סודות מדינה

לעשות בייביסיטר לסוד, במיוחד כאשר מדובר בסוד של מישהו אחר, מעיק עליי כמו שק הפחמים של הזקן מחנה'לה ושמלת השבת

16/01/2011
יעל הדר קבלו עדכונים מיעל
 • RSS
» יעל הדר. צילום: גדי דגון

בעקבות חשיפת סודות המדינה באתר "ויקיליקס" ומחול השדים שהתחולל סביבה, ובעקבות העובדה שכל מה שנחשף שם עד רגע זה אינו סוד כלל ועיקר, ובגלל שעצם הניסיון לשמור סודות הידועים לכולם ממילא נראה לי כבזבוז משאבים משווע, נעצרתי לרגע לחשוב על סודות. מצאתי חמישה אלמנטים:

1. הסוד שאסור לך לגלות

אם מישהו מספר לי סוד מאד מסעיר על מישהו אחר, ומזהיר אותי שאסור לי לגלות אותו, למה לעזאזל הוא מספר לי?! לך היה קשה עם זה לבד, נכון? היית חייב להוציא את זה החוצה ולחלוק עם עוד מישהו, אז עכשיו אתה משאיר אותי עם הדילמה והאיסור?! הרי גם אני ארצה לגלות למישהו, בדיוק כמוך.

לעשות לסוד בייביסיטר בלי שאף אחד יידע, במיוחד כאשר מדובר בסוד מופרע ולא מחונך, שמערב את נפתולי החיים של מישהו אחר (כמו בגידות), מעיק עליי כמו שק הפחמים של הזקן מחנה'לה ושמלת השבת. לא רק שזה כבד נורא ואני צריכה איזה חנה'לה כזאת שתעזור לי לסחוב, אלא גם מאד מאד מלכלכך.

2. היתרונות בחשיפה/שמירה על סוד

כעיקרון, רוב חיי לא הייתי הטיפוס הכי דיסקרטי. סודות נטו להרגיז אותי - כלומר, אם זה סוד, אז מעצם עובדת היותו כזה הוא אמור להיחשף. אין דבר מענג יותר מאשר לגלות סוד שאתה לא אמור לגלות. סוד סודי וסקסי במיוחד כזה, שרק אתה יודע אותו או שמגלים אותו רק לך, ואולי לעוד כמה יחידי סגולה כמוך. חסמבה, חסמבה, חסמבה!!!

יש גם כוח אדיר בשמירת סוד אצלך. כמו שחקן פוקר המחזיק ג'וקר קרוב לחזה. זה מחזק, מעלה את הביטחון העצמי, ואצל אנשים מסוימים זה אף משדרג את תחושת החשיבות העצמית ואת ההרגשה שכולם פחות או יותר טמבלים, חוץ מהם עצמם (תחושה מופרכת כמובן).

3. הסודות שאי אפשר להסתיר

ההורים שלי, כמו רוב בני-דורם, שמרו מפניי המון המון סודות. בין השאר הסוד על איך באים ילדים לעולם - כן, אני עוד זכיתי לשמוע על החסידה. הריבים והבעיות בין הוריי (כמו לכל זוג רגיל על הפלנטה) כוסו תחת מעטה כבד של סודיות, שבלט יותר מהכור הגרעיני בדימונה. מוות של סבים במשפחה - לעולם לא נאמר לי מפורשות שהבנאדם לא יחזור, שזה סופי. תמיד זה נעטף בנייר צלופן מרשרש, שלא הצליח להסות את הזמזום החשדני שרק התגבר באוזניי: משהו רע מאד קורה פה! המסקנה הייתה: זה כנראה כל כך נורא מה שקורה פה, שהם ממש מפחדים שזה יתגלה. ילדים יודעים שמשקרים להם, הם לומדים לזהות את הסימנים, גם אם הידע הזה נמצא באחורי התודעה, ומשתפים פעולה בלית ברירה עם השקר ההורי שנועד לכאורה להגן עליהם.

4. השלכות של גדילה בצל סודות

זה די ברור אם כן, מדוע התפתחתי לאישיות שסודות שאנשים אחרים שומרים מפניה גורמים לה להזיע. מאחר שנאלצתי בילדותי לפתח חושים של עכברוש עיוור במחילה האפלה של סודות המשפחה, היכולת שלי להריח כל ניסיון להסתיר ממני משהו הפכה למטרידה. יש מצב שכדאי למשטרה לשקול לצרף אותי לשורותיה בתור מכונת אמת אנושית. כל החברים שלי קוראים לי די בחיבה (ובהדרת כבוד מהול בחשש): ה"שד" (demon). וזאת כי תנאי חיי כפו עליי את היכולת הזאת. נא להוציא את הממחטות!

5. סודות עצמיים

בהמשך תהליך ההתבגרות הארוך והבלתי נגמר שלי הבנתי שכל מה שאני מסתירה מעצמי, כולל ארסנל הרגשות הקשים כמו קנאה, שנאה וכעס, כל בושה שיש לי בלב על היותי כזאת ולא אחרת, או סתם טעויות שעשיתי - לקח ממני טונות של אנרגיה. כשהצלחתי להוציא את את הקנאה נאמר, מן החושך אל האור, ולא נבהלתי או הכחשתי את קיומה, היא פגה לה במהירות ולא לקחה ממני משאבים מיותרים של הסתרה.

נ.ב. אני בעד סודות הקשורים לפרטיות הנפש, לסדרות או ספרי מתח איכותיים, ולפואטיות של הקיום. בלעדיהם היה לי די משעמם.

מתוך הבלוג של יעל הדר
צילום יעל הדר: גדי דגון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

 • תמונה אישית מיטלטל 16/01/2011

  יעל, קודם כל חשוב לי להגיד שאני מאוד אוהבת אותך בתור שחקנית ומאוד מעריכה אותך!
  אני מזדהה מאוד עם האלמנט החמישי – לפעמים סודות עצמיים גוזלים ממך כל כך הרבה כוחות, משא שאתה נושא איתך כל החיים, ואתה מעכל כמה זה העמיס עליך רק אחרי שאתה מצליח לשחרר, רק אחרי שהמשא יורד מכתפיך…

 • Emanuel Barel 07/02/2011

  סודות לאחר כ50 שנה אמורים להפתח לציבור ופתאום מגלים את האמת שמאחורי כל הסדר המופטי בקיצור בלגן הכל ע”ח האזרח הקטן לדוגמה מלחמת יום כיפור איזו בושה הגדול מכולם אליעזר דאז רמטכ”ל התאבד גולדה עבדה כמו עקרת בית ועשתה חג כאילו כלום ומשה דיין היה בפניקה כמו ילד קטן לזה את קוראת סוד?

  עמנואל בראל אפילו שכחתי שאת שחקנית טוב כותבת יותר חשוב לי

בחזרה למעלה