הפנים החדשות של המטבח

הוא מהווה מקום מפגש בין בני המשפחה והפך לאחד החדרים האהובים בבית. מעצב הפנים הבינלאומי אורון מילשטיין חושף את המגמות החמות בתחום עיצוב המטבחים

14/06/2015
בית ועיצוב קבלו עדכונים מבית
  • RSS

kitchen_oron_milshtain1

המטבח, הפך בעשורים האחרונים ללב לבו של הבית. הישראלים רואים בתכנון ועיצוב המטבח ערך עליון כחלק מתפיסה שהכל סובב סביבו, ביום יום ובזמן אירוח, לכן חשוב כל כך למרביתנו להשקיע זמן וידע כדי שנצא בידיעה שאכן בחרנו את המטבח האולטימטיבי עבורנו. אורון מילשטיין, מעצב פנים ישראלי שאמון על פרויקטים מובילים בארץ ובעולם, חושף בפנינו את הטרנדים החמים והמגמות בתחום.

"זה לא דבר חדש שהמטבח הישראלי עבר אבולוציה של ממש", אומר מילשטיין "מחלל מוצנע ששימש לבישול נטו, הפך לחלל רחב ידיים, מעוצב בקפידה ומהווה מרכז עשייה - בישול, הכנת שיעורים, שיחות משפחתיות רגע לפני שסוגרים את היום ועוד". לדברי מילשטיין, הישראלים היום משקיעים חלק נכבד מתקציב השיפוץ או הבניה על בחירת המטבח האולטימטיבי עבורם שישקף את טעמם, רצונותיהם וגם כמובן מהווים, לא פעם, סמל סטטוס.

כבר לא לבן

הלקוח הישראלי ידוע בחיבתו העזה לצבעוניות מונוכרומטית שקטה. "הלבן על גווניו השונים מאפיין את מרבית הבתים בישראל", אומר מילשטיין, אך ב-2015 מסתמן שינוי מרענן. "אנו עדים לשינוי מגמה והישראלים פחות ופחות מפחדים שצבע עז יהווה נקודת אחיזה לקונספט העיצוב, גם כשמדובר במטבח", הוא מוסיף. מילשטיין מעדכן כי השנה ישלטו צבעים חזקים ועזים, כדוגמת צהוב חלמון, ש"מקפיצים את הבית". מבחינת חזיתות המטבח מילשטיין מציין כי הצבעוניות השולטת היום היא בגווני אלון שטרייף, אגוז אמריקאי ועצים כהים נוספים. עם זאת, חשוב לציין כי צבעים כה כהים לא מתאימים כלל וכלל לחללים קטנים ו/או לא מוארים.

kitchen_oron_milshtain4

חומרים רבותיי, חומרים

השינויים בחלל המטבח באים כמובן לידי ביטוי גם בחומרים ולא רק בתכנון. מילשטיין מספר כי המגמה השולטת במטבחים היא שילוב חומרים טבעיים כמו עץ, פורניר ומתכת, המעניקים לחלל מראה מודרני מצד אחד, אבל משדר חמימות מצד שני. עוד מוסיף מילשטיין כי הקוריאן, אותו חומר ששימש בעבר בעיקר ליצירת משטחי עבודה, הפך לחלק כמעט בלתי נפרד מעיצוב המטבח. "יחסית לאיכויות שלו, ניתן לומר שהקוריאן אינו יקר במיוחד, דבר שהפך אותו לעוד יותר פופולרי בתחום עיצוב המטבחים", אומר המעצב, "החוזק והעמידות של משטחי הקוריאן הם ערובה לכך שהמטבח ישמור על מראהו לאורך שנים ארוכות". הקוריאן משמש ליצירת האי, כולל חזיתות של המגירות שהן אינטגרליות (כלומר ללא ידיות, המופעלות על ידי שימוש במנגנון חשמלי). השימוש בקוריאן יוצר מראה אחיד, ללא "תפרים" וגורם בעיקר לקריאות התפעלות מצד כל מה שנכנס למטבח.

מילשטיין מוסיף כי הפורמייקה הסטנדרטית, שבה היה נהוג להשתמש בחיפוי פנים הארונות, מפנה את מקומה לשימוש בפורניר (קליפת עץ טבעי בעלת טקסטורה מחוספסת) בגוון הדלתות ליצרת מראה הומוגני ויוקרתי, העובר כחוט השני מהחזיתות ועד פנים הארונות. עוד שילוב פופולרי של חומרים הוא שיש טבעי ונירוסטה, המעניקים למטבח מראה יוקרתי במיוחד.

kitchen_oron_milshtain2

קלאפות OUT, קיר גבוה לאחסנה IN

הקלאפות, אותם ארונות עם דלתות שנפתחות למעלה, בדרך החוצה. "המגמה כיום היא ליצור חיפוי שלם עד גובה התקרה", אומר מילשטיין, "שימוש מושכל בחומרים המשווים למטבח מראה נקי ואלגנטי כדוגמת הקוריאן, ומעליו חיפוי של פלטת שיש טבעי עד התקרה. את מוצרי החשמל מקרר, מדיח, מיקרו וכו') וכל המוצרים שעד היום הכילה הקלאפה מאחסנים בקיר יעודי לאחסון, שבו משתילים את כלל הפונקציות בצורה אינטגרלית שיוצרת מראה נקי. עוד פריט שהולך ופס מין העולם הוא קולט האדים שלא אחת נראה לא קשור, תופס מקום נכבד ואף מכער את החלל. במקומו מתקינים כיום קולט נסתר שעולה מן האי וחוסך את התקנת הקולט מהתקרה.

kitchen_oron_milshtain5

דירות קבלן, לא מה שהיה פעם

גם דירות הקבלן משנות את פניהן, "לאחרונה החלל הציבורי בדירות קבלן הינו ריבועי, דבר המקשה על תכנון נכון של החלל המורכב בדרך כלל ממטבח וסלון", אומר המעצב, "על ידי ביטול קיר הטלויזיה המסורתי והפיכת הסלון, נוצר חלל מרווח והרמוני על ידי שתילת הפלזמה במנגנון נסתר באי, ויצירת חיבור בין חלל המגורים למטבח על ידי האי שהופך להיות הלב של הבית". מילשטיין מוסיף שברוב הדירות יש רצון לייצר פינת אוכל גדולה, המותאמת לתרבות האירוח הישראלית, דבר שלא ניתן ליישום בדרך כלל. אי לכך, טרנד חדש המציע פיתרון מוצלח הוא ויתור על האי ובמקומו מייצרים פינת אוכל מרווחת ומודולרית המשמשת גם כאי לעבודה.

kitchen_plasma

אורון מילשטיין הוא מעצב פנים ישראלי בינלאומי המעצב עבור מיטב המותגים בארץ ובעולם ואחראי על תכנון ועיצוב עשרות דירות יוקרה ברחבי הארץ. לפרטים נוספים: www.ormile.co.il

 צילום: יח"צ. צילום התמונה הרביעית: גדעון לוין
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה