האבל הסמוי מהעין

רגשות אשם יכולים להתעורר בכל מצב, אולם הם בולטים במיוחד כשמדובר בהפלה יזומה - בין אם מדובר בהריון לא רצוי, ובין אם בגלל חשש להתפתחות לא תקינה אצל התינוק

10/01/2011
ד"ר חנה גילאי גינור קבלו עדכונים מד"ר
  • RSS
» שברון הלב הוא עמוק וקשה. צילום: rachel a. k., פליקר

הפלה טבעית (ואף יזומה) היא אירוע בלתי צפוי שקורע את הלב לגזרים. בבת אחת, מתנפץ לרסיסים החלום ללדת תינוק בריא, אהוב, מחייך. ייאוש וצער תופסים את מקומן של התקווה והשמחה, וממלאים את לבם של גברים ונשים בתחושת ריקנות ובדידות. בין שהתינוק שטרם נולד הוא בן שבועות ספורים, ובין שכבר החל לקבל זהות, יודעים את מינו, מעניקים לו שם, מדמיינים את פניו, את חייו, ואת האושר שבואו עתיד להסב.

סיבות לאבדן ההריון

הריון עלול להיגמר בטרם עת מסיבות רבות:

1. הפלה טבעית, ספונטנית

2. הפסקת הריון יזומה, בגלל מום, התפתחות לא תקינה או מות העובר

3. הפסקת הריון יזומה, בגלל הריון לא רצוי

4. כישלון טיפולי פוריות

הפלה טבעית היא אירוע שכיח. אחד מכל שלושה הריונות עלול להסתיים באבדן, ובמרבית המקרים (80%) זה קורה בשליש הראשון להריון. למעשה, הריונות רבים נפסקים מעצמם בשבועיים הראשונים, כשלרוב הנשים עדיין אינן מודעות לכך שהן הרות.

רבים נוטים לחפש את הסיבה להפלה, במטרה למנוע מהאירוע לחזור על עצמו בפעם הבאה. כדאי להדגיש כי קלוש הסיכוי שההפלה נגרמה בגלל מזון מסוים, קיום יחסי מין, פעילות גופנית או הרמת משאות כבדים. במלים אחרות: בדרך כלל לא ניתן היה למנוע את ההתרחשות בהתנהגות אחראית וזהירה יותר, לכאורה.

איך נפטרים מרגשות האשם?

רגשות אשם הם תגובה מוכרת ומובנת. הם יכולים להתעורר בכל מצב, אולם הם בולטים במיוחד כשמדובר בהפלה יזומה - בין אם מדובר בהריון לא רצוי, ובין אם בגלל חשש להתפתחות לא תקינה, מחלה או נכות אצל התינוק.

יש נשים, וכמובן  - גם גברים, שעל אף רגשות האשם, הצליחו לחזור לשגרה. אולם, גם הם עלולים למצוא עצמם מוצפים לפתע ברגשות אבל ואובדן, בגלים של כאב, גם חודשים ארוכים לאחר שההפלה התרחשה. אלה רגשות שיכולים להופיע לסירוגין, אפילו במפתיע, בגלל אירוע כלשהו שמעלה את זכרון התינוק שלא נולד.

רגשות האשם אולי בלתי נמנעים, ועדיין, מוטב לנסות ולהשתלט עליהם, אם באמצעות טיפול, אם באמצעות שיחות עם אנשים קרובים ואם באמצעות ליבונם עם בן/ת הזוג, שכן הם עלולים לחבל ביחסים הזוגיים ולהציף מחלוקת ומתח.

אבדן הריון במהלך טיפולי פוריות

שברון הלב הוא עמוק וקשה, במיוחד כשההפלה מתרחשת אחרי חודשים של המתנה, ציפיה, תקווה, ובעיקר אם זה קורה במהלך טיפולי פוריות. זוגות רבים מדווחים על תחושה כאילו הם נענשים פעמיים: גם משום שאינם מצליחים להרות בצורה טבעית, וגם משום שבשל כך, סיכויי אובדן ההריון רבים יותר וכל טיפול שנכשל עלול להעצים את חוויית האובדן.

מלבד האבל, הצער, הדיכאון והכעס שעלולים להתפרץ, מייחדת את הנמצאים בטיפולי פוריות תחושה של קנאה, שיכולה להיות עזה. לעתים, בגלל הטיפולים ומסגרת הזמן שנגזרת מהם, בני הזוג מכניסים את עצמם מיידית בחזרה לתהליכי עשייה ושגרה ואינם מאפשרים לעצמם לקחת פסק זמן נחוץ כדי להתאבל. אמנם, כפי שיוסבר בהמשך, אין דרך אחת שהיא נכונה ומתאימה לכולם להתאבל, ובכל זאת ההמלצה היא שגם אם החלטתם להמשיך את שגרת הטיפולים תמצאו את הזמן ואת הדרך  להתאבל. ולו כדי למנוע מהצער ועוגמת הנפש לצוף בהמשך, כשתהיו הכי פחות מוכנים לכך.

כיצד מתאבלים?

למרבה הצער והמבוכה, הסביבה, ואפילו הקרובה  – אחים, הורים, חברים -  לא תמיד יודעת איך להגיב. לעתים אף מדובר בהריון שטרם מספיקים לבשר אודותיו לקרובים, והנה כבר איננו. רבים חשים, כי בהיעדר הכרה ותמיכה באבלם, עליהם להסתיר את רגשותיהם.

גם הגישה הרווחת בקרב הרופאים- לעודד ולדרבן את בני הזוג להמשיך ולנסות להרות מיד, יכולה לחזק את תחושתם הקשה, כי הסביבה אינה מתייחסת לאובדן ככאב המצדיק תגובה של אבל.

קחו בחשבון שייתכנו הבדלים בתגובותיכם. אבות, לעומת אמהות, בדרך כלל לוקחים על עצמם תפקידי תמיכה ודאגה, מנסים לחזור במהירות למסלול החיים. ממעטים לבטא את הכאב, שיכול להתפרץ בשלב מאוחר יותר כהתקפי זעם או לחילופין – כאובדן הנאה ועניין בחיים. לפעמים ההבדלים בתגובה יכולים ליצור מתחים וחוסר הבנה בתוך הקשר הזוגי. כאשר האחד אינו מקבל או מבין את התנהגות האחר, כשאחד יותר מדוכא ונזקק מהשני, ואינו מסוגל להתקדם כמו האחר.

גורמים שמעצימים את האבל:

  • אם ניסיתם להרות תקופת זמן ממושכת.
  • אם הייתם מטופלים בטיפולי פוריות.
  • ככל שהגיל של האם גבוה יותר, ותחושת הלחץ להרות גדולה יותר.
  • ככל שההריון ממושך יותר, והחל תהליך התקשרות לעובר וציפיה לבואו.
  • אם בעבר חוויתם הפלה או הפסקת הריון  -  הצער נערם על אבדן קודם ופוחת האמון שיש סיכוי להריון נוסף עתיד.
  • כשבן/ת הזוג והמשפחה המורחבת אינם מספקים תמיכה ראויה.

חשוב להדגיש: אבל, קשה ככל שיהיה, הגם שהוא תלוי במסגרות החברתיות שמעצבות אותו, הוא תהליך נורמלי לאחר אבדן, שמסייע בפרידה מהדמות האהובה. אבל הוא חוויה אישית, כלומר שאין דרך "נכונה" או "לא נכונה" להתמודד איתו, וכל אדם מתאבל בדרכו. מאחר שבדת היהודית – כמו גם בדתות אחרות – נעדרים טקסים מקובלים לאבל וקינה על מות עובר, על הריון שנפסק, הדבר מקשה עוד יותר על התהליך. לכן מומלץ שתנסו ליצור דפוס או מסגרת אבל משלכם:

> אפשר לתת שם לתינוק ולערוך לו טקס פרידה קצר, הכולל הדלקת נרות והקראת טקסט שכתבתם בעצמכם, או שבחרתם ממקורות שונים.

> אפשר לטעת עץ לזכר התינוק.

> אפשר לרכוש צעצועים או מוצרים לתינוקות ולתרום לנזקקים, אפשר לתת גם תרומה כספית.

כדאי לקבל תמיכה

משום שלא תמיד אפשר לחלוק את הצער, ולא תמיד הסביבה תומכת ומבינה, ייתכן שתרגישו (או שאחרים ירמזו) שהתגובה שלכם מופרזת, בעוד שאתם תתפלאו כיצד הסביבה אדישה.

עבורכם מדובר באבל, שיכול להיות עמוק ולא פחות כואב מאבל על אדם קרוב שהלך לעולמו. אבל על החלום, ועל התקווה שלא התגשמה. אפשר שהאחרים לא יכולים להזדהות ולדמיין אותם כמוכם, לכן תגובותיהם יכולות להיראות לכם חסרות רגישות. אולם אם תחושתכם היא שעליכם להתאבל, תנו לאבל ביטוי, ובמקביל נסו לקבל תמיכה מאיש מקצוע, בקבוצות תמיכה או בפורומים שמיועדים לכך.

אבל יכול להיות פתולוגי – כלומר שהתסמינים והביטויים שלו עוצמתיים, מפריעים לשגרת החיים, או לחילופין, מתבטאים דווקא בהעדר תגובה רגשית מצד ההורים. טיפול פסיכולוגי יכול לתת תמיכה ו"מקום" לבטא בו את הרגשות המודחקים, ולסייע בעיבוד האבל. יש נשים וגברים שמעדיפים להשתתף בקבוצות תמיכה או לבטא את עצמם בפורומים שונים שקמו למטרה זו באתרי אינטרנט. עיבוד הרגשות בעזרת אנשים שעברו שחוו מצבים דומים בעבר יכול להוות פתרון מצוין.

מתוך 'הורותא'- מרכז לפסיכותרפיה, פריון, הריון והורות
צילום: rachel a. k., פליקר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה