פרק ב' בקריירה שמחזיר את המשמעות לחיים

לכל מי שמאסה במקצוע שלה, רוצה להתרענן ולהתחדש ואולי רק לטעום מתחומי עניין מסקרנים – שלוש אופציות לשינוי קריירה משמעותי באמצע החיים

31/05/2015
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

סמינר הקיבוצים תוכניות הנחיית קבוצות 2015

רונית עבדה במשך שנים בחברת הייטק, אך תמיד חלמה על שינוי מקצועי. לא היה לה את האומץ לבצע אותו, עד שהפכה לאמא והבינה שהיא רוצה שינוי. האמהות גרמה לה לרצות לקבל כלים לגידול הילדים, והיא מאוד רצתה לעבוד עם הורים נוספים. לכן, היא החליטה ללמוד הנחיית קבוצות הורים, ולשלב את תחומי העניין שלה עם קריירה חדשה.

כמו רונית, יש נשים רבות אחרות שמעוניינות לבצע שינוי מקצועי משמעותי באמצע החיים, ולעבור לעבודה המשלבת טיפול, אימון או עבודה עם הורים – עבודות שמתאימות לנשים שלאורך השנים היו אוזן קשבת לחברות ולעמיתים בעבודה, לכאלו שיש להן אהבה גדולה לילדים ולהורים, ולכל מי שיש לה יחסי אנוש מעולים, אהבה לעבודה עם אנשים ונטיה טיפולית.

צאלה מיינרט, ראש תחום הורות ומשפחה, הנחיית קבוצות ואימון במכללת סמינר הקיבוצים, מסבירה שיש 3 סוגים מרכזיים של אנשים שיכולים לפנות למקצועות בעלי אופן טיפולי:

הסוג הראשון הם "אנשים שהייתה להם קריירה אבל מחפשים שינוי מקצועי, בדרך כלל של 180 מעלות מהתחום בו עסקו, למשל עורכת דין שרוצה לעבור לכיוון של הנחיית הורים, ואחרות שמעוניינות לרכוש מקצוע לגיל מבוגר יותר".

במקרים אחרים, מוסיפה מיינרט, מדובר ב"שינוי בעקבות התפתחות אישית שהייתה לאישה בחיים. למשל, בעקבות לידת ילדים, נשים רוצות לשפר את הידע האישי וגם לרכוש כלים לעבודה עם אחרים."

מקום נוסף שמביא לשינוי, אומרת מיינרט, הוא "כשאנשים שעוסקים בנושא מסוים רוצים להרחיב את הידע ואת כלי עבודתם בתחום, למשל, גננות, מורות ומטפלים בתחומים שונים שממילא עובדים מול הורים ורוצים לקבל כלים להרחבת העיסוק", היא מוסיפה.

.

1. לימודי הנחיית קבוצות וקבוצות הורים

מה זה אומר? – ללמוד להוביל קבוצת אנשים לעבר מטרה מסוימת. בהנחיית קבוצות – ללמוד להבין מהי קבוצה ואיך קבוצה יכולה להשיג את מטרותיה בעזרת המנחה והמשתתפים. בהנחיית קבוצת הורים - ללמוד כיצד להוביל קבוצת הורים לשאול שאלות, להעלות קשיים ובעיות ולמצוא כלים ופתרונות לבעיות במסגרת הקבוצה.

למי זה מתאים? – בעלי תואר ראשון שבאים מתחומי החינוך, ההוראה, הייעוץ, החברה, הבריאות, הקהילה ועוד, ורוצים להתמחות בעבודה עם קבוצות.

עוד משהו: מיינרט מציינת כי הרבה אנשים בוחרים בשינוי שמתחבר להורות. למי שרוצה לבחור במסלול כזה, ניתן לבחור במסלול הנחיית קבוצת הורים (לימודים של שלוש שנים, יום בשבוע), ולאחר מכן אף להמשיך ללימודים של עבודה פרטנית עם הורים (שנתיים, יום בשבוע- חמש שנים בסך הכל). האופציה הזאת מתאימה רק למי שסיים את מסלול הנחיית ההורים, או למי שיש רקע טיפולי.

אופציה נוספת של לימודים הם לימודי הנחיית קבוצות הורים- עולים, שמיועדים באופן ספציפי לעולים וותיקים שרוצים לסייע לקהילה ולעבוד עם קבוצות של הורים עולים.

.

2. אימון: ללמוד להפוך אותו למקצוע

מה זה אומר? – ללמוד כיצד לסייע למתאמן להגשים את חלומו ואת יעדיו, תוך התבוננות בחולשות ובפחדים אך בעיקר בחוזקות ובכלים. הלימודים משלבים למידה של כלי אימון וכלים להקמת עסק קטן באמצעות האימון האישי.

למי זה מתאים? – כל מי שרואים עצמם מתאימים לעבודה עם אנשים על תהליך של העצמה, התפתחות ושינוי והם בעלי רקע מקצועי בתחומים מגוונים. רצוי בעלי תואר ראשון.

עוד משהו - בלימודים אלו, התלמיד עובר גם תהליך אימון אישי בעצמו, תוך כדי הלימודים. כלומר - בלימודים אלו לומדים לאמן אך גם להתאמן, ואף מקבלים כלים לפתיחת עסק כדי להקל על התלמיד בהפיכת המקצוע לעיסוק.

.

3. ואפשר גם רק לטעום: לימודי התנסויות

מה זה אומר: לימודי ההתנסויות מאפשרים לטעום ממקצועות הטיפול בסדנה קצרה של יום עד ימים בודדים אשר מעניקה ידע וכלים אולם לא מקנה תעודת מקצוע. במסגרת זו, יש חמש תוכניות לימוד: התנסות בטיפול באומנות, התנסות בפסיכודרמה, התנסות בטיפול בתנועה, התנסות בביבליותרפיה והתנסות בפוטותרפיה.

למי זה מתאים? – לימודי התנסות מתאימים לגננות, מורות, הורים לילדים או אנשים שרוצים לשלב בין שני תחומים שהם אוהבים (למשל, אמנות וטיפול) אך לא רוצים להירשם לתואר שני לפני שהם מתנסים בתחום, למי שרוצה להעשיר את הידע שלו או למי שצריך לצבור שעות ניסיון לפני לימודי תואר שני.

עוד משהו - "התחום הטיפולי מגוון ועשיר ויש היום הרבה יותר אפשרויות מבעבר", אומר ד"ר גדעון מנדה, ראש המרכז למקצועות הטיפול במכללת סמינר הקיבוצים ומוסיף כי "ישנם מגוון רחב של קורסים, כאשר קורסי התנסויות בתחומי הטיפול באמנות מתאימים לאנשים שנמצאים בסיטואציה של התלבטות אך לא רוצים להיכנס למסלול משמעותי  וארוך יותר של תואר שני (שכן טיפול באמנות נלמד במסגרת תואר שני) מבלי להכיר מקרוב את התחום".

מי שרוצה לפנות למסלול לימודי מחייב המעניק מקצוע, יוכל לבחור בתוכניות הכשרה ארוכות יותר, דוגמת תכניות בפסיכותרפיה וייעוץ, טיפול בעזרת בעלי חיים, גינון טיפולי ועוד. על מנת להתקבל לתוכניות אלו צריך להיות בעלי תואר ראשון או שני.

לחצו כאן לקבלת פרטים נוספים על הנחיית קבוצות הורים ואימון  ועל תוכנית ההתנסויות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה