המנכ"לית שהיא גם נהגת אוטובוס

אורנה זיסו התחילה לעבוד בעסק המשפחתי כפקידה, עד שקיבלה מאחיה הגדולים את המושכות לידיים. היום היא מנכ"לית ובעלים של "אחים ברוך הסעות" וגם נהגת אוטובוס בעצמה

22/06/2015
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
 • RSS

רישיון לאוטובוס בחודש תשיעי - אורנה מ"האחים ברוך הסעות". צילום: יח''צ

כשאנשים מתפלאים לראות את אורנה זיסו, 42, מנהריה, מאחורי ההגה של האוטובוס, היא לא נעלבת. "אני יודעת שזה לא שגרתי, אבל יש המון חיזוקים מהחברה ואני רואה את זה בכביש כשמחייכים אליי", היא מעידה. "גדלתי לתוך זה וזה משהו שתמיד אהבתי, אבל אני מבינה שמהצד זה נראה שונה בעיקר בגלל שהמראה שלי לא מתאים לתפיסה של איך שאנשים חושבים שנהג אוטובוס צריך להיראות".

כשהיא לא מאחורי ההגה, מנהלת זיסו את העסק המשפחתי "האחים ברוך" שפועל בשני מישורים עיקריים: הסעות וארגון טיולי קבוצות בארץ לחברות או לפרטיים, כמו טיולי בר מצווה או אירועים מיוחדים.

"אבי עסק בתחום ההסעות והטיולים וכשהוא נפטר בשנת 1979, אחי הגדול לקח את המושכות ויצא לדרך עצמאית", מספרת אורנה. "לפני עשרים שנה אחי הבכור ואחי התאום החליטו להקים את האחים ברוך הסעות. אני רק השתחררתי מהצבא וחיפשתי את עצמי. הגעתי לכאן באופן זמני לתפקיד פקידותי והזמני הפך לקבוע. עם הזמן, כשאני מקימה משפחה תוך כדי, לקחתי חלק פעיל יותר בקבלת ההחלטות בחברה וניהלתי את בה כל ענייני הכספים. לפני עשר שנים בערך קיימנו ישיבה והוחלט למנות אותי, האחות הקטנה, כמנכ"ל".

אמהות וקריירה

"הייתי בת 32, עם שלוש בנות (מאז נולדה גם ילדה רביעית). מצאתי את עצמי עובדת שעות לא שעות, אבל מכיוון שיכולתי לנהל גם את הדברים מהבית דרך המחשב, ניתבתי את הזמן שלי בהתאם. עבדתי הרבה כשהבנות ישנו, ונעזרתי בבעלי ובאמא שלי. לנו יש תמיד את הרגשות אשם שאנחנו לא נותנות מספיק, אבל אין מה לעשות זה חלק מהרצון לתת לילדים את הכל. אני גדלתי בלי כלום ומכאן יש לי צורך לתת לילדים יותר".

 האב נפטר והאחים לקחו את העסק לידיים. צילום: איל מנור ברוך

 רישיון לאוטובוס

"לפני 15 שנים, כשאני בחודש תשיעי עם הבת השנייה שלי, עשיתי רישיון לאוטובוס. כל בוקר וצהריים אני עובדת בקווים של בתי ספר ואני ממש אוהבת את זה. בהתחלה היה לילדים קשה לקבל את זה שאישה שנוהגת באוטובוס, אבל עם הזמן רכשתי את האמון שלהם והיום, אם אני לא מגיעה - הם מחפשים אותי".

משפחה ועסקים

"כיום, מתוך 13 עובדים בעסק, שלושה הם בני המשפחה שלי ולא הייתי מחליפה את העבודה איתם בשביל שום דבר אחר בעולם. רק מי שמכיר את "האחים ברוך" ויודע מה זה לעבוד איתם מבין שהמשפט 'אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד' זה בדיוק אנחנו. ישנם חיכוכים לפעמים וכל אחד מהאחים אומר מה הוא חושב, אבל כשאנחנו יחד אין טייטלים".

קשיים ואתגרים

"עברנו טלטלה לא פשוטה כשאחי נפטר, מה שפירק לנו את הבועה המשפחתית, כי הוא היה צלע מאוד חשובה במערכת. בתקופה האחרונה התרכזנו בלשקם את עצמנו ולהרים את עצמנו כי כשאחד נופל כולנו נופלים. אני רואה את עצמי מתקדמת צעד צעד, מנסה למתג אותנו בדברים שלא קיימים עדיין בשוק".

הטיפים של אורנה לטיול בארץ:

 1. לא להתפשר על המיקום
  בחרו מקום לינה שיהיה קרוב לכל האטרקציות בהן תרצו לבקר. חבילות נופש נבדלות זו מזו לפי איכות המלון, סוג חבילת האירוח, השירותים והאטרקציות שמציע המלון וגם המצאותן של טיסות בתוך החבילה.
 2. לתכנן מראש אטרקציות בהן תרצו לבקר
  טיול מוצלח מתבסס על ידע מוקדם ותכנון ולכן כדאי לדעת לאן אתם רוצים לנסוע ומה אתם רוצים לראות. יש מגוון גדול של מקומות קסומים בטבע, מאירוח אותנטי, מוזיאונים או טיולים אתגריים ועד טיול בפארקים ושמורות הטבע. מומלץ להכין רשימה של הדברים שאתם רוצים לראות ולבדוק את שעות הפתיחה, הפעילויות במקום, התשלום והאם יש צורך להזמין סיור מראש.
 3. להשאיר זמן פנוי בלו"ז
  אמנם כדאי לתכנן הכל מראש, אבל חשוב גם להשאיר זמן פנוי לבילויים ולספונטניות. לא כדאי לעבוד מול לוח זמנים נוקשה ולכן עדיף לארגן את הטיול כך שלא יהיה עמוס מדי.
 4. לבדוק אם המלון נותן ייעוץ לטיולים באזור
  כשאתם מזמינים חבילות נופש אתם יכולים לשאול אם במלון יש עמדת ייעוץ או מודיעין שעוזרת בתכנון טיולים באזור, שם תוכלו לקבל פרטים כמו שעות פתיחה, מחירי כניסה לאתרים ואפילו הטבות במסגרת השהייה במלון. יש מלונות שמציעים סיורים וטיולים כחלק מהפעילות של המלון.
 5. לשלב פעילויות לילדים עם פעילויות למבוגרים
  אם אתם מטיילים עם הילדים ומתייחסים לנופש שבחרתם כנופש משפחתי, זה לא אומר שאתם חייבים להתפשר על פעילויות לקטנים בלבד. נסו להתאים את תכנון הטיול לילדים ולמבוגרים, כך שגם אתם תיהנו.
 6. להתנסות גם בחוויות אוכל מקומיות
  כדאי לבקר באטרקציות המשלבות גם את חוש הטעם - משקים חקלאיים או יצרנים של מוצרים שונים (גבינות, יקבים, מאפיות או קונדיטוריות).
 7. לנוח
  אם אתם מזמינים חבילות נופש בתקופת הקיץ תמצאו לא מעט פעילויות גם בתוך המלון. שלבו אותן בתוך תכנית הטיול כדי שתוכלו לגנוב לעצמכם גם שעות של מנוחה והנאה מהשקט במהלך הטיול.

.

* התוכן הינו מערכתי ואין בכתוב משום המלצה של בנק הפועלים. בית העסק מעניק הנחת cashback ללקוחות הבנק.

>> לאתר של "האחים ברוך"

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה