שחלות פוליציסטיות: טיפול בתסמונת הכי מורכבת

למעלה מ-10% מהנשים בגיל הפוריות חוות קשת של בעיות מטרידות שמשפיעות על איכות חייהן. אלא שמעטות יודעות שלבעיה שלהן יש שם. מעבר לזה, לבעיה יש טיפול: שחלות פוליציסטיות, (לא כל כך) נעים להכיר

02/07/2015
אבי קליין קבלו עדכונים מאבי
  • RSS

דיקור. צילום: שאטרסטוק

הכינוי הפופולרי לבעיה "שחלות פוליציסטיות" הוא לגמרי בלשון המעטה; המחלה מזמן יצאה מגבולות שחלותיה של האישה וכעת היא מוכרת כבעיה רב-תחומית. תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא אוסף של בעיות וסימנים הכוללים פגיעה במספר מערכות:

  • מערכת הרבייה - מכאן מגיע שמה. מתבטא בהעדר מחזור חודשי או אי סדירות המחזור, וכן, תמונת אולטרה-סאונד אופיינית של שחלות עם ריבוי של ציסטות (המכונה גם שרשרת הפנינים).
  • עור ושיער - אקנה, שיעור יתר בפנים והידללות שיער הראש.
  • חוסר איזור במשק הסוכר בגוף ועוד.

.

הסטטיסטיקה לא משאירה מקום לספק, אחוז ניכר מהנשים שחוות את אחד מסממני התסמונת (לא בהכרח כולם יחד), לוקות בבעיה עצמה. לרוב, הרפואה הקונבנציונלית מנתחת כל סימפטום של המחלה בנפרד ומתאימה טיפול נפרד לכל סימפטום במתכונת של הפרד ומשול. בעוד שהרפואה המשלימה נוקטת באסטרטגיה טיפולית הפוכה, הרואה במחלה כאוסף של סימנים שמקורם משותף - ולשם היא מכוונת את הטיפול.

הסיבות להיווצרות הבעיה מחולקות לבעיות מולדות, תורשתיות וגנטיות מצד אחד וסיבות נרכשות כתוצאה מהרגלי חיים ותזונה, מהצד השני. כמובן שהסיבות הנרכשות הן בשליטתה של האישה ולכן חשוב לתת את הדעת עליהן. בכל מקרה, הן בעיניים המערביות והן בעיניי הרפואה המשלימה, הפחתת משקל הוכחה כיעילה ביותר עבור הורדת תנגודת לאינסולין ולמען הסדרת המחזור החודשי.

המראה החיצוני לעיתים מסגיר את התסמונת

במסגרת עיסוקי כמטפל, אני פוגש לא מעט נשים שסובלות משחלות פוליציסטיות, בעיקר בהקשר של פוריות. מעניין לראות שעל אף הפגיעה באיכות החיים ולעיתים קרובות השפעה על הדימוי העצמי, נושא הפוריות הוא זה שמכריע ומביא את אותן נשים לטיפול בקליניקה. כדי להמחיש את האופן בו הרפואה הסינית מטפלת בבעיה, כדאי להתבונן על מקרה מעניין של מטופלת התקופה האחרונה; אישה בשנות העשרים המאוחרות הגיעה לפגישת אבחון. כבר ברגע שנכנסה לחדר, היה ברור שמדובר באישה הסובלת משחלות פוליציסטיות. היא גבוהה ומלאה עם בעיית אקנה חמורה ושיעור יתר על הפנים. כאמור, סיפרה לי האישה שהיא ובן זוגה מתכננים הריון אולם אין לה ווסת כלל. כששאלתי כמה זמן נעדרת הווסת, ענתה שמזה חצי שנה וגם קודם לכן, המחזור היה מאוד לא סדיר.

את הטיפול שהתאמתי לה אני מכנה 'לימוד רכיבה על אופניים'. הטיפול מגייס את כל כלי הרפואה הסינית, הדיקור, צמחי המרפא והמלצות התזונה, למטרה אחת ברורה: ללמד מחדש את הגוף לקיים מחזור נורמלי. כשם שהורה רץ מאחורי אופני בתו, מספר סיבובים, עד שהיא מצליחה לרכב בכוחות עצמה, כך גם בטיפול.

מאחר שלא היה קיים מחזור חודשי כלל, חיפשתי רמזים קטנים המעידים על מחזור הורמונלי - תחושות בטניות, רגישות בחזה, רגשנות, שינויים בטמפרטורת הגוף ועוד. ולכל אחד מארבעת שלבי המחזור (התפתחות ביצית, ביוץ, התנוונות הגופיף הצהוב וקיום דימום ווסתי), הותאמה פורמולת צמחי מרפא וכן הותאמו נקודות הדיקור.

בלי גלגלי עזר

כעבור שלושה מחזורי 'לימוד רכיבה על אופניים', הגיעה הווסת הראשונה מזה שישה חודשים. ההצלחה הוכרזה רשמית כשהתקיימו שני מחזורים נוספים עוקבים. טיפול זה סלל את הדרך לקראת המטרה האמיתית - הכניסה להריון - עליה אנחנו עובדים בזמן כתיבת שורות אלה. חשוב לזכור כי תמונת הסימפטומים בסינדרום, לא פשוטה בכלל. כמעט כל אחת מהתבטאויות הסינדרום נוגעות בעצם במהות הנשית ומכאן ההשפעה הרבה על הדימוי העצמי. לכן, כמטפל, חשוב לזכור כמה רגישות וסבלנות נדרשות בטיפול באישה שסובלת מסימני הסינדרום.

 אבי קליין הוא מטפל ברפואה סינית, מתמחה בגינקולוגיה ורפואת פריון האישה והגבר, מוסמך בתחום בריאות האישה וטיפולים בבעיות פוריות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה