יש לי 3 בנים ביולוגיים ואחד שימי

בשלישי הקרוב, 16.6, תקיים עמותת "ילדים בסיכוי" ערב הוקרה למשפחות מלוות של ילדים שהוצאו מבתיהם בשל נסיבות חיים מורכבות. ירון בראון, מנכ"ל העמותה, משמש משפחה מלווה בעצמו ומספר על 5 וחצי שנים מרגשות במיוחד

11/06/2015
ירון בראון קבלו עדכונים מירון
  • RSS

משפחות מלוות. צילום: שאטרסטוק

יש לי 4 בנים. 3 בנים ביולוגיים ואחד שימי. כבר חמש שנים וחצי שנים שאנחנו ביחד עם שימי. לא אימצנו, אנחנו לא אומנה. התחלנו כמשפחה מלווה והיום אנחנו פשוט משפחה. בלי הסכמים וחוזים. בלי התחייבויות כתובות. פשוט מאהבה.

אדם, הבן הקטן שלי, כתב בעבודת שורשים לפני כשנתיים, ששימי הוא אחיו הבכור. תומר, הבכור הביולוגי היה מאושר וגאה על כך ואולי זה מתאר הכי טוב את כל הסיפור. ככה, בטבעיות מלאה, השתלב לו הילד המדהים הזה בתוך משפחתנו.

שימי היום בן 23. הכרתי אותו כשהיה בן 17.5 בדירת צעירים של העמותה בחולון. לבד בארץ מגיל 5, בלי משפחה והורים, אחרי שעבר בין פנימיות ומסגרות למכביר.

בתפקידי אני מנכ"ל של עמותת "ילדים בסיכוי", שפועלת למען ולטובת ילדי פנימיות ואומנה. בין שאר התוכניות שלנו אנחנו מחזיקים דירות לבוגרי פנימיות ואומנה מגיל 18 עד גיל 24. יש לנו 30 דירות בכל הארץ, אני פוגש מאות צעירים בכל שנה ורואה אלפי ילדים בפנימיות.

אז למה דווקא שימי? מה היה שם לפני חמש וחצי שנים שמכולם דווקא שימי נהיה חלק ממשפחתי. חלק ממני.

אני חושב שהתשובה היא שהוא בחר בנו באותה מידה שאנחנו בחרנו בו. זה הדדי, זה בא מרצון מלא שלו. אין פה עשיית טובה, אין פה צד נותן וצד מקבל. יש נתינה וקבלה של כולנו. ככה זה איתי, ככה זה עם ילדיי ואשתי וככה זה עם כל המשפחה המורחבת שלנו, ששימי הפך לחלק בלתי נפרד ממנה. לראות את שימי מנהל שיחות נפש עם אבא של אשתי, ארגנטינאי בן 77, או בארוחות ערב משפחתיות אצל אמא שלי בימי שישי, לראות את החום והקשר שנוצר שם, זה אושר שקשה לתאר במילים.

בכלל, לפעמים יש לי הרגשה שאם כן ניכנס להתחשבנויות של מי מקבל ומי נותן, יסתבר שאנחנו מקבלים הרבה יותר ממנו בכל היחסים האלה.

שימי לומד לתואר ראשון בקידום נוער בבית ברל, גר במעונות שם אחרי שרות צבאי למופת כלוחם ומפקד בגבעתי ובמגלן. זה אולי נראה פשוט כשזה כתוב ככה, אבל זה כלל לא מובן מאליו. איך הצליח הבחור להגיע לכל זה? איזה פערים ומכשולים הוא היה צריך לעבור? מאיזה עומקים הוא הצליח להרים את עצמו?

לו עצמו, אגב, זה נראה מובן מאוד. אין פשוט אפשרות אחרת והכל עם חיוך והומור מקסים, כאילו בקלות כזאת. לא תשמעו ממנו תלונות או קיטורים. אולי על בעיה כזו או אחרת אבל לא על המהות. לא "למה זה מגיע לי" או "החיים קשים". את זה תשמעו מאתנו, מאלה שנולדו עם כפית של זהב בפה.

ב - 16 ביוני אנחנו מקיימים, יחד עם השותפים הרבים שלנו לתוכנית "משפחות מלוות", ערב הוקרה למאות המשפחות המלוות מאות ילדי פנימיות במשך כל השנה ועל פני שנים רבות. אנחנו רוצים להגיד להם תודה ענקית על כל מה שהם עושים עבור הילדים בפנימיות, על הגב והתמיכה שהם נותנים לילדים וכמה הם משמעותיים וחשובים לנו, אבל בעיקר לילדים.

ואם פתאום מדגדג גם לכם בפינה הימנית של הלב הרצון לבדוק את האפשרות להיות משפחה מלווה לילד או לילדה, אני יכול להבטיח לכם מנסיון אישי, שזו אולי המתנה הכי יפה ומרגשת שאתם יכולים להעניק לעצמכם ולמשפחתכם ורק כשתעשו את זה תגלו כמה אתם מקבלים.

* הכותב הוא מנכ"ל עמותת "ילדים בסיכוי"

ערב ההוקרה יכלול הרצאה של מיכל דליות וכן את סיפורה של משפחה ובוגר פנימיה, שישתפו בתהליך ובחוויה המשותפת.

את הערב המיוחד תנחה השחקנית ענת ברזילי, שמשמשת כמשפחה מלווה לנערה.

 .

>> מה זה בדיוק "משפחה מלווה"?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה