די! נמאס! הנשים יוצאות לרחובות

פרשת אורן חזן הביאה את הנשים לצאת לרחובות, אישה נרצחה ע"י בעלה ואף אחד לא מדבר על זה, מחשבון מיוחד לחישוב פערי שכר ועוד כמה דברים שקרו לנשים השבוע - המדד הנשי

18/06/2015
שלומית הברון קבלו עדכונים משלומית הברון
  • RSS

הנשים יוצאות לרחובות. צילום: שאטרסטוק

השבוע נראה היה כאילו המציאות מנסה לכתוב רב מכר באמצעות שימוש מוחצן ולא אמין בצהוב צהוב צהוב. אם אלה לא היו החיים שלך ושלי, זה עשוי היה להיות מצחיק.

אורן חזן - הח"כ שלי בכנסת

זה המצב, חברות. רוצה או לא רוצה, אורן חזן הוא הח"כ שלי בכנסת. הוא ועוד 119. רק 120 חברות וחברי כנסת יש לנו, כל אחד מהם נבחר/ה כדי לשמור על הזכויות שלנו ולקדם אותן. הרעיון שאורן חזן אמון על הקידום שלי ועל השמירה עליי מעורר בי גועל.

השבוע אישר היועץ המשפטי לממשלה לחדש חקירה על אורן חזן משנת 2010 בנוגע לתקיפת עובד ציבור. נראה שהקומבינה של להכניס לכלא את אל-קפונה על עבירות מס,  אולי יעבוד גם פה. השבוע התווספו לדיבורים על סרסרות וזנות גם עדויות על הטרדה ותקיפה מינית, עובדות עבר של חזן מספרות כיצד הוא נגע בהן, הוריד מכנסיים ובכלל, כמה 'כיף' היה להיות מועסקת על ידו.

זה לא מפליא שיש חיבור בין "קנייה" של אישה לבין הטרדה מינית וכדי להסביר את הקישור, הכי טוב ללכת לקרוא בעמוד הפייסבוק when he pays. עמוד הפייסבוק הזה מרכז ציטוטים של גברים שמשתמשים בנשים שעוסקות בזנות ונותנים עליהן "ביקורת". מדובר בקריאה קשה. ממש קשה. אני מביאה לכם ציטוט נבחר שעלה השבוע ומראה מה קורה בראשו של מי שמשתמש בשירותי זנות ורגיל שאישה היא סחורה:

 בעקבות המצב במדינה בתחום האלימות המינית מתארגנת הפגנה הערב (ה') ב-19:00  שאומרת "די!!!" והן כותבות:

"רשימת מלאי: נשיא אנס בכלא - יש, צמרת משטרה מסובכת בפרשיות אונס - יש, חיילים אנסים - יש, קצינים תוקפים מינית - יש, פרופסורים תוקפים מינית - יש, כתובות שהיו על הקיר - יש, סגן יו"ר הכנסת וח"כ מטעם מפלגת השלטון סרסור (לכאורה, לכאורה) - יש.
נמאס לכן? גם לנו. אנו קוראות לכולכן, מכל קצוות הקשת הפוליטית - כולכן נשים. כולכן בסכנה. כולכן תחת התקפה... אנחנו יוצאות לרחובות ושמות לזה סוף".

קשה לראות הפגנה מוצדקת יותר. מקווה לראות שם הרבה נשים וגברים ואולי גם את הממונה על שוויון מגדרי. הגזמתי?

שמעתם שעוד אישה נרצחה השבוע ע"י בעלה?

ידעתם שנרצחה אישה השבוע? לא בטוח. ואם כן, בטח שמעתם על זה לרגע באיזו מהדורת חדשות. טוב, נו... את מי זה מעניין? יש לכם מושג כמה נשים נרצחו מתחילת השנה? כמה נשים נרצחו בשנה שעברה? יכולים להעלות בדעתכם מצב שבו היה טרור כלפי גברים, או כלפי ישראלים ולא הייתם רואים צווחות של שרים ושרות בתקשורת?

לאישה ה"לא מעניינת" שנרצחה השבוע קוראים רחל אמזלג. היא היתה בת 45. כמו ברוב המקרים, רצח אותה בן הזוג שלה לשעבר. הוא השאיר בעולם ילד אוטיסט בן 8 שאמא שלו היתה היחידה שידעה ורצתה לטפל בו. אב השנה. מחיאות כפיים.

זה ממש לא מעניין פה אף אחד אם אישה נרצחת, אם עוד אישה נרצחת ועוד אחת שנרצחה וההיא שנרצחה.

יאללה בננות, מה אתן רוצות? שהמדינה באמת תתייחס לזה שרוצחים פה כ-15 נשים בשנה וזה יזיז לה משהו? פחחח. תמותו בשקט.

 

כך תדעי אם הגבר שעובד איתך מרוויח יותר ממך

כלי מעניין ולעניין שנותן משרד הכלכלה ומטרתו לקדם שוויון במקומות העבודה הוא "מחשבון פערי שכר מגדריים". המחשבון מבוסס על ההנחה (ומחקר בצדה) שמעסיקים רבים הם פשוט חסרי מודעות לפערי השכר שיש אצלם בארגון. הם לא משנמכים שכר של נשים בכוונה מתוך רצון לפגוע, אלא כי הם לא מודעים. "​מעסיקים רבים אינם מודעים לקיומם של פערי שכר מגדריים בחצרם", כותבים במשרד הכלכלה. "על מנת להקל על ארגונים בביצוע בקרה עצמית, פיתחנו במסגרת מיזם'"שוות ערך' מחשבון פערי שכר מגדריים - כלי חדשני לניתוח מגדרי של נתוני השכר בארגון. הכלי פותח בהשארת מודלים קיימים בעולם ויעמוד לרשות ארגונים אשר יבקשו לערוך בדיקה עצמאית ואנונימית של פערי השכר המגדריים, ביעילות וללא עלות".

הרעיון עצמו - מעולה. ההמלצה שלי? ללכת, להראות, לנדנד וללחוץ על מקומות עבודה להשתמש בו.

שוברות את תקרת הזכוכית הממשלתית

אחת הדרכים למניעת אלימות מינית היא קידום שוויון. מנהלת הרשות לקידום מעמד האישה, ורד סויד, פנתה לנציב שירות המדינה וקראה לו: "לפעול בכל האמצעים והכוח למנות יותר נשים למנכ"ליות ולתפקידים בכירים נוספים כדי ליישם את החלטות הממשלה, ולממש את השוויון המגדרי". ולמה? כי עד עכשיו מינתה הממשלה רק מנכ"לים גברים למשרדי הממשלה.

הממשלה החדשה צריכה להעביר מסר מאוד ברור לציבור, מסר של שוויון וקידום נשים. חבל שסויד צריכה לעבוד במשהו כה בסיסי כמו שוויון של מנכ"ליות מול מנכ"לים. זה צריך להיות מובן מאליו. נקווה שתצליח.

באותו עניין - ובצדק, ארגון ויצ"ו יצא בקריאה למקבלי ההחלטות בממשלה בבקשה למנות אישה לתפקיד מפקדת שירותי בתי הסוהר בישראל. והן כותבות: "ויצ"ו רואה במועמדותה של גונדר עופרה קלינגר הזדמנות לשחזר את תקופת כהונתה של רב גונדר עדה אדטו, שתקופת פיקודה נחשבת לאחת התקופות הטובות שעבר הארגון". ב-66 שנות קיומו של הארגון כיהנו 15 נציבים ונציגה אחת בלבד...  לגלעד ארגן השר לביטחון הפנים יש הזדמנות לעשות משהו טוב. נקווה שגילה גמליאל וורד סוויד יפעילו לחץ, כמו גם אנחנו.

 

 נשים, נשים, שק של נחשים

השבוע סיקרו בהרחבה בתקשורת את מה שכונה "עימות חסר תקדים" בין מירי רגב לגילה גמליאל, זאת אמרה ככה וההיא אמרה לה ככה בחזרה. הסיקור הנרחב שמקבלים עימותים בין נשים, פוליטיקאיות, שחקניות, מפורסמות וכו' הוא ניסיון להוכיח את התיאוריה שאומרת שנשים תמיד ידרכו זו על זו, יתקעו זו לזו סכין בגב, לא יודעות להיות חברות וכמובן רומסות אחת את השנייה בעבודה. כי ככה זה נשים, שק של נחשים.

חגיגת ה -  catfight הזאת מבוססת על 'מחקר' בן ארבעים שנה שערכו באופן מדהים - גברים. "לפני יותר מארבעים שנה, פרסמו שלושה פסיכולוגים ממישיגן את המאמר המכונן 'סינדרום מלכת הדבורים', מספרים בכתבה המאלפת מ"הארץ". במאמר המקורי הסבירו החוקרים שהם מצאו שנשים מונעות מנשים אחרות לפרוץ את תקרת הזכוכית ולהתקדם בעבודה. המחקר צוטט כמיליארד פעמים והפך לעובדה קיימת "מבוססת מדעית".

עכשיו יש מחקר חדש ושם גילו החוקרים כי "דווקא המנהלים הגברים הם אלה שאינם מעוניינים שיותר מאישה אחת תשב במועצת המנהלים, והם הסיבה לכך שיש נשים בודדות שמנהלות חברות ענק... בדיקה של חברות שבהן הנשים משמשות כמנכ"ליות הם ראו שבחברות האלה נשים מתקדמות מהר יותר ולעמדות בכירות יותר".

***

שני קישורים אחרונים למי שצריכ/ה עוד:

1. שוטר הטריד קטינה ונכנס לכלא

2. פקחי או"ם ניצלו מינית נשים תמורת מזון 

 .

* שלומית הברון היא מחנכת למיניות בריאה וממייסדות עמותת אחת מתוך אחת

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה