ציפי חוטובלי - סגנית של אף אחד

מינוי של אישה צעירה לתקן דיפלומטי בכיר באחד המשרדים החשובים בממשלה הוא לא דבר של מה בכך. אבל הקוץ באליה צועק "הצילו". חוטובלי מונתה, כאמור לסגנית. סגנית של מי? של אף אחד

17/05/2015
שלי ניידיץ קבלו עדכונים משלי ניידיץ
  • RSS

ציפי חוטובלי, צילום: יח"צ

במסגרת קרקס הרכבת הממשלה, מופע הבידור המוצלח של השבוע שעבר, בו מונו בזה אחר זה שרים חסרי הכשרה מקצועית לתפקידים חשובים מאין כמותם ע"י ראש ממשלה שהוא האחרון שיכול לעשות להם חפיפה, העניק נתניהו עוד מינוי אחד שלא קיבל יחסי ציבור מיוחדים: קבלו את ציפי חוטובלי - סגנית שר החוץ.

לכאורה, חגיגה לפמיניסטיות; מינוי של אישה צעירה לתקן דיפלומטי בכיר באחד המשרדים החשובים בממשלה, אחרי שני מינויים של שרות למשרדים מבוקשים, הוא לא דבר של מה בכך. אבל הקוץ באליה צועק "הצילו". חוטובלי מונתה, כאמור, לסגנית. סגנית של מי? של אף אחד. נתניהו החליט שלא למנות אף אחד או אחת לתפקיד שר החוץ של ישראל ולמרות זאת חוטובלי עדיין תישאר סגנית. אז למה לא למנות אותה לשרה? שבי בשקט, אישה. תהיי יפה וייצוגית ותשתקי.

הצעד הזה מסביר היטב מדוע דרושה בישראל אפליה מתקנת בכל הקשור למעמדן של נשים ועונה גם לכל מתנגדי ומתנגדות ה"שריונים" למיניהם. נכון, כל החכמה היא להגיע להישגים בזכות עצמנו, נכון, צריך למנות אדם לתפקיד - לכל תפקיד, לא רק במערכת השלטון - על פי כישוריו ויכולותיו ולא משיקולי דת, גזע או מין, אבל כשהחברה נגועה מהשורש בפטריארכליות ושוביניזם עתיק, מישהו חייב לעשות את התיקון.

הייתי ישנה בשקט אם כל המינויים היו מתבססים על כישוריהם של חברי הכנסת. אבל עם כל הכבוד, למשל, למינויה של איילת שקד לתפקיד שרת המשפטים, לא זכור לי שהיא בעלת תואר עורכת דין או רקע משפטי כלשהו ועם כל הכבוד למינויו של דני דנון לתפקיד שר החלל, לא נראה לי שהוא אי פעם שלח קורות חיים לנאס"א. כנ"ל לגבי כל אחד מהשרים האחרים, שכפי שאפשר היה לראות, לא מרוצים מהתיק שנפל עליהם, תרתי משמע, שלא לדבר על שרים שכבר הוכיחו שאינם ראויים לתפקיד אבל זכו לכהן בו קדנציה נוספת (עיין ערך ישראל כץ), או על שרים שרבו "מי לא ייקח את התיק" (עיין ערך נפתלי בנט ומירי רגב).

אז אם ממילא מדובר בחלוקה אקראית, למה לא לפרגן לאישה מוכשרת תפקיד בכיר? למה להסתפק בתואר "סגנית" או ליתר דיוק "סגנית של אף אחד", המשפיל יותר מהתואר הסתום של שר בלי תיק, או כמו שביבי הגדיר אותו במינוי של אופיר אקוניס - "שר"? נכון, ביבי הבטיח לה שכל הסמכויות יהיו בידיה והבטיח גם תפקיד של שרה כלשהי בהמשך, אבל - נו, באמת - ההבטחות של ביבי.

ורגע - אם כל הסמכויות של משרד החוץ אכן בידיה למה לא לתת לה את התואר שמתאים לאותן סמכויות נרחבות?

הרי כל עוד הממשלה הזו תעמוד על הרגליים, חוטובלי תהיה אחראית על היחסים הדיפלומטיים של ישראל בכל החזיתות: איראן, הפלסטינים, ארצות הברית ושאר העולם, וכן על מערך ההסברה הכל כך בעייתי שלנו. אחריות כבדה מנשוא על כתפיה של הח"כית המוכשרת. אבל גם אם היא תזקוף לזכותה הצלחות ותבקש קידום מהבוס, הוא לא ייתן לה את העונג למלא את משבצת השרה.

תקרת הזכוכית בממשלת ישראל 2015 עוד תתנפץ לנו בפנים, בדיוק כמו הממשלה עצמה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה