איך תבחרו את משחת השיניים שמתאימה לכם?

אם אתם בוחרים את משחת השיניים בזכות המחיר או הטעם, הגיע הזמן לשנות פאזה: משחת שיניים חיונית לבריאות החניכיים שלכם, בחירתה מצריכה שיקול דעת והבנת החומרים שיש בה

09/06/2015
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

איך בוחרים משחת שיניים? צילום: שאטרסטוק

משחות להלבנה, משחות עם מרכיבים טבעיים, משחות למניעת ריח פה חריף. המבחר ברשתות הפארם ובמרכולים באמת מסנוור, שלא לומר מבלבל. אם בעבר היו לנו ציפיות מאד פשוטות ממשחת השיניים שלנו – שתכיל פלואוריד ותמנע עששת – היום הציפיות שלנו גבוהות יותר וחברות הייצור והשיווק עושות הכל, כולל מחקרים מעמיקים, על מנת להתקין את הנוסחה הטובה והיעילה ביותר.

בעיקר כשמדובר בבעיות חניכיים. אם אתן סובלות מאלה, רופאי שיניים ממליצים להשתמש במשחה ובמי פה ייעודיים לטיפול ולהגנה על החניכיים. כלומר, במוצר שמכיל חומריים ייחודיים כנגד אותם חיידקים שגורמים לדלקות ולמחלות חניכיים.

מצאו את ההבדלים

"בגדול, יש שני סוגי משחות: הסוג הראשון – משחות רב תועלתיות, שמגנות על השיניים מפני עששת. אלה משחות טובות, שנותנות הגנה מקיפה והם מספיקות למרבית האוכלוסייה", מסביר ד"ר גיא טוביאס, מתמחה ברפואת שיניים שיניים ציבורית ומסמך בבריאות הציבור ויועץ מדעי למרידול, "הסוג השני של משחות הוא ממוקד: כמו משחת השיניים מרידול שיש בה חומרים פעילים המגנים באופן ייעודי על בריאות החניכיים. מי שסובל מבעיית חניכיים צריך להקפיד להשתמש במוצר שמיועד לבעיה באופן ספציפי".

אם בעבר נאמר לנו שמה שבאמת חשוב זה הצחצוח, היום ברור שיש למשחות ערך מוסף בהגנה על הרקמות הקשות, קרי השיניים, והרכות – החניכיים, שיש בפה. כיום ברור מעל לכל ספק שיש במשחות חומרים כמו פלואוריד שחיוניים  למניעת עששת. אך מה לגבי חיידקים אחרים, למשל אלה שמזיקים במיוחד לחניכיים? האם כל משחות השיניים  מסייעות  במניעת דלקת חניכיים?

דלקת חניכיים נגרמת בעיקר על ידי חיידקים גרם שליליים, שנצמדים לשיניים במקום המפגש שלהן עם החניכיים. בשלב הראשון נוצר תהליך דלקתי שהוא תוצאה של רעלנים שהחיידקים מפרישים כשהם חוגגים על שאריות מזון שנתפסות ברובד השן (פלאק). מדובר בדלקת קלה שנקראת בשפה הרפואית ג'ינג'יביטיס. סימניה הם דימום מהחניכיים, נפיחות ואודם, בדרך כלל. מדובר במצב הפיך: טיפול בדלקת יחזיר את המצב לקדמותו. כמו כן, צחצוח במשחה מתאימה יסייע במניעת התפתחות של דלקת או את חזרתה. ואולם ללא טיפול ומניעה, הדלקת הקלה יכולה להפוך למחלת חניכיים, לגרום נזקים קשים לרקמות האחוזות את השיניים ולהגיע אף עד מצב של אובדן שיניים ולהחמיר מחלות שונות.

שאלה: מה החומרים שנלחמים בחיידקים שמחוללים דלקות ומחלות חניכיים?

 ד"ר טוביאס: "יש משחות שמכילות חומרים אנטי בקטריאליים שמשפיעים על  את אוכלוסיית חיידקי הפה. חומר מקובל לשימוש נקרא כלוהקסידין והוא נמצא במשחות ותמיסות שטיפת פה שונות. הבעיה עם החומר הזה והמשחות שמכילות אותו שהשימוש בהן מומלץ רק לטווח קצר. זאת משום שיש לחומר תופעות לוואי כמו הכתמה של השיניים, פגיעה בחוש הטעם ותחושת עקצוץ על הלשון בשימוש לזמן ממושך. יש סוג אחר של משחות שניתן להשתמש בה בשימוש יומיומי ארוך טווח, משום שהחומרים הפעילים שיש בהן אינם משנים את האקולוגיה בחלל הפה ואינם פוגעים באוכלוסיית החיידקים (פלורה). לקטגוריה הזו שייכת מרידול".

משחת השיניים מרידול לשימוש יומיומי מסייעת בטיפול ובמניעה של בעיות חניכיים משום שהיא מכילה צירוף ייחודי של חומרים פעילים  -  אמין פלואוריד וסטאנוס פלואוריד. למרידול יש יעילות קלינית מוכחת והיא מתאימה לשימוש יומיומי ולהשפעה ארוכת טווח, שכן היא מסייעת בהגנה מפני בעיות חניכיים בכך שהיא מצמצת את התפתחות רובד חיידקים. בזכות המרכיבים הייחודיים היא מגינה בצורה יעילה יותר על בריאות חניכיים, לעומת משחות אחרות שאינן מכילות אותם. כך שבפעם הבאה שאתם רוכשים משחת שיניים ואם בריאות החניכיים חשובה לכם – כדאי לבחור כזו שמציעה הגנה לטווח ארוך וניתן להשתמש בה באופן יומיומי.

**מידע חשוב נוסף ניתן למצוא באתר מרידול החדש**

**בדקו אם אתם סובלים מבעיות חניכיים באתר מרידול החדש**
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה