מה עושים עם הריח הזה?

ריח לא נעים מהפה הוא בעיקר מפגע אסתטי, אבל הוא גם יכול להיות סימן למצב בריאותי שמחייב טיפול. אז מה עושים? כל התשובות בכתבה

09/06/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

להתגבר על ריח רע מהפה

ריח לא נעים מהפה הוא בעיקר מפגע אסתטי, אבל הוא עלול להיות סימן למצב בריאותי שמחייב טיפול. ריח רע מהפה זו תופעה שיש לה השלכות חברתיות לא נעימות ובעייתית במיוחד, משום שבעלי ריח רע מהפה כלל אינם מודעים לקיומם.

ריח פה חריף, או בשמו הרפואי – הליטוזיס –  נחשבת תופעה נפוצה יחסית, שעד כ-40% מהאוכלוסייה סובלים ממנה. הסיבה המרכזית לריח רע מהפה הוא פליטה של תרכובות גופרית. הגורמים לריח רע מהפה הם מגוונים אך כ-80% מהם נובעים מבעיות בחלל הפה עצמו. למשל, בגלל חיפוי לב שיש על גב הלשון, שנגרם כתוצאה מפעילות של אוכלוסיית החיידקים הגדולה שיש על הלשון, ובעיקר בחלקה האחורי. החיידקים האלה ניזונים משיירי מזון בפה, הפרשות מהאף וכדומה. כשהחיידקים מפרקים את שאריות מזון הם משחררים גזים בעלי ריח חריף.

סיבה נוספת לריח רע: פעילות חיידקים שמחוללים דלקות ומחלות חניכיים. במקרים רבים הריח נובע משאריות של דימום שנגרמו בגלל הדלקת. כאן כבר לא מדובר רק במפגע אסתטי: דלקת חניכיים יכולה להפוך למחלת חניכיים בלתי הפיכה, ולסיכון בריאותי.

גם כשמתעוררים מהשינה או לאחר צום ישנו ריח בלתי נעים, שנגרם בגלל יובש בפה וחוסר ברוק, ששוטף את הפה באופן טבעי.

גורם נוסף אך פחות נפוץ לריח רע מהפה הן בעיות במעיים כגון ריפלוקס (חזרה של תוכן הקיבה), צרבת, תחושת חומציות בפה. ישנם גם גורמים הקשורים לבעיות במערכת הנשימה המשפיעים על ריח רע מהפה כגון גוף זר התקוע באף.

איך מאבחנים?

ריח רע מהפה הינו אבחנה סובייקטיבית לרוב, שכן למרות שקיימים מכשירים ובדיקות לאיתור ריחות, הן לרוב יקרות ומורכבות מדי ולכן כמעט שלא נמצאות בשימוש. אפשר לבקש מרופא השיניים לבצע בדיקה סובייקטיבית, כאשר הוא עומד במרחק של כ-20 ס"מ מהפה ולרוב כשעתיים לאחר צחצוח שיניים.

ישנם מקרים רבים בהם יכול מי שסובל מריח רע מפה להריח בעצמו את הריח הרע הנודף פיו או ללקק את פרק כף היד ולהריח. במקרה זה צריך לקחת בחשבון שהרוק דווקא תורם לריח הרע. אפשרות נוספת: לבקש מאדם קרוב להביע את חוות דעתו. לא נעים, אבל מאד יעיל.

מה עושים?

  • הפתרון המרכזי והטוב ביותר הוא שינוי הרגלים בתחום היגיינת הפה. צחצוח יעיל ובנוסף שימוש בחוט דנטלי, מי שטיפה וקיסמים שהומלצו על ידי רופא שיניים, וכן צחצוח גב הלשון, יכולים לסייע בפתרון מרבית הבעיות של ריח רע מהפה. שמירה על היגיינה בעזרת האמצעים הללו מפחיתה את כמות החיידקים, מחלצת שיירי מזון ושומרת על בריאות החניכיים. מומלץ לבקש משיננית הדרכה לגבי צחצוח בצורה יעילה ונכונה. ככלל, המלצותיה של השיננית וביקורים סדירים לניקוי השיניים עשויים להועיל במניעת ריח פה ואף למנוע התפתחות של דלקת חניכיים או מחלת חניכיים.
  • אם אובחנה מחלת חניכיים חריפה – יש צורך לטפל בה. מחלת חניכיים, להבדיל מדלקת חניכיים, היא מצב מורכב שחייבים לפתור בטרם יחמיר.
  • שינוי נוסף הוא בהרגלי השתייה: שתייה מרובה של מים, ואכילה לעתים קרובות משפרות את זרימת הרוק בפה ובכך מסייעות בהפחתת הריח הרע מהפה. גם לעיסת מסטיק ללא סוכר עשויה לסייע בכך וכן שימוש בשטיפות פה ללא אלכוהול או סוכר.
  • בנוסף, מומלץ להפסיק לעשן ולהפחית צריכת משקאות אלכוהוליים ומאכלים חריפים.

במקרים בהם ריח הפה נובע מבעיות רפואיות נוספות כמובן שיש לטפל בבעיית המקור אשר תפתור את ריח הפה הרע המתלווה אליה.

**מידע חשוב נוסף ניתן למצוא באתר מרידול החדש**

**בדקו אם אתם סובלים מבעיות חניכיים באתר מרידול החדש**
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה