השקיע את המענק מצה"ל למען תחב"צ בשבת

יש אנשים שמקטרים ויש אנשים שעושים. רועי שוורץ-תיכון, חייל משוחרר, השקיע את מענק השחרור מצה"ל לטובת פתרון לתחבורה ציבורית בשבת בגוש דן. עכשיו גם אתם יכולים להגיע לכל מקום בסוף השבוע - בחינם

10/06/2015
רועי שוורץ-תיכון קבלו עדכונים מרועי
  • RSS

חברי ''נוע תנוע''. צילום: אביחי לויחברי "נוע תנוע". צילום: אביחי לוי

לא תיארתי לעצמי שנצליח כל-כך, בשיא הכנות. בטח שלא לפני שנתיים וחצי, כשעמדתי בתחנת אוטובוס בלב תל אביב בשישי בערב. כחיפאי, אף-פעם לא הייתי מוטרד מעניין התחבורה בשבת. שם, בצפון, כבר התרגלנו לזה. אבל הפעם זה היה שונה, מצאתי את עצמי לכוד בין כבישים עמוסים בנהגים שיכורים. אלה שנוסעים ברחובות צרים ב-150 קמ"ש ומעירים את השכונה, ועמוק בלב כבר ידעתי עם אילו כתבות אפתח את העיתון למחרת.

אבל גם הפעם, כמו כל פעם אחרת, מצאתי את עצמי הולך בלי סוף ברחובות, כשבת הזוג סובלת מהליכה ממושכת עם עקבים. החלטתי שהגיע הזמן לשים לזה סוף ולמצוא פתרון שיאפשר לכולנו להתנייד בלי לחשוב פעמיים לפני שאנו יוצאים מהבית, בלי לתכנן מסלולי התחמקות בין הבניינים בימי שבת גשומים ובלי להגיע נוטף זיעה לאירועים חברתיים בשבתות לחות. אם רק היו כאן אוטובוסים בשבת.

התחלתי לעיין בחוקים, בתקנות תעבורה, בתקנות תחבורה ובכל חוק שרק עולה על הדעת. ניסיתי להבין את סודותיו הכמוסים של ה"סטטוס-קוו", אותו מונח ששגור בפינו כבר שנים, אבל בודדים האנשים שבאמת הביעו בו עניין. למה בצפון מותר, וכאן אסור? למה הדשא של השכן ירוק יותר?

עד מהרה נשאבתי לפרויקט. נפגשתי עם ראשי עמותות, פעילים באגודות ועורכי דין. אחדים התלהבו, אחרים חייכו אבל רובם הרימו גבה ואיחלו לי את ה- "בהצלחה" הזה ששום אמונה לא עומדת מאחוריו. בת הזוג כבר התלוננה שאני לא מקדיש לה זמן, חברים התייאשו, ומענק השחרור שחסכתי התחיל להדלדל.

ואף על פי כן הקמתי את "נוע תנוע" והיא תישאר על מנת לשרת רבים מאתנו, אנשים עובדים ומוטרדים שרק מחכים לסוף השבוע כדי לנוח קצת ולבלות.

קשה לתפוס את היתרונות האדירים שמביאה עמה תחבורה בסופי שבוע; לא מדובר רק בזיהום אוויר או בפתרון לבעיות חנייה. מאחורי היכולת להתנייד בסופי השבוע עומד מסר עמוק יותר: תחבורה בשבתות היא אינה נחלתם הבלעדית של בעלי ממון. היא גם זכותם של צעירים ומבוגרים, גברים ונשים, גם כאלה שחוששות לנסוע במוניות, גם של אמהות שאין ביכולתן ללכת קילומטרים עם הילד על הידיים.

הצורך להתנייד בשבת בולט בעיקר בקרב משפחות שמעוניינות להרוויח מעט זמן איכות עם הילדים מחוץ לבית גם בסוף השבוע, וראינו שדווקא מהם מגיעה היענות אדירה. כחלק מרעיון השיתופיות, העלייה לאוטובוס אינה דורשת מכל בני המשפחה להצטרף לאגודה, ומתאפשרת כאמור באמצעות סריקת ברקוד בסמארטפון, כך שגם עם ילד קטן במנשא ושקיות ביד השנייה אפשר לעלות לאוטובוס בקלות.

נכון לעכשיו הקו שמפעילה האגודה מתחיל במחלף אלוף שדה ומסתיים במסוף הכרמלית ופורש בפני המשפחות אפשרויות בילוי רבות, כך שאפילו ההגעה לים במהלך הקיץ הקרוב, כבר לא תדרוש הפעלת חמ"ל והערכת מצב לפני היציאה מהבית, ותמשך כ-45 דקות לכל היותר.

ההרשמה לאגודה מהירה, קלה ולא יקרה. באמצעות מילוי טופס ההרשמה שבדף הפייסבוק ותשלום חד פעמי של 20 ש"ח, תוכלו להירשם בקלות ולאפשר לעצמכם שתי נסיעות בחינם. למעוניינים להתרשם, במהלך חודש יוני הנסיעות באוטובוס לחברי האגודה יהיו בחינם.

המטרה שלנו היא אחת ויחידה - לאפשר חופש תנועה לכולם גם בסופי השבוע. מאחורי האגודה השיתופית עומד הצורך בתמיכתכם, שכן רק אתכם נוכל להרחיב אותה ולאפשר ניידות בסופי השבוע לעוד אלפי בתי אב אחרים בארץ.

אז קדימה, מחכים לכם בתחנה הקרובה!

 .

 .

>> לעמוד הפייסבוק של נוע תנוע

.

.

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך