אושר – מה אנחנו באמת יודעים עליו?

כולם רוצים להיות מאושרים, אבל רובנו לא יודעים איך. אז איך נמדוד את האושר שלנו ונגדיל אותו?

06/06/2015
ארז מזרחי קבלו עדכונים מארז
  • RSS

אושר – מה אנחנו באמת יודעים עליו? צילום: שאטרסטוק

אז מה אנחנו באמת יודעים על אושר? הרוב המוחלט של בני האדם שואפים להיות מאושרים. לאושר הרבה הגדרות אולם לא כולם מתעמקים בהן ומבינים מה נדרש מהם בדרך.

כשאדם מציב לעצמו מטרה להשיג מיליון שקל בשנה היעד ברור וכשמשיגים את היעד קל לדעת. יש לו בבנק מיליון שקל. אבל אושר? איך יודעים אם אתה מאושר?

אחד המשפטים הכי שגורים בפי אנשים הוא: "ילדים זה אושר". באמת? כשמתכננים אותם כנראה שכן. כשעושים אותם לרוב כן! כשהם נולדים זה אושר (עם כאב וקושי וכו').

כשהם קמים בלילה זה אושר? בגיל ההתבגרות כשהם נעלמים בלילות או מבלים עד מאוחר – אושר? בצבא כשהם משרתים במקומות מסוכנים?

אושר הוא מושג רחב שמאד קשה למדוד אותו במובן הפשוט שלו. אין לו סולם יחיד ולא ניתן להשוות בין האושר של אחד לאחר, אבל אפשר לראות הבדלים בעצמנו בסיטואציות שונות או תקופות חיים שונות.

אז איך כן נמדוד את האושר שלנו ונגדיל אותו?

אפשר להסתכל על אושר כחוויה שלנו על סקאלה רחבה. בקצה אחד אושר באיכות נמוכה, נקרא לו הדוניזם, אושר שתלוי בגורמים חיצוניים (סמים, סקס, מזון, אלכוהול). אושר זה בטווח הקצר אכן מרים אותנו אבל בטווח הארוך נמוג ואף מוריד אותנו כי הוא מייצר שוב ושוב ציפיה לעלית מדרגה. סוג האושר הזה שטחי, ולמרות שלעתים הוא מרגיש חזק יותר – הוא לא.

בקצה השני אושר באיכות גבוהה, נקרא לו הגשמה – לחיות לפי הערכים שלנו, להשיג מטרות נעלות וגבוהות, תוך מודעות וחוכמה. מדובר בחיים מתוך הצטיינות – להצטיין בכל מה שאנחנו עושים. אושר זה מרים אותנו בטווח הקצר והארוך, כל יום עוד ועוד.

האושר מתוך הגשמה אפקטיבי יותר ומאפשר לנו להיות מאושרים מבפנים ללא תלות בגורמים חיצוניים. הוא גם נמשך זמן רב יותר. אין קיצורי דרך בדרך אליו והוא לא בא בקלות.

בני אדם חווים את האושר לאורך הסקאלה. בדרך כלל אושר מסוג מסויים דומיננטי יותר ממשנהו. מה היחס אצלכם בחיים? איזה אושר דומיננטי יותר? האם כסף אי פעם קנה לכם אושר? והתפתחות אישית?

אם ננסה למפות את הפעולות שמביאות לנו אושר נראה את הפעולות הבאות לפי סדר מהנמוך לגבוה:

1. סמים, מזון, מים, אלכוהול, יופי (התעסקות בהאם אני מושך/ת)

2. קניה של דברים שאיננו צריכים רק כי בא לנו.

3 שודדי זמן ואנרגיה שלעתים נדמה שהם מביאים אושר – טלוויזיה, אינטרנט (הכוונה למשל לחיים בתוך פייסבוק ודומיו, לא שימוש באינטרנט ללימודים או עבודה), רכילות, מרדף אחר תהילה והצלחה, אימות מאחרים שאני טוב ושווה, ריצוי חברתי.

כל הפעילויות האלו מביאות אושר מיידי וגבוה ואחר כך מורידות אותו לרמה נמוכה יותר ממה שהיה או לאותה הרמה. למה? כי הן מייצרות בתלות גורמים חיצוניים שבלעדיהם לא נהיה מאושרים ולא תמיד הם זמינים.

4. תחביבים

5. ספורט

6. מערכות יחסים חזקות (לא שטחיות אלא עמוקות), משפחה, אהבה אמיתית בזוגיות (שכוללת למשל שותפות וחברות).

פעילויות 4-6 הן בריאות לגוף ולנפש ומעצימות אותנו מאד. ספורט לדוגמה מאפשר לכם להתמודד עם הקולות בראש שמקטינים אתכם ואומרים לכם שאתם לא מסוגלים. ספורט מראה לכם שההיפך הוא הנכון. אתם מסוגלים להכל!

דוגמה: לפני שנתיים לא ידעתי לשחות. הצבתי לי יעד להתחרות בתחרות חצי איש ברזל תוך 8 חודשים (שחיה של 1.9 ק"מ). לכל הדעות טירוף. אחרי 8 חודשים התחריתי בצורה טובה, ולא רק זה, החלק הכי טוב שלי בתחרות היה השחייה. אז אם אני יכול כל אחד יכול!

"לפני שנתיים לא ידעתי לשחות". וזה אני בתמונה מהזמן האחרון"לפני שנתיים לא ידעתי לשחות". וזה אני בתמונה מהזמן האחרון

7. למידה והשכלה – לא רק תארים. הצטיינות בעבודה, בקריירה. כמה זמן אתם משקיעים בזה?
אפילו הקשבה לסרטוני TED או קריאת ספרי התפתחות אישית.

8. קבלה עצמית וגדילה פנימית – שימוש באימון ככלי להתפתח (Coaching), מדיטציה, סמינרים, סדנאות.

9. Kindness – לעשות טוב לאחרים. המוח יודע לבד לעשות את זה, הבעיה היא שאנחנו לא מורגלים בזה. אפילו לפעמים לעשות לאחרים במקום להתמקד בעשיה עבורנו.

10. הוקרת תודה – לעצמנו בעיקר. בצורה שיטתית ומהלב. מותר וכדאי שתודו לעצמכם על המאמץ גם אם אתם טועים. אתם עושים הכי טוב שאתם יכולים עם המשאבים שלכם בכל רגע נתון.

11. יושרה – לחיות לפי הערכים שלנו, לעשות דברים משמעותיים יום יום, לכבד התחייבויות, לא לפגוע באחרים ובעצמנו, לא לשקר. הכוונה היא לעמוד במילה שלנו.

12. תרומה – איך העבודה שלכם תורמת לקהילה, לעולם. האם היא משמעותית בעינינו בלבד או גם בעיני העולם.

רוב האנשים מכורים לפעילויות שמביאות אושר בטווח הקצר. לא כי הם לא רוצים אושר לטווח ארוך אלא כי אין להם את הידע והכלים על מנת שיוכלו לנוע לעבר מטרות נעלות, להגשמה אישית.

אז נשאל שוב - מה המטרות שלכם בחיים? איזה אושר אתם מחפשים?

קחו לכם חצי שעה ושבו לחשוב איפה אתם ומה אתם רוצים בחיים. תניחו שאין לכם שום מגבלה וכל מה שתרצו אפשרי, ולא רק זאת, אתם תצליחו להשיגו ואין מצב שתיכשלו.

המירו את המטרות הרגילות במטרות גבוהות וקשות להשגה. הדרך לשם תפתח אתכם ותגרום לכם אושר לטווח ארוך.

אם תרצו עזרה או הכוונה, חפשו אותי בעמוד של "להמשיך מחדש" בפייסבוק.

מחכה לשמוע מכם תגובות, הערות והארות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך