אל ההריון: טיפול הפוריות החדש שלא יציעו לכם

מי שסומך על כך שכל הרופאים עוברים את כל ההכשרות הנוגעות להתפתחויות האחרונות ברפואה, עלול לגלות על בשרו שלמערכות לוקח זמן ליישם יכולות חדשות, כמו למשל, החזרה לרחם רק של עוברים שנבדקו גנטית

05/07/2015
ד"ר איליה בר קבלו עדכונים מד"ר איליה
  • RSS

פוריות. צילום: שאטרסטוק

מאת: ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות

הטכנולוגיה המדעית מתקדמת בקצב מהיר בהרבה מזו של המערכת הרפואית, שצריכה ליישם את החידושים. כתוצאה מכך מטופלים ומטפלים אינם יודעים על האפשרויות שעומדות לרשותם ושיכולות להקל על סבלם. מי שסומך על כך שכל הרופאים עוברים את כל ההכשרות על ההתפתחויות ברפואה, עלול לגלות על בשרו שלמערכות לוקח זמן רב להכיר וליישם יכולות חדשות.

זוגות שעוברים מחזורים רבים של טיפולי פוריות רואים זאת לעיתים כגזירת גורל, אבל אינם מודעים לכך שבמקום להחזיר עוברים לרחם שוב ושוב בשיטה שנכשלת, צריך לערוך להם בדיקה גנטית, המאפשרת לבחור מתוכם את העוברים הבריאים ביותר שנוצרו ורק אותם להחזיר. כך מונעים טיפולי סרק השוחקים מבחינה נפשית. מדובר בשילוב של שני תחומי מדע מתקדמים ביותר, גנטיקה ואמבריולוגיה - מדע העוסק בתהליך רביית האדם, שמקצר באופן דרמטי את תהליך הטיפול בליקויי פוריות ומשפר את תוחלת ואיכות החיים של הילד העתיד להיוולד.

2.5 טיפולים בממוצע מושג הריון

השימוש באבחון גנטי מקפיץ את אחוזי ההצלחה בטיפולי פוריות ומצמצם את מקרי ההפלות בהריון, כך שלאחר 2.5 טיפולים בממוצע מושגים הריון ולידה מוצלחים. ההחלטה אם לעשות את הבדיקות היא כמובן של ההורים לעתיד בלבד, אבל חובת הרופאים לתת להם את המידע המלא.

האבחון הגנטי נערך במעבדה חמישה ימים לאחר הפרית הביצית כשהעובר הגיע לשלב החלוקה של כ-200 תאים. במסגרת האבחון נבדקות הפרעות גנטיות שנוצרות תוך כדי הפריית הביצית על ידי הזירעון ועתידות להכשיל את השרשת העובר, לגרום להפלה בתחילת ההיריון, או לגרום לילד עם הפרעה גנטית דוגמת תסמונת דאון. כמו כן ניתן לעצור בדרך זו הפצת גן פגום שעלול לעבור לדורות הבאים וליצור בעתיד מחלות גנטיות או מחלות ממאירות, כמו סרטן השד או השחלות, כשאחד ההורים נשא של הגן האחראי. לאחר קבלת התוצאות נבחר העובר שאינו נושא גנים פגומים ובריא מבחינת מספר הכרומוזומים ורק הוא מוחזר לרחם.

מדובר בתהליך חדשני המחבר את עולם הפוריות והגנטיקה. יש להניח שבעוד כמה שנים הוא יוטמע בתוך המסלולים הרגילים של טיפולי הפוריות, אולם לזוגות שמטופלים כעת, לנשים שרוצות להרות בגיל מבוגר ולמי שסובלים מהפלות חוזרות אין זמן לחכות וכדאי להם לעמוד על זכותם לעשות זאת כבר כעת.

שווה בדיקה

בדיקות נוספות שמומלץ לבצע לפני תחילת הטיפולים מתמקדות במכניקה של מערכת הרבייה. נדרש צילום של החצוצרות והרחם כדי להתבונן אם הם בעלי מבנה תקין ועל הרופא המטפל להעריך את אופן תפקודם. נבדקים גם מבנה ואיכות רירית הרחם, שתפקידה בין היתר הוא לאפשר את השארת העובר המתפתח בתוך הרחם. "חלון ההשרשה" הוא ארגון רירית הרחם לקליטת העובר והוא מתקיים למשך זמן קצר של 24 שעות.הגדרתו המדויקת ומיקומו בזמן יחסית לביוץ הכרחי להצלחת הטיפול.

גם בתחום הביוץ קיימות הפרעות רבות המקשות על כניסה להריון. בהפריה חוץ גופית או בהזרקה, חייבים לגרום לגוף האישה להפיק כמות אופטימאלית של ביציות. לכן על טיפולי הביוץ להיות מותאמים באופן מיוחד למצב האישי של המטופלת ולא להיקלע לדרכי טיפול כלליות שאמורות לגרום לביוץ יתר. בדרך כלל שמנסים להגביר ביוץ בלי התאמת אישית של הטיפול, משיגים תוצאה הפוכה והדבר מקטין את הסיכוי להצלחה.

לצד כל העיסוק במערכות הגוף אין לשכוח את הפן הרגשי של נושאת ההיריון. בשנים האחרונות התרבו המחקרים על ההשפעה הישירה בין הגישה הנפשית של לבין סיכויי ההצלחה. רופא הפוריות אינו יכול להתעלם מטיפול גם בפן הנפשי וסילוק לחצים; אם באופן ישיר או בעזרת גורם מקצועי המלווה את הטיפול ומעניק תמיכה רגשית למטופלים באופן פרטני.

כדי לסייע לשינוי בתחום הפוריות ולאפשר ליותר מטופלים ללמוד על כל הבדיקות הנחוצות. רשת המרפאות "המרכז הרפואי לפוריות" מעניקה ייעוץ ראשוני ללא תשלום או התחייבות הסוקר את כל שלבי הבדיקות הדרושות בדרך אל ההיריון.

עדכונים על חידושים בתחום הפוריות כנסו לעמוד הפייסבוק של המרכז הרפואי לפוריות

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה