דלקת או מחלה? מצאו את ההבדלים

מה מעלה את הסיכון למחלות לב ולסוכרת, מה מסכן נשים בהריון ומזיק לבריאות הפה יותר מאשר עששת? כל מחלת חניכיים מתחילה בדלקת שאפשר היה למנוע. כל הסימנים והסכנות

09/06/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

דלקת או מחלת חניכיים? צילום: שאטרסטוק

האם צחצחתם שיניים לאחרונה ומצאתם עקבות דם על מברשת השיניים?

האם קרה שניקיתם את השיניים לאחר ארוחה בקיסם עגול ומצאתם עליו כתמי דם?

האם נדמה לכם שהחניכיים שלכם רגישות, אדומות ונפוחות?

האם הרגשתם, הבחנתם או סבלתם לאחרונה מאחד הסימנים הללו, כנראה שאתם סובלים מדלקת חניכיים. לא צריך להיבהל, אבל חשוב שתבינו מה עומד בפניכם, שכן דלקת חניכיים שאיננה מטופלת בזמן, עלולה לגרום לצרות.

בעיות בחניכיים נחלקות לשני סוגים עיקריים: דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) שהיא מצב הפיך ומחלת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס), שהיא דלקת חריפה אשר גורמת נזק בלתי הפיך למערכת התמיכה של השן ויכולה אף לגרום לאבדן שיניים. אמנם דלקת חניכיים היא מחלה קלה והפיכה לחלוטין, ואולם אם לא מטפלים בה, היא עלולה להידרדר. הכלל הוא שכל מחלת חניכיים נגרמה מדלקת שלא טופלה.

חניכיים הן רקמה רכה, ורדרדה בדרך כלל שעוטפת את השיניים. תפקידן לשמור על מקומן של השיניים בפה והן משמשות חלק מנגנון האחיזה של השיניים בעצם הלסת. אלא שלעתים קורה שחיידקים מצליחים לחדור דרך נקודות החיבור שבין השיניים לחניכיים, ולחולל דלקת. במרבית המקרים הסיבה לחדירת החיידקים היא היגיינה לקויה. בדיוק כפי שיש חיידקים שגורמים לעששת ופוגעים בשיניים, קיימים בפה חיידקים שאוהבים להזיק דווקא לחניכיים.

כל הסכנות

בעוד שעששת וחורים בשיניים גורמים לכאבים שמטיסים אתכם לרופא, דלקות חניכיים הן שקטות וערמומיות. וכאמור, אם לא מטפלים בהן הן מתפתחות למחלת חניכיים – שעלולות להיות מסוכנות: לגרום לנסיגת חניכיים, שעלולה לגרום לשינוי מיקומן של החניכיים על גבי השן, לחשיפת שורש השן ולפגיעה חמורה ברקמות התמיכה של השן; כלומר לספיגת עצם הלסת, היפרדות של החניכיים מן השן, והיווצרות של כיסים בין החניכיים לשיניים. ומה שחמור יותר: מחלות חניכיים יכולות להחמיר מחלות שונות ובמקביל מחלות שונות עלולות להחמיר את מחלת החניכיים. מדובר במחלות חמורות: מחלות לב וכלי דם וסוכרת. כמו כן, בעיות חניכיים עלולות לסכן נשים בהריון.

מה עושים?

ובכן, הדבר החשוב ביותר לשמירה על בריאות החניכיים, היא היגיינה של הפה. חיסול מצבורי הפלאק – רובד השן שמספק לחיידקים מזון. הסרת פלאק בצורה יעילה מחייבת צחצוח נכון ושימוש במשחה ובמי פה המיועדים לשמירה על בריאות החניכיים, שמסייעים בהגנה הן מפני חיידקי העששת והן מפני החיידקים שגורמים מחלות חניכיים. כמו כן, נחוץ להשתמש בחוט דנטלי ובקיסמי שיניים, להגיע לביקורת תקופתית אצל רופא השיניים, לעבור ניקוי אצל שיננית – שמסירה את רובד השן שצבר אבנית וניתן להסיר אותה רק באמצעים מקצועיים.

חשוב להשתמש במברשת שיניים רכה, שהומלצה על ידי רופא השיניים. צחצוח אגרסיבי עלול אף הוא להוביל לנסיגת חניכיים. ומה שחשוב לא פחות להפסיק הרגלים שעלולים גם הם להחמיר מחלות חניכיים, כמו עישון סיגריה, מקטרת ואפילו נרגילה.

**מידע חשוב נוסף ניתן למצוא באתר מרידול החדש**

**בדקו אם אתם סובלים מבעיות חניכיים באתר מרידול החדש**
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה