פרוות החמור

אגדת ילדים שהילכה קסם מתבררת בגיל מאוחר כסיוט. איריס קובליו מספרת ומציירת

04/01/2011
איריס קובליו קבלו עדכונים מאיריס
  • RSS

אגדת פרוות החמור כיכבה בין ספרי ילדותי. היה לי ספרון קטן עם ציורים תמימים וסיפור עלילה מעובד ומותאם לילדים. הספר יצא בהוצאת "נחליאלי" לפני כ- 50 שנה לפחות. לא צוין מי תירגם את הספרון הזה ורק שמו של המחבר "פרו" מופיע. עד שגילי התאים לספריה הציבורית, ידעתי רק את הספרים המעטים שהוריי קנו במיוחד בשבילי: פרוות החמור, כיפה אדומה, עמי ותמי, יוקה השחרחורת ועוד כמה קסומים ותמימים, ששמורים עד היום במקום מיוחד בלבי ועל מדף הנודד איתי מבית לבית.

הייתי שבויה בקסם השמלות

הפוסט של יעל ישראל על הסרט בהשראת האגדה הזו הצית ועורר מחשבות וקשת רגשות בעקבות כמה מפגשים שנקרו בדרכי בשנה האחרונה, הקשורים לגילוי עריות וניצול מיני על כל הוריאציות המזוויעות שלו, כשאחד מרגעי השיא היה הרשעתו של נשיא מדינתי בניצול מיני חמור. בעבודת האמנות שלי חקרתי ניתחתי ציירתי פירקתי והרכבתי מחדש כמה אגדות ומיתוסים שלוו אותי מינקות ממש עד הרגע בו עצרתי, שאלתי, לקחתי את כלי המלחמה שלי, המכחולים וחתכתי פנימה, במקומות שהרגשתי צורך, לברר, לבדוק, לבכות ואף להתענג שנית על הקתרזיס שרוב אגדות אלו הוליכו אותי, בעיקר דרך התמונות והאיורים אשר התבוננתי בהם בעזרת עיניי ובעזרת ליבי, יומם וליל. אך מעולם לא נתתי את דעתי על "פרוות החמור". אהבתי את הספר בכל לבי. אהבתי את הקוסמת שהציעה לנסיכה שמלות בצבעי מזג האוויר, בצבע השמש, השמים, הירח, הכוכבים, שמלות שקופות ומסוות, כדי שהמלך לא יבחין בה, ונבהלתי מאד מפרוות החמור שהוצעה לה בסופו של דבר, כדי לעשותה דוחה.

מסיפור נסיכות לגילוי עריות

יעל ישראל כבר כתבה ניתוח יפה ומרתק של תופעת החבלה העצמית כדי לחדול מלהיות נחשקת באהבה אסורה ומנצלת ופתאום התבהרה לי גודל הזוועה שבספר: מלך החושק בבתו לאחר מות אימה וכשהוא מבקש לרכוש את נפשה וגופה, הקוסמת עוזרת לה להימלט ע"י הפיכתה לחמור, כלומר מחבלת ביופיה, אבל בסוף נחלצת לעזרתה כדי למצוא זוגיות חדשה, מתאימה. אני שהייתי שבוייה בשמלות הקוסמת, בנסיך ובאהבה המנצחת, ראיתי את החמור כתעלול שמשך ודחה אותי כאחד. בילדותי צפתי בין תמונות הספרים וסיפוריהם כפשוטם ומלבד הכאב שליווה את בדידותי, לא נחשפתי לעוולות יוצאי דופן עד עזיבתי את חממת בית הוריי, בגיל עשרים, אחרי השירות בצבא, בו למדתי חוקים אחרים, שהמשיכו והמשיכו לתוך חיי הסטודנטיאלים בעיר אחרת, הרחק מהתמימות בתוכה רקדתי עם גיבורי אגדות ילדותי. בשנה החשובה הזו, בה אישיות מנצלת מקבלת עונש ציבורי מתוקשר, נחשפתי לכמה סיפורים קשים הנוגעים בניצול מיני, פגשתי אנשים שנחלצו וצמחו, פגשתי את מי שעדיין מסתירים ופוחדים, פגשתי את מי שמכחישים ולא זוכרים, פגשתי כמה יוצרים מדהימים שהוציאו מהקבר את המוות שלהם וערפו את השקר בחרב החיים והאמת. אני מקדישה את הפוסט הזה לשז לרגל השקת ספרה "הרחק מהיעדרו ", שיצא השנה בהוצאת עם עובד ולכבודה ולכבוד ר', גם אני עוטה על עצמי פרוות חמור

>>מתוך הבלוג של איריס קובליו- מדברת גלויות

כל הזכויות על הציורים שמורות לאיריס קובליו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • תמונה אישית דנה סיני 04/01/2011

    ספורי הילדות שלנו, במקורם, לא היו דווקא ספורים לילדים, ובאמת ברבים מהם התמימות משם והלאה. הספור הזה קשה וכואב ובהחלט מקבל משמעות אחרת בימים אלו, גם לאור הרשעתו של הנשיא לשעבר, וגם בכלל. תמונה מיוחדת במינה, ותודה על השיתוף.

בחזרה למעלה