סיפור מסריח

הקקי של התינוק שלך יהפוך לסיבה למצב רוח נפלא או עגום. תינוק לא מחרבן הוא יצור אומלל, שהופך אותך לאומללה. תינוק שמחרבן כל הזמן הוא שמח יותר, אבל מה אתך?

06/01/2011
הכללית קבלו עדכונים מהכללית
  • RSS
» גם אצלכם "קקי זה של אבא"? צילום: Joe Shlabotnik, flickr

מאת: קטי קמחי-ולדמן

קקי של תינוקות הוא דבר מופלא. דקה לפני הלידה, כל מה שהיה קשור בצואה היה גורם לנו לסלידה מטורפת, והנה מגיע היצורון התינוקי הזה ואיתו חיתולים עמוסי הפתעות שמרגע זה ועד הגמילה (עוד לפחות שנתיים וחצי) אתם מנגבים, מנקים, מריחים ואפילו מברכים.

גלגולו של חרבון

אות קלון נצחי על הבגדים

לקקי הראשון קוראים 'מקוניום', והוא שחור ודביק להפליא. מדובר בתכולת המעיים שמתרוקנת ביום-יומיים הראשונים אחרי הלידה. מי שלא מוכן לעניין עלול להזדעזע; מי שעשה שעורי בית - יזדקק לכמויות גדולות של מגבונים או אפילו אמבטיה קטנה לסילוק הראיות.

בהמשך, הקקי של התינוק יהפוך לסיבה למצב רוח נפלא או עגום. רופא ילדים ידוע אמר פעם שאצל תינוקות הכל נורמלי: יציאה אחת פעם בשבעה ימים או שבע יציאות ביום. בשני המקרים, מדובר בהתמודדות לא פשוטה. תינוק לא מחרבן הוא יצור אומלל, שהופך אותך לאומללה. תינוק שמחרבן כל הזמן הוא אולי פחות אומלל אבל, חשבון הבנק שלכם (למה החיתולים החד פעמיים יקרים כל כך?) והתיזוז האינסופי יגרמו לך לחמיץ פנים ברגע שתשמעי את הפרפור הענוג בוקע שוב מחיתוליו.

הצבע והמרקם גם הם סוגיה מרתקת: קקי של תינוק נוטה להיראות כמו קוטג' חרדלי או ירקרק, וזו לא אשמתכם. האסון הוא שעם כל כמה שהחיתולים שרכשתם איכותיים, לעולם, בסביבות גיל חודש, שום חיתול לא יצליח להחזיק את היציאות הללו, כך שתמצאי את עצמך ברגע קסום מנמנמת עם הפעוט כשלפתע תחושי נוזל חמים מטפטף על זרועך (שלא לדבר על רותי, שישבה בשקיעה עם התינוקת ברגע של שלווה קוסמית וגילתה קקי נוזל שטיפטף על החצאית הלבנה והגיע עד לתחתונים).

הקקי הבורח היה הגב ששבר את גב הגמל לתמר שהצליחה לשאת על כתפיה הכל אבל נשברה בוקר אחד כששוב, אחרי שחירבן כבר פעם אחת, הוא עשה קקי שני והכל נזל מהצדדים. "עמדתי מעל שידת ההחתלה ופשוט לא יכולתי להפסיק לבכות" היא סיפרה בסיומו של בוקר קשה.

ככה זה. הקקי לעולם יבוא אחרי מקלחת, ואין שום אפשרות להוריד אותו באמת מהבגדים. הוא יישאר שם כאות קלון על המכנסיים והאוברול לנצח (יש הטוענים שהשמש הישראלית מצליחה למחוק את הכתמים. מניסיון – לפעמים זה עובד ולפעמים לא).

מזון מוצק- עליית מדרגה

תקופת הקקי הנוזל מהצד עוברת, ואיתה מגיעים ימים של איזון יחסי. בשלב זה עוד אין להפרשות ריח נוראי, ואפילו אפשר לזרוק חיתולים בפח הראשי במטבח אבל, מגיל חצי שנה, כשקטנצ'יק מתחיל לאכול אוכל מוצק, תגלו שעליתם מדרגה.

לקקי נהיה ריח, ואפשר גם לזהות בו ממצאים חשודים כמו שאריות של גזר או אפונה עגולה מושלמת. עכשיו, כבר הרבה פחות חינני להתעסק עם הממצאים ובכלל, ככל ששאריות הפלטה נראות כמו קקי של אנשים מבוגרים, כך גם החשק להתעסק איתן יורד.

אצל רוב המשפחות, כשאבא בסביבה, נהוג להצהיר ש"קקי זה של אבא". אבל, ולמרות שהקטן עושה כבר הרבה פחות, עדיין גם את תזכי לעיסוק אינסופי. וככל כשהקטנים גדלים, הם מתפתלים יותר על השטיח ולא מוכנים לאפשר ניגוב ראוי.

בקיץ, כשהם חופשיים וערומים תיאלצו לאסוף גללים שנפלטו על הדרך; בחורף תורידו עשרות שכבות כדי לנקות, ואחרי שתלבישו תצטרכו להתמודד עם כל הסאגה שוב ("לא גמרתי").

גננות יסבירו לכם איך לא לעורר תסביכים אנאליים, אבל אתם רק תפנטזו על הרגע שבו תתחיל גמילה מחיתולים. ועל כך בפעם אחרת.

לכתבות נוספות במתחם הבלוגים של הכללית – לחצו כאן

קטי קמחי-ולדמן, אם לשלושה, עיתונאית, מטפלת בשיטת ‘התמקדות’, כותבת ומרצה בענייני הורות, סקס ותקשורת זוגית
צילום: Joe Shlabotnik, flickr
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה