המדריך לטיפול בתינוק בקיץ

איך תדעי אם חם לו מדי, האם צריך לתת מים ומתי אפשר להתחיל לשחות ביחד. המדריך לטיפול בתינוק בעונה החמה ב-6 צעדים

07/07/2015
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

שאטרסטוק

ברוכה הבאה לקיץ הישראלי, אמא. טוב, די בטוח שזו לא הפעם הראשונה שאת נתקלת בחום יולי-אוגוסט, אבל אם זה הקיץ הראשון שלך כאמא, בוודאי צצות לא מעט שאלות בנוגע לטיפול בתינוקך.

מה נכון לתינוק ומה חשוב שיהיה תמיד בתיק עם בוא הימים החמים?

הטיפול בתינוק חייב להתאים לגילו. הבדלים של חודש או חודשיים במובנים של חיי תינוק הם עצומים, לכן הוראות הטיפול משתנות בגילאים השונים.׳ אומרת עדי, אחות טיפת חלב.

ריכזנו את המידע וערכנו בשבילך את המדריך לטיפול בתינוקך בקיץ ב-6 צעדים

1. בקיץ הזה תלבישי

עד גיל חודש וחצי בגד ארוך. ההנחיות ביציאה מבית היולדות הן הלבשת שתי שכבות עם מקום לשיקול דעת. אם אתם בחדר ממוזג הלבישי שתי שכבות דקות ארוכות או אחת קצת יותר עבה. אם אתם בחוץ בחום – שכבה דקה אחת תספיק.

מגיל חודש וחצי ואילך כשחם לך חם לתינוק. אם את לובשת קצר, הלבישי אותו כך. אך בחדר ממוזג הקפידי לבדוק ע״י מגע בעורו שאיננו מתקרר. אי שקט יכול להעיד כי חם או קר מדי, ואז הלבישי בהתאם לתנאים בחדר.

2. כמה חם

אנחנו לא מכירים רבים ששורדים את הקיץ הישראלי בלי מזגן. אולם ההרגל שלנו לא בדיוק מתאים לתינוק.

עד גיל 3 חודשים עדיף לתינוק שלא לשהות ממושכות בחדר ממוזג, העדיפי חלונות פתוחים .אם בכל זאת אין מנוס ממזגן הקפידי על טמפרטורת חדר של 23-24 מעלות ועל הלבשה בהתאם. זכרי שהתינוק לא מתנועע וכסי גם בשמיכה דקה במידת הצורך.

מעל גיל 3 חודשים התינוק עדיין רגיש לשינויי טמפרטורה. חשוב לאפשר לגופו להתאקלם בתנאי מזג האוויר הטבעיים. מזגן בטמפרטורת הקוטב הצפוני לא מתאים לו. טמפרטורה של 22-24 מעלות תספק סביבה נעימה. אם התינוק כבר שוכב על הרצפה או זוחל הקפידי שאוויר המזגן לא נושב ישירות עליו ולא מקרר אותו.

שאטרסטוק

3. מה תשתו?

עד גיל חצי שנה כלום, תודה. על פי הנחיית רופאי הילדים, תינוק שניזון מהנקה או תמ״ל לא זקוק לתוספת מים. מזונו מורכב מכ80% מים ומספק את כל הנוזלים הדרושים לו. יתרה מזאת, מים ימלאו את קיבתו הקטנה ויגרמו לתחושת שובע שתדחה את שגרת הארוחות. ודאי כי יש 6-8 חיתולים רטובים ביממה.

מגיל חצי שנה רק מים בבקשה. שתייה עם סוכר היא מחוץ לתחום, ותחליפים מלאכותיים - ממש לא. במיוחד בקיץ יש להקפיד להרתיח את המים והבקבוק, מחשש לזיהומים או טפילים. במעקב חיתולים צפי לכ- 6 חיתולים רטובים ביום.

4. תופסים גלים

אם את טיפוס של מים בוודאי מדגדג לך להגיע לשפת הים או הבריכה. בחלק מהמקרים, לצערנו, זה יצטרך לחכות.

עד גיל חצי שנה מומלץ להימנע כליל מכניסה לבריכה. חומרי החיטוי לא טובים לתינוק, לצידם המים מכילים חיידקים ומערכת החיסון של התינוק שברירית. בקיצור, עדיין לא.

מעל גיל חצי שנה אפשר לקחת את התינוק לבילוי מימי מתון. חשוב להיזהר מבליעת מים, וכן מהסתמכות על עזרי ציפה. על התינוק להיות אחוז בידייך ביציבות ותשומת לבך חייבת להיות נתונה לו במלואה. מנעי שהות ארוכה מדי במים כדי שלא יאבד חום גוף ויתקרר.

מעל גיל שנה חווית הציפה במים נעימה לתינוקך, והוא ודאי נהנה להשתעשע עם הגלים, אך חיתול במים יהפוך כבד מאוד. בחרי חיתול ים חד פעמי, שגם ישמור על היגיינת המים במקרה שתנוח ההשראה, וגם ימנע שקיעה מסוכנת. בנוסף לבגד הים החד פעמי חשוב להלביש מעליו בגד ים מלא מבד מסנן קרינה. בכל מקרה- לעולם אין להשאיר תינוק בקרבת מים ללא השגחה צמודה!

שאטרסטוק

5. חכם בשמש

עד גיל חצי שנה יש להימנע מחשיפה ישירה לשמש משום שאסור למרוח תכשירי הגנה. כדאי לטייל רק בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות לפנות ערב כשקרני השמש בזוית רכה יותר, כדי לאפשר לתינוק לספוג ויטמין D טבעי.

מעל גיל חצי שנה השהייה בשמש ישירה איננה מומלצת בכל גיל, אולם ניתן כבר למרוח את התינוק בתכשיר הגנה ויש לעשות זאת בכל יציאה לשמש. הקפידי על בחירת תכשיר בדירוג 30SPF ומעלה שמותאם לתינוק. חבשי כובע לראשו ומנעי שהייה בשמש בשעות המסוכנות.

6. בזזזזז

עקיצות יתוש הן תופעה לא נעימה ונפוצה מאוד בקיץ. את גורם אי הנוחות התינוק לא יודע להסביר ולכן מתסכל מאוד לגלות תינוק עקוץ.

עד גיל שנתיים אין להשתמש בתכשירים דוחי יתושים במריחה על הגוף, אלא אם אלו טבעיים לחלוטין ווידאת כי התינוק לא מראה רגישות אליהם. כדי למנוע עקיצות יתוש מומלץ למרוח את סביבתו- העגלה, מגן הראש או בגדיו כאשר אתם בסביבה שלא ניתן למנוע בה נוכחות יתושים.

מעל גיל שנתיים בעת מריחה הקפידי שלא למרוח באזור העיניים או באזורים בהם הפעוט יכול להגיע ולהכניס התכשיר לעיניו או לפיו.

(*כל ההמלצות מתייחסות לתינוק בריא בהתפתחות תקינה. כל מצב אחר מצריך הנחיה מאחות או מרופא הילדים)

 אילוסטרציות: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה