למי אכפת מנשים?

למי בכלל אכפת מי הן הנשים הבולטות בהייטק ב-2010? חברות צעירות ומובילות המוקמות ומנוהלות על ידי אנשים צעירים, משכילים ונאורים, שפשוט לא רואים שום סיבה לכלול בבורד שלהם נשים

02/01/2011
Liron Jacobi Marcous קבלו עדכונים מLiron
  • RSS
» איפה הנשים? צילום: flickr - m.a.r.c

סטיב ג'ובס - מכירים, נכון? מארק צוקרברג? בטוח מכירים. יכולה להמשיך בניים דרופינג, סביר להניח שתזהו עוד כמה גברים הייטקיסטים ראויים, בולטים ומובילים. עכשיו נסו לחשוב על נשים. עולה לכם שם של הייטקסטית מובילה בראש, או שבמשימה הזו אתם ממש מתקשים?

לפני רגע היינו בסוף שנה, כולם סופרים לאחור ועסוקים בסיכומים. עשרת הגאדג'טים, עשרת האתרים, עשרת ההייטקיסטים המובילים. רציתי לכתוב כתבה כזאת, על הייטקיסטיות, נשים. עשיתי גוגל, שאלתי מנהלים מהתחום, אתגרתי חברים. חזרתי עם רשימה של שמות כמו ג'נביב בל ואורסולה ברנס, שאין סיכוי שאתם מכירים.

איפה הנשים?

בואו נתחיל בשאלה איפה הן לא: הן לא בבורד של אף חברת ווב 2.0 שאתם מכירים.
הן לא בבורד של פייסבוק, לא של טוויטר, לא של זינגה, לא של גרופון ולא של פורסקוור.
חברות צעירות ומובילות המוקמות ומנוהלות על ידי אנשים צעירים, משכילים ונאורים, שפשוט לא רואים שום סיבה לכלול בבורד שלהם נשים. המצב מעט טוב יותר בחברות הוותיקות יותר כמו גוגל ויאהו, אך אל תתלהבו – האחוזים זעומים.

למה? ההסבר של שריל סנדברג

את אירועי TED אתם מכירים?
ועידת "טאד" (TED -Technology, Entertainment, Design) הינה אירוע חדשנות ייחודי.
הפורמט מתקיים כבר למעלה מעשרים שנה, תחת המוטו – "רעיונות ששווה להפיץ".
הנושאים מגוונים, בהם מדע, עיצוב, אמנות, פוליטיקה, חינוך, תרבות וטכנולוגיה. המשתתפים - בהחלט צבעוניים, כל אחד מהם מומחה בתחומו ומקבל את הבמה ל- 18 דקות בדיוק, בהן יפרוס את משנתו ויפיץ את תורתו.
אירועי TED הם כאמור חדשות ישנות. החידוש הוא ייסודו של אירוע TED נשי המתמקד באופן בו נשים חושבות, פועלות, מתקשרות, משתפות פעולה, לומדות, מובילות ומנהיגות.

באירוע השתתפה גם שריל סנדברג, סמנכ"ל התפעול בפייסבוק. אישה.
בהרצאתה החשובה שצוטטה ברשת, טענה שנשים לא מצליחות להעפיל לפסגה בעיקר בגלל שהן לא מאמצות בגיל צעיר התנהגויות המוגדרות כגבריות. כדי לזכות בכיסא בישיבת הדירקטוריון נשים חייבות להאמין בעצמן ולשווק את עצמן, וגם – לפנות זמן לטובת הקריירה על ידי חלוקה שוויונית יותר של מטלות הבית. אחר כך, תאלצנה להתמודד עם הסביבה שאינה מעריכה נשים מצליחות, אך סוגדת לגברים ש"הביאו אותה" בעסקים. הפמיניזם של סנדברג מוגדר כשוויון, לכן היא מציעה לנשים להישאר נוכחות גם בתקופות של הריון, נישואין ואמהות.

"ההורס והחננה". בקרוב?

בשנים האחרונות, מחקרים רבים בתחום החינוך והכלכלה הצביעו על הקשר הברור שבין השקעה בנשים לבין צמיחה כלכלית, בריאות הציבור ויציבות פוליטית. ניכר כי נשים הן בעלות יכולת עצומה להביא לשינוי במדינות מתפתחות. במדינות המערב, נשים מציעות רעיונות חדשניים ופורצי דרך במדע, באמנות, ביזמות עסקית ועוד.

הקול הנשי וההשתתפות הנשית חשובים כל כך, מאחר ועדיין במקומות רבים הקול הזה מהוסה ומודר. לא צריך לחפש רחוק (חשבתם על איראן?), יש לנו מספיק משלנו גם כאן.
אם אתן לא רוצות להסתובב עם רעלה או לשבת רק בחלק האחורי של האוטובוס ולצעוד רק בצד ההוא של הרחוב, זה הזמן לעשות משהו בעניין.

בואו נתחיל מ"היפה והחנון". מיקרוקוסמוס של הסטריאוטיפ. הוא החכם, היא הסתומה. הוא האוטיסט המגושם, היא השטחית והרדודה. עד שלא נראה על המסך את "ההורס והחננה", לא תמצאו אף שם נשי ברשימה.

מתוך הבלוג "חווית משתמשת" של לירון יעקובי-מרקוס

צילום:

http://www.flickr.com/photos/mabi/

http://www.flickr.com/photos/fbrugmans/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה