הטובות לצה"ל: מי רוצה להיות האלופה הבאה?

גם בצה"ל הבינו: נשים הן אלופות מכל הבחינות. אחד הגופים הכי "גבריים" במדינה עובר שינוי והוא החל לטפח את הרס"ניות של היום כדי שיהפכו לאלופות של מחר, מתוך מטרה להפוך לשוויוני יותר

04/06/2015
מיכל גלברד קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS

אלופה (מיל.), אורנה ברבאי. צילום: דובר צה"ל

23 אלופות משנה וארבע תא"ליות - זה מספר הנשים שישרתו בקיץ הקרוב בדרגות הבכירות ביותר בצבא.
בדרגת סגן-אלוף נשים מהוות 14%מהקצינים, כשלפני עשור היה מדובר ב- 11%. בצמרת פורום מטכ"ל ישבה עד חודש ספטמבר האחרון אישה: ראש אגף כוח האדם לשעבר, אלוף (במיל') אורנה ברביבאי. כיום, 69% מנשות הקבע בצה"ל הן קצינות והיתר נגדות ובקרב כלל אנשי הקבע אחוז הקצינים עומד על 58.

על מנת להגדיל את מספר הקצינות הבכירות בצה"ל, החלו בתחילת השנה לפעול שתי קבוצות המלכדות קצינות מצטיינות, בדרגות סרן ורס"ן. קבוצת העמיתות פועלת אחת לחודש במשך שנה, במפגש של חצי יום בו מתקיימות פעילויות העשרה, סדנאות, הרצאות וקבוצות דיון. המפגש מיועד ללמידה והתפתחות משותפת.

"מטרת הקבוצות היא להעצים את המשתתפות ולשמרן לשירות ארוך בצבא", הסביר סא"ל אריאל ויינר, רע"ן מוקד ידע ומגדר במטה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן). "הן קצינות צעירות מצטיינות, שאני רוצה לראות בעתיד כאלופות משנה. הקבוצה נועדה להקנות ידע ומודעות מגדרית, להעניק כלים להשפעה בארגון ולסייע בהתלבטויות שונות".

אחת הקבוצות כוללת כ-20 קצינות בדרגת סרן מהמערך הטכנולוגי בצה"ל, בין היתר בחיל המודיעין, חיל התקשוב וחיל האוויר. כיום במערך הטכנולוגי אחוז המפקדות נמוך ויורד ככל שעולים בדרגות. בשנה שעברה, בעוד 18% מסך הקצינים בקבע ראשוני (סגן-סרן) במערך היו נשים, בקרב הסא"ליות המספר צנח ל- 8%.

עד לאחרונה לא שירתה במערך אף קצינה בדרגת אלוף משנה, אך בימים אלו צפויה להתמנות אל"ם טליה גזית למפקדת ממר"ם בחיל התקשוב. "התחום הטכנולוגי הוא מקום בו המגדר לא רלוונטי", אמרה בעבר יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחלי טבת-ויזל.

"המערך הטכנולוגי הוא יעד שאנו רוצים להעצים", אמר רע"ן מוקד ידע מגדר. "בדרג הסרן מתחילה התלבטות סביב נושא הקריירה הצבאית אל מול שחרור מצה"ל והקבוצה מאפשרת להן מרחב לחשוב על הנושא הזה. זאת לצד הקניית מודעות מגדרית בראיית הצבא, ומתן כלים לסייע בהפיכתו לארגון שוויוני יותר".

הקבוצה השנייה מיועדת לקצינות מצטיינות מכלל צה"ל בדרג הרב-סרן. "התכנים המיועדים לקצינות אלו שונים. מדובר בקבוצה בוגרת יותר, רובן נשואות ועם ילדים, המשרתות שנים רבות יותר בצבא. יחד עם זאת, המטרה דומה: להקנות ידע וכלים", סיפר. "במידה והפרויקט יצליח, נקים בעתיד קבוצות נוספות".

העצמת נשים בצה"ל. צילום: דובר צה"ל

"המפגשים מספקים לנו הרבה חומר למחשבה", סיפרה מפקדת מרכז מאמנים בבית הספר להגנה אווירית, רס"ן מעין ברוך, שחברה בקבוצה. "אני מדברת ביחידה עם נשים בדרגה שלי על התכנים שלמדנו", "העובדה שאני מתעסקת בזה, חושבת ומדברת על זה, כבר מעלה את המודעות לעניין המגדרי ומניעה תהליכי חשיבה על איך לעשות דברים אחרת".

לפי רס"ן ברוך, המפגש עם קצינות ממערכים אחרים מפרה ביותר, בכך שהיא מרגישה שנשים אחרות מתמודדות עם אותם האתגרים שהיא מתמודדת איתם. "אני שמחה לקחת חלק בפרויקט הזה. זה תחום שחשוב לי באופן אישי וגם לכל אישה שרוצה להתקדם ביחידה שלה, בין אם היא לוחמת או בתפקיד אחר".

בצה"ל משרתים היום 22 אלופים, רובם נדרשים להיות בעלי רקע קרבי, אולם אין כל מניעה שלתפקידים שונים בדרגת אלוף, תתמנה אישה.

"האלופים במטה הכללי נבחרו על פי התאמה לתפקיד ולא על פי מגדר", נמסר מדובר צה"ל. "אם אישה תימצא מתאימה לתפקיד היא תוכל לאייש אותו גם בדרגה בכירה מאד. בכל מקום שבו יש נשים גם ההשתלבות וההשפעה על האפקטיביות המבצעית של צה"ל עולה. נושא שוויון ההזדמנויות ומיצוי המשאב הנשי מונח מדי יום על סדר היום הצבאי והציבורי בתחומים שונים".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה