הפגנת ענק: המכנסיים הקצרים הם רק הסימפטום

"המכנסיים הקצרים הם רק סימפטום לבעיה הרבה יותר עמוקה; תרבות האונס והמחאה היא הרבה יותר משמעותית ועמוקה מאשר לאפשר לתלמידות להגיע במכנסיים קצרים לבתי ספר" - רותם אלישע, מארגנת מחאת המכנסונים, על הפגנת הענק הצפויה ביום שלישי הקרוב

14/06/2015
רותם אלישע קבלו עדכונים מרותם
  • RSS

הפגנת המכנסונים בדצמבר האחרון. צילום: נחמה שימנוביץ'הפגנת המכנסונים בדצמבר האחרון. צילום: נחמה שימנוביץ'

הרבה פעמים שואלים אותי: "רותם, תגידי אין דברים יותר חשובים למחות עליהם מאשר על מכנסיים קצרים ודברים שטחיים? מה, נגמרו כל הבעיות בעולם שזו המחאה שלכן - להתלבש בצורה חושפנית"?

הרבה, לצערי, לא מבינים שהמכנסיים הקצרים הם רק סימפטום לבעיה הרבה יותר עמוקה - תרבות האונס. והמחאה היא הרבה יותר משמעותית ועמוקה מאשר לאפשר לתלמידות להגיע במכנסיים קצרים לבתי ספר. המחאה הזו מתמקדת בכל מה שקשור לשוויון מגדרי בבתי ספר, הערות סקסיסטיות ופוגעניות כלפי תלמידות, היעדר תכנית לימודים חובה בנושא מגדר וחינוך מיני - כל אלה משרישים ומחזקים את תרבות האונס בחברה שלנו.

המכנסיים הקצרים הם דוגמה מוחשית לאפליה המגדרית בבתי ספר בארץ, לתופעה של האשמת הקרבן על ידי אמירות כמו: "אם תבואו במכנסיים קצרים, הבנים יטרידו אתכן מינית וזה יפריע להם להתרכז", במקום לחנך את התלמידים לא להטריד מינית, לחנך שאף אחת/ד אינו/ה לא אובייקט מיני ושלא משנה מה לבשנו או עשינו - לאף אחת/ד לא מגיע לעבור תקיפה מינית והאשמה היחידה היא על הפוגע ולא הנפגע/ת.

רותם אלישע, יוזמת המחאה. צילום: נחמה שימנוביץ'רותם אלישע, תיכוניסטית ויוזמת המחאה. צילום: נחמה שימנוביץ'

זה מרגש ומדהים בעיני לראות איך תלמידות מכל האזורים בארץ מבינות שמה שקורה בבתי הספר שלהן הוא לא לגיטימי ומחליטות להתאגד ולמחות על זה.

המחאה הארצית החלה כבר בתחילת השנה, בעקבות עמוד פייסבוק שפתחתי בשם "מפסיקות לשתוק, נלחמות למען החופש והשוויון". קיבלתי מאות פניות מתלמידות מכל האזורים בארץ, ארגנו פגישות סדנת מגדר שהעבירה אילאיל קופלר, מורה למגדר בבית הספר הדמוקרטי ביפו. היתה לנו גם הפגנה בדצמבר האחרון. בעקבות הקיץ שחזר, החום, האפליה ששוב נראית לעין, המחאה שוב תפסה תאוצה והרבה תלמידות הפסיקו לפחד ולשתוק בנושא והעלו בשבועות האחרונים פוסטים על האפליה שהם חוו בבית הספר שלהן.

 ביום שלישי הקרוב, ה-16 ביוני, בשעה 15:45, נקיים מחאה ארצית מול משרד החינוך בירושלים בדרישה לשיעורי מגדר וחינוך מיני חובה בכל הבתי ספר בארץ, להפסקת האפליה המגדרית בבתי הספר, למיגור אמירות פוגעניות כלפי תלמידות בשל מינן או הלבוש שלהן ולהנחלת קוד לבוש שוויוני לשני המינים.

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה