"הסיפור של אדליין": לנצח בת 29

בלייק לייבלי מגלמת, באגדה קולנועית קלילה וכובשת, אישה שמכת ברק מסתורית מעניקה לה נעורי נצח. סלונה מעניקה לגולשות 30 הזמנות זוגיות ל"הסיפור של אדליין"

25/05/2015
נגה גילעם קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

בלייק לייבלי. הסיפור של אדליין. צילום: יחצ

השחקנית בלייק לייבלי כל כך יפה, כל כך כל כך כל כך יפה, יפה אפילו כשהיא, ובכן, מתה (והיא, ניתן לומר, מתה איפשהו בדקות הראשונות שאחרי כותרות הפתיחה, ומותה המפעים והאסתטי הוא זה שנותן את יריית הפתיחה לאגדה שעתידה לבוא ב-100 הדקות שלאחר מכן).

בתאונת דרכים, שמתרחשת בשל תנאי מזג האוויר המושלגים בקליפורניה באזור שנות ה-30, המספר (בכל אגדה יש מספר) מודיע לצופים ששלג כזה קורה אחת לעשרות שנים, עניין של התהוות תנאים כוכביים פיזיקאליים כלשהם, מי יודע.

היא נופלת לנהר, ברק מוצא אותה ומכה בה, ליבה חוזר לפעום – ואדליין באומן (לייבלי), גיבורת "הסיפור של אדליין", מקבלת את המתנה הנכספת מכל, נעורי נצח. מאותו רגע ואילך, היא אינה מזדקנת, קמטים לא נחרשים במצחה, שלא לומר בזוויות עיניה, שיבה אין - ולא תהיה. מאותו רגע ואילך, אדליין היא בת אלמוות נסיכית, בת 29, אם לילדה קטנה, אלמנה צעירה, עורה מתוח וחלק, שפתיה משורטטות, עיניה מצועפות תמידית. מתנה נכספת? לא בטוח.

הסרט, המצולם היטב ואסתטי עד תענוג, עבודת הארט מוקפדת וניכרת בו התקופות השונות, מנסה להעביר את הצד הטרגי של חיי הנצח. כזה שאולי לא חשבתן שקיים – ויתכן שגם אחרי הסרט לא תחשבו.

אדליין, שלא מגלה לאיש את סודה, חוץ מלבתה (אלן בורשטיין הנפלאה), חיה חיי מנוסה במשך כ-7 עשורים, מקפידה לא להיקשר לאיש, שוברת לבבות, מסתתרת, וכשמתגלה – בורחת על נפשה ומתחילה מחדש. ולמה בעצם אסור שיתגלה הסוד? לא ברור. כולה חיי נצח. כולה אנטי אייג'ינג. שלא נדע.

ואז מגיע הנסיך.

בלייק לייבלי. הסיפור של אדליין. צילום: יחצ

כמו בכל סיפור אגדה, גם בסיפור של אדליין, הגיבורה פוגשת את הגבר הכובשרמנטי (מיקל הויסמן, אכן מדובר ביצירת אמנות אנושית מפוסלת היטב, בתפקיד אליס ג'ונס) שישנה את חייה ללא היכר, הרי רק טרו לאב יכולה לה.

יחד הם יפים, ויחד הם חיים את הדרמה האמריקאית – נדמה שאין קלישאה שחמקה מידיו של הבמאי לי טולאנד קריגר; מהג'אז בדירה במפגש הרומנטי (ארוחת ערב אצלו, נו מה חשבתן), שבו כמובן ג'ונס מבשל, דרך הנהיגה הפרועה של אדליין לנגד עיניו המשתאות ("אולי תלחצי על הדוושה שליד הגז?"), משחק הקלפים המשפחתי מול האח, האחות המגניבה ("כבר עשית אותו?") – ועד הבוקיות של ג'ונס, שאיכשהו לא קולט דבר מהמתרחש סביבו. גבר מאוהב. תהיה יפה (ממש יפה), מבריק, משכיל, אלגנטי ו-בוק. אגב, גם אביו של אליס (לא פחות מהריסון פורד, אבל מי מזהה אותו עם זקן?) לא התברך בתגובות אנושיות מורכבות לנוכח גילוי מציאות מפתיעה. טיזר.

הרעיון מעניין.

נעורים נצחיים – כן או לא? טרגי או נפלא? סוד או מקור גאווה? לחוות אובדן אחר אובדן בחיי נצח, מאהבים, ילדים, כלבים – כולם חולפים ורק את נשארת, לא נשברת, לכודה בגוף מושלם. בהחלט חומר למחשבה. אגב, העובדה שהיא לא מזדקנת – האם היא מונעת ממנה למות לפי החלטתה? גם זו -  מחשבה.

הביצוע מזכיר פחות סאגה קולנועית כבדת משקל, יותר פרק ארוך של "אחת שיודעת" – סרינה רוצה את דן האמפרי, אבל אולי לא, יחד הם מתייסרים בלהט התשוקה, והחיים וקסמם החמקמק, והיופי המרחיק של הדמויות הכביכול אנושיות, טקסטים כמו "אהבה בלי להזדקן יחד היא רק שברון לב", שמלות מפוארות, תסרוקות מוקפדות ליום חול, וההצטעפות שבעיניים.

בדומה לסדרה, "הסיפור של אדליין" טומן בחובו כיף במשקל נוצה. גם לזה צמאה הנפש מפעם לפעם – לפעם. אם לא בשם האינטלקט והאקזיסטנציאליזם, אז לטובת האסתטיקה שבוויזואליה והקלילות שבאגדה הקולנועית, מהן אפשר בהחלט ליהנות.

>> לצפיה בטריילר:

***

רוצים לקבל כרטיס במתנה לסרט “הסיפור של אדליין”? סלונה מעניקה לגולשים 30 כרטיסים זוגיים*. מלאו את הפרטים בטופס, שלחו אלינו ואולי תזכו

*30 הזמנות זוגיות לסרט  הסיפור של אדליין. הכרטיסים לרשתות רב חן ויס פלאנט לימי חול בלבד  א-ה. החל מיום חמישי 28.5 ועד יום רביעי 17.6, וכל עוד הסרט מציג.

על מנת לקבל את ההטבה, כמה פרטים בבקשה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה