השמאל הרים להנחתה

הכנסת רוצה לבדוק את ארגוני זכויות האדם שפועלים בישראל ובשטחים. אורית אגמי חושבת שהם הביאו את זה על עצמם

06/01/2011
אורית בראון אגמי קבלו עדכונים מאורית
 • RSS
» צילום: paoloaugusto.blogspot.com

עוכרי ישראל

הטור הזה ינסה להתמודד עם המרדף הקשה המתנהל בימים אלה על ידי הכנסת כלפי הארגונים החברתיים בישראל. הארגונים קיבלו מנבחרינו שבכנסת את התווית - "ארגוני השמאל" ואת כותרת המשנה שאינה באה לידי ביטוי בהכרח במילים אבל צועקת לכול שמדובר פה בעוכרי ישראל המשתפים פעולה עם האויב ועם כל הרוצים להחריב את המולדת הקדושה. אתמודד עם הסוגיה הזו לעומק ולא בססמאות. יש לי היכולת לעשות זאת, כי אני הגעתי לעולם הזה של הארגונים לשינוי חברתי כאאוטסיידרית. הביאה אותי לשם ורד ליבנה, אישה מופלאה שכיהנה לפני זה כמנכ"לית של האגודה לזכויות האזרח בישראל. ורד הזמינה אותי להקים ארגון חדש. היא פנתה אלי כלאשת מקצוע, עיתונאית, ובשום פנים לא כלאדם פוליטי. היא מעולם לא שאלה לדעותיי הפוליטיות ולא התעניינה לגבי איזה פתק שלשלתי בקלפי. זה לא היה רלוונטי. ורד היא אחד האנשים היותר מקצועיים שהכרתי. והיא, רבותיי, צמחה בעולם הזה שמסומן עכשיו כשמאל עוכר ישראל.

כלפי העולם החברתי בישראל היתה ויש לי ביקורת. אני חושבת שקברניטיו לא מנעו את הפרץ הנוכחי והם היו יכולים למנוע אותו. ועוד איך. הכתובת היתה על הקיר מזמן. אני, כמו הנער בהולנד ניסיתי לעצור עם האגודל, אבל לא הקשיבו. העליהום הזה אינו מוצדק כלל, ויש בו אומנם ריח של מקארתיזם, שממנו הזהרתי כבר בטור קודם שכתבתי, שעסק בסוגיה אחרת של מרד השחקנים להופיע באריאל. העולם החברתי זרק לפשיסטים ולאנשים האטומים שבכנסת כדור להנחתה. והם הנחיתו. חזק.

המצפון של כולנו

את הטעויות הבסיסיות של התנהלות בעולם הארגונים החברתיים זיהיתי כבר בימים הראשונים שלי בו: הארגונים לשינוי חברתי הם גופים חשובים ביותר. הם חשובים לא פחות מהעיתונות בדמוקרטיה ולא פחות ממערכת המשפט. הם יוזמים ונרתמים למאבקים שמצילים את האזרח הקטן. שכר המינימום שכולם מנפנפים בו היום - לא היה מגיע לשולחן הממשלה ללא פעילות אינטנסיבית של הארגונים החברתיים בישראל. הארגונים הללו דואגים לחלשים שהממשלה והכנסת שוכחת ומזניחה. הם משמשים פה לחסרי היכולת להביע את כאבם ונאבקים על זכויותיהם לחיות בכבוד, להתפרנס בכבוד, לקבל חינוך ורפואה. הם מגנים על נשים מופלות ומותקפות מינית. מי אתם חושבים הביא את קצב למשפט אם לא הארגונים? מי יצא לרחובות? מי נתן רוח גבית חזקת לכל האלפ'יות והלמד'יות וסייע להן בשעתן הקשה? את כל זה מסתירים מהציבור, כדי שייכנס חזק לתוך המשוואה הפשיסטית החדשה שטוענת שהם עוכרי ישראל. אז לא - מטעים את הציבור. אלה האנשים הטובים שבינינו, שדואגים למדינה הזו מפני התפוררות מוחלטת. זה המצפון החברתי שלנו. המצפון של כולנו שעדיין פועם ובועט. זו היהדות האמיתית. החומלת והדואגת לגר, לאלמנה וליתום.

אז מה קורה פה? למה מתנפלים עליהם? כי אפשר. כי הארגונים סיפקו כר נוח למתקפה חזיתית והם עשו כל טעות שרק ניתן להעלות על הדעת בהסברה וביחצ"נות. העולם החברתי שהיה אמור להיות נקי לגמרי משיקולים פוליטיים חיבק לתוכו אנשים המזוהים פוליטית עם השמאל והשמאל הרדיקאלי והקיא מקירבו אנשים המוגדררים כציוניים או לא עלינו כימניים. זו טעות קשה וחמורה. על כך משלמים עכשיו הארגונים מחיר כבד. הייתי עדה למגמה הזו כשהקרן החדשה לישראל בחרה משום מה בדמות פוליטית ברורה ומסומנת כשמאל קלאסי - את נעמי חזן. היתה פה טעות חמורה ויסודית לקחת דמות פוליטית בעלת עבר פוליטי מובהק לתוך העולם החברתי. הקרן החדשה לישראל והעומדת בראשה רחל ליאל, עבדו עם יחצ"נים שמזוהים פוליטית עם הקצה הכי שמאלי במפה. טעות.

הרמתם להנחתה

את אחד היחצ"נים העובד עם העולם החברתי ראיתי מצולם נגרר ברחוב בהפגנת שמאל במזרח ירושלים. BIG MISTAKE. האגודה לזכויות האזרח מינתה לעצמה מנכ"ל שעד לאותו רגע כל מה שידעתי עליו הוא שהוא לוחם זכויות הגייז. גם הוא הסתובב בהפגנות שמאל במזרח ירושלים ובמקומות אחרים. לא איש אשכולות אלא בחור צעיר ולוחמני. הארגון שבו צמחתי גייס מנכ"לית שגם היא מזוהה פוליטית עם שמאל חזק. וכך עוד כהנה וכהנה. הקולות המעטים בעולם החברתי שהם מרכז פוליטי וימין - מושתקים. יש כאלה אבל הם מושתקים. שמאל ושמאל ושמאל  - אדום אדום ועוד אדום במקום להיות א-פוליטים ונטו חברתיים. טעות אחרי טעות אחרי טעות.

קברנטי העולם החברתי: הרמתם להנחתה. פועלכם שהוא יקר מפז עכשיו בסכנה. ארגון "בצלם" שהוא ארגון חשוב ביותר המשמש לנו עיניים ואזניים בנושא הפרת זכויות בשטחים, האגודה לזכויות האזרח בישראל- ארגון שלא יסולא בפז וכך גם ארגונים רבים אחרים הנתונים עכשיו על שולחן הניתוחים, נתונים למתקפה שלוחת רסן. אתם, קברנטי העולם החברתי חלק מהסיפור הזה.

הפאשלה היא שלכם על שלא השכלתם לעבוד נכון ולקיתם בליקוי מאורות. הקיצוניים שישבו בכנסת הריחו את זה ופעלו וגררו גם אחרים שפשוט אינם מכירים את העולם החברתי ולו במעט. חבל נורא ומסוכן לכולנו.

>> מתוך הבלוג של אורית אגמי- מאי בלוג
צילום: paoloaugusto.blogspot.com
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

 • תמונה אישית אורית אגמי 06/01/2011

  חבר טוב שלי אמא לי שהוא מתבייש בי. שאני עושה נזק לשמאל…שגם ככה הוא על הקרשים…ואני אומרת שאני מביאה תועלת כי אני מראה לשמאל מראה לא נעימה ככל שתהיה. איפה אתם שמאל? מפלגת העבודה מכרה את עצמה ואת ערכיה לליכוד. הולכת יד ביד עם ביבי למנוע הסכם להגדלת הפערמים החברתיים בישראל. מר”צ מתפוגגת והמנהיג שלה פורש לו באמצע הקדנציה. בורח מהספינה המקרטעת אחרי שהביא קומץ מנדטים בבחירות…מי זה השמאל????יש מישהו שבאמת שמאל פה? והעולם החברתי שעליו כתבתי – הוא עולם שאמור להיות חברתי – לא פוליטי. בגל זה הם עמותות ולא מפלגות שרצות לכנסת. נכון שהוא מזוהה יותר עם הסוציאליזם אבל הוא לא אמור להיות פוליטי ואמור לחבק וליצג את כל חלקי האוכלוסיה גם חרדים. גם ימניים. גם מתנחלים. אז אני אולי השליח..תהרגו את השליח..
  שלכם כתמיד
  אורית

 • תמונה אישית רפי אהרן 06/01/2011

  שאפו על הכתבה!!!! יחד עם זאת הרשי לי להזכיר כי אף אחד (למעט אולי שוליים דתיים קיצוניים) לא מתרעם כנגד עמותות רבות העושות עבודת קודש חברתית החל מארגוני ה’גייז’ וכלה בעמותות העוזרות לנפגעי תקיפה מינית, טיפול בעוני וכו’.
  אך מולם אנו… פוגשים מרצים באקדמיה המקבלים שכר מהאונברסיטאות וקוראים לחרם עליהם, ארגונים המאתרים כתובות של חיילים וקצינים דרך 144 ומפרסמים את השמות בחו”ל בתקווה שמישהו יפגע בהם ועוד תופעות דומות.
  כך שאני מציע להפריד בין ‘קודש’ ל’חול’ראה/י עוד

 • תמונה אישית אורית אגמי 06/01/2011

  רפי היקר העלהום הוא על ארגונים שהם ממש מין סטרים כמו האגודה לזכויות האזרח ויש ארגונים שמאוד חשובים לדמוקרטיה כמו בצלם. זה לא ארגון פוליטי.חבל לי שהעולם החברתי הגיש את כאשו על מגש לחבורה של ליברמן ושחברי כנסת אחרים התפתו להסתה הקשה נגד ארגונים אלה. ולצערי אני רואה חלק במה שקורה בתהנהלות המצערת של הארגונים עצמם

 • תמונה אישית אורית אגמי 06/01/2011

  תשובה לאורי ניר. תודה רבה על התגובה שלך. ההשוואה לאישה שהתלבשה פרובוקטיבי וכיביכול הביאה על עצמה אונס פסולה. אני מכירה היטב את העולם החברתי. 0פעלתי מתוכו מתוך כוונה גדולה ואמונה בדרך. ברור לי שכך פועלים הארגונים. אבל הארגונים הללו יצרו אנטגוניזם לכל מי שאינו מגדיר עצמו כ”שמאל” וזו טעות. טעות טקטית. לא מהותית. כדי לעשות קמפין מטעם הקרן החדשה לישראל היה נכון לקחת יחצ”ןם מקצועי שאינו מזוה פוליטית. נקודה. ישבתי בישיבות ובכנסים וחוסר הסובלנות של נציגי רוב הארגונים כלפי מי שחושב אחרת מהם היה מקומם. הם יצרו ניכור כלפי חלקים שלמים באוכולסייה ולכן נוצר כר פורה לדה לגיטימציה המזעז שיזמו אנשי ליברמן. בקיצור העולם החברתי א התנהל נכון. הוא לא אמור לפעול על פי אג’נדה פוליטית של מה עושים עם השטחים אלא רק אג’נדה הומניסטית כגון התיחסות לשבוים, התיחסות לאוכלוסיה אזרחית על ידי הצבא, התייחסות לנשים, שוויון בפני החוק, זכויות האזרח, אתיקה שלטונית, התיחסות למיעוטים וכד’. מי שרוצה לחוקק או למשול שיילך לפוליטיקה. זה אינו תפקידם של הארגונים החברתיים. תפקידם לפעול במחוץ במחאה, בלובי, בפעילות משפטית והכל ללא משוא פנים ובצורה שיוויונית ימין, שמאל מרכז – כולם אמורים לקבל יחס זהה וגם פעילים שרוצים לקחת חלק בפעילות חברתית אמורים לייצג את כו-לנו

 • תמונה אישית אורית אגמי 06/01/2011

  תשובה לדניאל ינאי. “בצלם” הוא אחד הארגונים החשובים בעולם החברתי ואין לא אג’נדה פוליטית אלא אג’נדה אנושית. הומנסיטית.הוא דואג לכך שלא ייפרו זכויות אדם בשטחים. זה חשוב ביותר לנו כחברה שאמורה לנסות לפחות לשמור על שפיות במצב הבלתי אפשרי שבו אנחנו שולטים בעם אחר (וזו אולי עמדה פוליטית שלי אבל היא לא קשורה לפעילות החיונית של בצלם)

 • תמונה אישית סוס יאור 06/01/2011

  זכויות אזרח, עזרה לחלשים וכל הדברים החיוביים האלה מזוהים משום מה עם השמאל כבר מזמן. לזכותו. כנראה שהשמאל הפוליטי שהוא השמאל החברתי הוא הצד הסוציאליסטי במפה, מול הצד השני, הקפיטליסטי.

  אבל השמאל, כמו שמאל, יוצא למלחמות. הפעם על הכוונת – החלטת הממשלה לחקור את מקורות המימון של הארגונים החברתיים.
  רק כדי לסדר את הדברים: בישראל פועלים ארגונים שונים שלהם שלוחות שונות בתחומים שונים שמשפיעים על ניהול המדינה, שהכסף הזורם אליהם מגיע מבחוץ.
  … וכמו ישראלים טובים אנחנו יודעים שהיד שמשלמת היא גם היד שמחזיקה את ההגה.

  כאשר הארגונים החברתיים משפיעים על התנהלות המדינה לטוב ולרע (ובואו גם לא ניתמם בנוגע לנטייה העקבית של חלק מארגונים האלה לכבס את הכביסה המלוכלכת דווקא בחו”ל מול תקשורת לא-תמיד-אוהדת), עלה הצורך לברר – מי מחזיק בהגה? או במילים אחרות – מי משלם.

  הלוואי שמהחקירה נגלה שכוונת הארגונים טהורה ושהמימון מגיע במעטפות חומות ממלאכי הצדק של גן-עדן, כמובן אחרי ניכוי מס וביטוח לאומי.

  זאת לא פעם ראשונה שנערכת בדיקה כזו, אבל משום מה כשהיא מופנית כלפי גורמים בימין זה מבורך וכשזה מופנה נגד ארגוני (ם המזוהים עם ה) שמאל זה “עליהום” ו”סתימת פיות” של צבא הימין החזירי והקפיטליסט.

  לא כך הדבר. קחו את זה בקלות.

  סוס.

 • תמונה אישית אורית אגמי 06/01/2011

  המכונה “סוס יאור” אהבתי את תגובתך המרעננת!

 • Offer Rach 06/01/2011

  orit i realy proud of you
  your wards are shining

 • תמונה אישית אורית אגמי 06/01/2011

  עופר, תודה על החיזוק!!

 • תמונה אישית vajra 06/01/2011

  המשמעות של שמאל היא כלכלה יותר שיוויונית ודאגה לזכויות האזרח, ערכים אותם את מזהה נכונה עם ארגונים חברתיים שונים. הבעיה המהותית בפוסט שלך הוא הנחות היסוד: שפעילות חברתית ופוליטית יכולות להות נפרדות; ושמשמעות שמאל הוא עמדה בנוגע לסיכסוך הישראלי פלסטיני כשהמשמעות של שמאל פוליטי היא רחבה בהרבה! בכל העולם פעילים חברתיים מזוהים עם פעילות פוליטית. בלתי ניתן להפריד בין הדברים משום שמשמעותה של פעילות חברתית היא גם השתתפות בהפגנות כנגד עוולות שונות.

 • תמונה אישית vajra 06/01/2011

  ותשובה לסוס היאור: 1. דווקא באותם אירגונים שמאלנים יש שקיפות באתרים שלהם בנוגע למקורות המימון בעוד שארגונים פאשיסטים כגון “זו ארצנו” מסתירים ומערפלים מידע זה.
  2. הטענה כי אותם ארגונים שמאלנים רצים דווקא לתקשורת זרה לא מבוססת על שום עובדות אלא שמועות ומראה כי גם אתה היית נתון לפרופגנדה השקרית והמגמתית של זו ארצנו וכו”. אני מזמינה אותך בהזמנות זו לקרוא את הפוס הבא שמפריך את הד”וח השקרי והלוחמני שהוצא כנגד הקרן החדשה לישראל:
  http://nimrodavissar.com/blogica/archives/1147
  3. שקיפות מלאה צריכה להיות בכל הארגונים. הבעייה עם החוק הזה שהוא יצא ישירות כנגד ארגונים ארגוני זכויות אדם שנתפסים כשמאלנים והכריז מראש על מסקנות החקירהף הבעייתית שלהם והעובדה שהם מסכנים את שלום המדינה.
  4. בדמוקרטיה, הזכות להתארגנות ודיבור ניתנת באופן אוטומטי ונילקחת רק במיקרה של גזענות והסתה לאלימות שכן אלו מסכנים את שלום הדמוקרטיה. ליברמן וחבר מרעיו הופכים את הקערה על פיה כך שהזכות לדיבור ופעילות הופכת למותרות שיש לזכות בה אם המטרות עולות בקנה אחד עם ערכי השילטון. הם הביאו איתם נוהלי עבודה קומוניסטים ומפשיטים את הדמוקרטיה הישראלית מתוכן רלוונטי.
  5ץ כדאי להזכיר שישראל שרדה עד היום משום שהתרחקה מרוסיה ויצרה לעצמה תדמית דמוקרטית שקרובה לארה”ב.
  6. בתור מי שחיה בחו”ל שנים מרובות אני חייבת להעיד שמה שמערער את עמדת ישראל בעולם היא נציגים כמו ליברמן. פשוט בושה בלתי ניתפסת שהאיש הגזען והדמגוג הזה משמש בתפקיד כה בכיר.

 • תמונה אישית אורית אגמי 06/01/2011

  Vajra

  כלכלה שיויונית – נכון, דאגה לזכויות אזרח – גם. זכויות עובדים זרים, זכויות מיעוטים, סזכויות נשים, זכויות עובדים – כן וכן וכן. גום זכויות העם הפלשתיני שתחת שליטת ישראל מ

  אבל לא האם לתקוף את סוריה או מה עושים עם איראן ולא הפתרון לסכסוך – זה לא.. מה לעשות זה לא מעניינו של העולם החברתי אלא של הממשלה והכנסת.
  צר לי. בישראל זה אולי שונה מאנרכיסטים בארצות מסויימות שם לא מתקימת ההפרדה הזו. בישראל כי כל הארגונים ללא מטרת רווח וזכות הקיום שלהם היא שהם שיוויוניים גם בפני בעלי דעות שונות והשקפות עולם שונות ועילהים לדאוג לרווחת חרדים, מתנחלים בדיוק כמו לזכויות הפלשתינאים.

 • Anat Agami 07/01/2011

  <3

 • חגית גרובגלס 07/01/2011

  במקרה של הארגונים הנ”ל – האג’נדה היא חברתית, וגם אג’נדה חברתית היא פוליטית במהותה. מאחוריה עומדת השקפת עולם מסוימת שיש לה נגזרות בתחומים רבים -בתחום הכלכלי, בתחום הדאגה לזכויות האזרח, חופש הביטוי והעיתונות ועוד – ומכאן גם נגזרת התפיסה שלא מוסרי לשלוט על עם אחר, ויש למצוא פתרון ראוי שגם הישראלים וגם הפלשתינים יוכלו לחיות איתו בכבוד. זה לא מקרי שאין באירגונים הללו הרבה אנשים ימניים – כי לרוב אלו אנשים שתפיסת עולמם שונה במהותה – שרואים אחרת את דמותה העתידית של מדינת ישראל, וזכויות הפרט ועקרונות הדמוקרטיה הבסיסיים חשובים להם פחות.
  להאשים את הארגונים בכך שהתחברו לשמאל זה בעייתי מאד – א. כי אלו ארגונים חברתיים שהשקפת העולם שלהם היא הומניסטית ולכן שמאלנית. ב. הארגונים האלה נרדפים עכשיו בדיוק בגלל השקפת עולמם, ולא בגלל שאדם זה או אחר עומד בראשם. ג. זה לירות לעצמנו ברגל. ברור שיש מקום לבקורת – אף אדם ואף ארגון איננו חסין מטעויות. אבל לדעתי אין שום קשר בין הדברים.

 • Orit Agami 07/01/2011

  חגית

  הארגונים אמנם נרדפים בשל השקפתם ולכן השתמשתי בהשוואה הקשה למרקתאיזם. עם זאת, ברמה הטקטית הארגונים היו יכולים להפחית את האנטגוניזם שהלך וגבר כלפיהם בציבור הרחב ראיתי את זה מתרחש לנגד עיני אפילו בפייסבוק בהערות ותגובות יותר ויותר ארסיות וביקרותיות מאנשים שמעולם לא הכירו אנשים מהעולם החברתי מה שמוכיח שמתחיל תהליך של דמוניזציה שניתו אולי להפחית…זה החריף להערכתי משום שהם הפכו למקום סגור לעמדות מנוגדות להם, קבוצת ארגונים שהיתה סגורה למעשה בפני אנשים בעלי דעות מסוימות. אני לא מסכימה שהמוסר וההומניזם הוא רק נחלת השמאל. נכון שהשמאל חורת על דיגלו את העזרה לחלש ויש משהו בדברייך אבל השמאל אמור להיות פלורליסטי ולהוות אכסנייה לשונה. ובשונה אני כוללת גם את מי שחושב אחרת….נשמע קצת כמו פרדוקס..אבל זה לא. ואסכם במשפט הקלישאי שכמה מחבריי הטובים הם ימנים ומהכרות קרובה עימם אני מעידה שהם אנשים בהחלט הומאניים….

בחזרה למעלה