכוז. ההפרעה מתפתחת בחמש השנים הראשונות של החיים ואינה עוברת לעולם. הפרעות קשב וריכוז נחלקות לשלושה מרכיבים עיקריים:ליקוי קשב (קושי להתרכז לאורך זמן),היפראקטיביות (פעילות ותזזיתיות יתרה), ואימפולסיביות (קושי שליטה בדחפים וחוסר בדחיית סיפוקים). כיום החברה דורשת מצוינות והצלחה מכולם, והדבר יוצר לחץ בקרב כל הילדים, ועל אחת כמה וכמה בקרב ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז.

הדינמיקה שנוצרת בין חברי המשולש מטפל-חיה-מטופל מאפשרת התפתחות קשר של אמון המעניק ביטחון והכלה. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז חשים לעיתים קרובות חסרי אונים ובעלי החיים ניצבים מולם כמראה. כך למשל, במידה והילד חסר ביטחון, או תזזיתי ועובר מדבר לדבר במהירות ומולו כלב שמחכה לפקודה או לאילוף, הכלב יושפע מהתנהגותו. כאן אנחנו עובדים על ביטחון עצמי, מתן זמן לכלב לבצע את הפקודה, הצבת גבולות, תחושת הצלחה ועוד.

לטיפול בעזרת בעלי חיים מגוון רחב של מטרות טיפול כמו: קנאה בין אחים, חרדות, בעיות קשב וריכוז, ליקויי למידה, בעיות חברתיות, התמודדות עם גירושין, קשיים בגילאי ההתבגרות, התמודדות עם מחלה של המטופל או של בן משפחה, אוטיזם, לקויות מוטוריות ועד עיבוד אבל וטראומה. קל יותר לעבוד עם תרגול, שניתן לראות בו תוצאות מידיות (הכלב הקשיב/לא הקשיב לפקודות). בעל החיים נמצא כמעין מתווך בין המטפלים ואנשי המקצוע למטופלים. בנוסף על כך, כשהמטופל יודע שבעל החיים שמח לקראתו, מחכה לו שיבוא ושהוא זה שמטפל בו (בזכותו יקבל בעל החיים מים טריים או אוכל), המטופל הופך ישירות ממטופל למטפל. למעשה, הוא זה שמטפל במישהו אחר שבלעדיו היה חסר אונים והוא זקוק לו. ערך זה נותן למטופל אחריות, ובכך מעלה את הביטחון העצמי.

טיפול בעזרת בעח. צילום:שאטרסטוק

מתרגלים כישורי חיים

באמצעות טיפול בבעלי החיים המטופלים מתרגלים, בין היתר, מיומנויות חברתיות, הבעת רגשות ואמפתיה, התחשבות באחר, לקיחת אחריות, ואף אימון הדרגתי של הגדלת טווח הריכוז באמצעות ליטוף של חיה מסוימת כל פעם מעט יותר זמן. באמצעות טיפול ייחודי זה משליכים סיטואציות מחיי היום יום על התנהגותם של בעלי החיים, כאשר המטופלים מוצאים בעצמם פתרונות עקיפים ל"בעיה" שהם ראו אצל בעלי החיים ומאוחר יותר הם מצליחים לתת פתרונות שיעזרו לעצמם. כך למעשה, מקבלים המטופלים תחושות הצלחה רבות מבעלי החיים, הדימוי העצמי שלהם גדל והאמונה בעצמם וביכולותיהם גורמת להם להתפנות רגשית לעסוק במשימות מאתגרות יותר.

היתרון של בעלי החיים בטיפול בילדים בעלי בעיות קשב וריכוז הוא גדול. זאת משום שרוב הילדים אוהבים בעלי חיים, וכך גדלה המוטיבציה שלהם. הם מצליחים להתרכז בהם ולהתעסק איתם זמן רב יותר ובכך מסייעים בעלי החיים באופן עקיף לתחושת ההצלחה של הילדים. כך למשל, כאשר "נתתי פקודות בצורה טובה לכלב והוא הקשיב לי", "הארנב ישב עליי ברוגע ונתן לי ללטף אותו", "הצלחתי להוציא חיה מהכלוב מבלי שתשתולל", "החיה סומכת עליי שאטפל בה", ועוד. תחושה זו חשובה מאוד בעיקר לילדים החווים לעיתים, שאינם שווים מול שאר הילדים שמצליחים לשבת בכיתה, להקשיב וללמוד. הרגשת השוני לעומת הילדים האחרים עלולה ליצור דימוי עצמי נמוך, תסכול, רגשות אשמה, בדידות וחשש מהתנסות חדשה.

כמובן שלכל מטופל תוכנית טיפולית שונה המותאמת לו באופן ייחודי, כאשר באחריות המטפל לכוון ולהגיע דרך בעלי החיים לאותם מקומות בהם הטיפול מתמקד, לפתוח ולגרום למטופל לחשוב, להגיע לפתרונות, להשפיע על אווירה רגועה ושלווה וכמובן לתת למטופל תחושת אמון, ביטחון והצלחה.

הכותבת, נעה שהם, בעלת הקליניקה 'ליטוף מהלב', מטפלת בעזרת בעלי חיים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה