שיימינג בפייסבוק לאחר הגירושים

השפלות הדדיות, חשיפת פרטים אינטימיים ושימוש זדוני במידע ברשתות החברתיות הן תופעות שתופסות לאחרונה תאוצה בין גברים ונשים שהחליטו להתגרש. מה הזכויות שלכם וכיצד ניתן להתמודד עם הבעיה?

08/06/2015
עו''ד שירי מלכה קבלו עדכונים מעו''ד שירי מלכה
  • RSS

 שיימינג גירושים. צילום: שאטרסטוק

החלטתם להיפרד ולהתגרש? קורה. מובן מאליו שתחלקו ביניכם את הדירה שרכשתם אבל מה קורה עם הדברים האחרים שצברתם יחד? כמו חברים משותפים? מה צריך לדעת? ואיך כל זה קשור לשיימינג?

בזמן נישואים זוגות צוברים רכוש ובזמן גירושין הרכוש מתחלק בין שניהם. זה ידוע. אבל  קיימים דברים נוספים שבני הזוג יאלצו לחלק ביניהם, בין השאר חברים משותפים.

חברים? אתם ודאי שואלים את עצמכם, איך מחלקים חברים? אז מסתבר שזו בעיה שאולי לא חושבים עליה לפני, ולפעמים גם לא בדיעבד, אבל היא שם והיא קיימת.

ככל שמערכת היחסים ארוכה יותר, כך מעגל החברים המשותף של בני הזוג גדול יותר וכשמערכת היחסים מתפרקת החברים ימצאו את עצמם תופסים צד.

לעתים לא ברור על מה בעצם מתבססת החלוקה. על מי מבני הזוג הביא את החבר מלכתחילה? או על קשר שנוצר במהלך הזמן עם אחד הצדדים?

אף זוג גרוש איננו מופתע כאשר חברה או חבר מתקופת הנישואים נשארים בקשר רק עם אחד מבני הזוג. ההפתעה תגיע בחברויות הפחות רשמיות – היכן? בפייסבוק.

אלו החברויות שיישארו לאחר הפירוד. החברויות הללו לא מעוררות שאלה או דילמה עד לרגע שהן מתעוררות. רק אז מבינים בני הוזג לשעבר כמה כוח יש לחברויות הפייסבוק בכל כך הרבה מובנים.

לאחרונה התבשרנו על אקט של שיימינג כשאריאל רוניס ז"ל לקח את חייו בידיו לאחר שפוסט של אישה המאשימה אותו בגזענות הפך לוויראלי. כותבת הפוסט הוויראלי אמרה לאחר מעשה כי אילו ידעה שכך יהיה לא הייתה מפרסמת. בלט מצערה של הכותבת כי אילו הייתה מודעת להשלכות הפוטנציאליות של מעשיה (הדי תמימים – כתיבת כמה מילים על שמציק לך, תיוג אדם, והפצת הפוסט) היא הייתה, לכל הפחות, חושבת פעמיים לפני הפצתו.

מה הקשר בין שיימינג בפייסבוק לבין פירוק היחסים?

שלי (שם בדוי) תובעת את בעלה לשעבר בגין לשון הרע  בבית המשפט לענייני משפחה. הם היו נשואים 15 שנים ונולדו להם שלושה ילדים מקסימים.

זמן לא רב לאחר שנפרדו גילתה שלי (שאינה בקיאה ושולטת במרחבי הרשת) שבעלה לשעבר פרסם בדף ה-"פייסבוק" שלו כמה וכמה פוסטים בהם הוא מתאר את מערכת היחסים ביניהם, לפני הפרידה ולאחריה, תוך חשיפת מצבים אינטימיים, קללות וגידופים. בחלק מהפוסטים הוא אף תייג את שמה ממש כך שהם הופיעו גם על העמוד שלה, ששימש אותה בין היתר גם לעניינים עסקיים.

מיותר לציין ששלי נפגעה קשות מהחשיפה, במיוחד לאור העובדה שבנה הקטין הוא שיידע אותה על כך. התחושה הזו של החדירה לפרטיות האינטימית ביותר והצגתה בפומבי היא תחושה מזעזעת ומטלטלת. מדובר בהשפלה בוטה שנותנת אותותיה במעגלים קרובים ורחוקים כאחד. זו מכה הפוגעת ופוצעת את הכבוד הבסיסי ביותר של האדם, פצע אשר לא ניתן לאחותו.

חשוב לדעת שמבחינה משפטית בית המשפט לענייני משפחה עוסק בכל עניין אזרחי הנידון בין בני משפחה, לכן תביעה נזיקית בגין לשון הרע בין בני זוג תהיה תחת סמכותו השיפוטית.

אז מהו בכלל לשון הרע?

חוק איסור לשון הרע קובע כי לשון הרע היא דבר העלול לפגוע באדם באופנים שונים (המוגדרים בחוק). כיום תופס בית המשפט את הרשתות החברתיות כאמצעי ברור להפצת פרסומים אלו.

ובהתאם לרוח החוק, לא מזמן קבע בית המשפט לענייני משפחה כי הפוסטים שפרסם הבעל בדף הפרטי של אשתו לשעבר הם לשון הרע הפוגעים בשמה הטוב (וזאת על אף שלא יהיו חברים בפייסבוק). תוך שהוא מניח שמשתמשי הפייסבוק יודעים שהתוכן שהם שולחים מופץ מידית  לחברים ולחברים של מי שפרסמו. בעניין זה פסק בית המשפט פיצויים כספיים גדולים.

מטרת הפיצוי בדיני הנזיקין היא להשיב את הניזוק למצב בו היה לפני קרות הנזק. אבל ברור ששום הון שבעולם לא יוכל לפצות על ההשפלה ששלי עברה ועל הנזק האדיר שנגרם לכבודה.

ישנם פתרונות ואמצעי מניעה שונים ומגוונים לסוגיה שעולה מהמקרה של שלי:

  1. כדאי שאדם יכיר ברמה הבסיסית ביותר כיצד להתנהל ברשתות החברתיות.
  2. רצוי שיידע כיצד להגביל את כמות המשתמשים שיכולים לצפות בדף שלו וידע כיצד לחסום משתמשים לא רצויים וידע אילו משתמשים רואים אילו מפרסומיו.
  3. רצוי שיידעו מה ההשלכות של פרסומים ברשתות החברתיות.

אבל יותר מהכל המסקנה הנדרשת היא שיש לחשוב פעמיים ושלוש פעמיים לפני שמפרסמים דברים לרשת. ישנן דרכים טובות יותר לפרוק כעס ואמוציות, דרכים שלא פוגעות בכיס וחשוב יותר בכבודו ושמו של אדם אחר.

עו"ד שירי מלכה היא בעלים של משרד לדיני משפחה בו מחלקה לניהול סיכונים כלכליים במשפחה

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה