6 דברים שאסור לנו לומר לבנותינו

מי לא זוכרת את הפעמים שאמא אמרה לה להכניס את הבטן או לוותר על הקינוח? קבלו את 6 המשפטים שאסור לאמהות להגיד לבנות שלהן – ומה כדאי לומר במקום

17/05/2015
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

שימי רגע יד על הלב ותחשבי: מהם הדברים שאת זוכרת שאמא שלך אמרה לך כשהיית נערה וכמה הם השפיעו עליך כאישה צעירה ובשלב מאוחר יותר, כאדם בוגר? בכדי לייצר מערכת יחסים טובה בין אמא לבת, מתבקש דיאלוג כן, ישיר ואמיתי, שצריך לדעת איך לנהל.

מירב פפר, מאמנת לאמהות ובנות מ"רגעים – רגע עם אמהות ובנות", אספה בשבילנו את 6 המשפטים שאסור לאמהות להגיד לבנותיהן – ומה להגיד במקומם.

1

לא להגיד: "אם תוותרי על המאפינס עכשיו, תוכלי אולי להיכנס לשמלה עם הפסים".

מה להגיד במקום: "את כל כך יפה בחולצה הזו, רואים שנוח לך או "כל כך יפה לך חולצה בסגנון כזה, ג'ינסים מחמיאים לך" וגם "כל מה שאת בוחרת יושב עליך יפה". במקום לבחור להעביר ביקורת על מה שהבת לובשת, עדיף להגיב כשאת אוהבת איך שהיא התלבשה. ואם את חושבת שבתך לובשת בגד חשוף מדי כמו מכנס או גופייה מסוימת, ואת ממש לא מוכנה שהיא תצא ככה מהבית, תבחרי לומר לה זאת בצורה ישירה ולא בעקיפין, "בובי, תבחרי גופייה אחרת. זה ממש חושפני ופחות יפה".

shutterstock_sec

2

לא להגיד: "תצחקי יותר בשקט, כולם מסתכלים".

מה להגיד במקום: " אני מתה על הצחוק המתגלגל שלך, הלוואי ותמשיכי לצחוק ככה כל החיים" או "כיף לי לראות אותך מחייכת ומאושרת". בגיל ההתבגרות בנות הופכות להיות מאוד מודעות להתנהגות שלהן, בעיקר בקרב בני המין השני. הן מתחילות לקלוט את הסטנדרטים החברתיים שהסביבה מציבה להן בהקשר להיותן נשים, וביניהם שאישה צריכה להיות מאופקת וגם האמהות לא חוטאות בזה, כי כך חונכו. לכן, התפקיד של האמא כאן הוא משמעותי: לעודד את הבת להתנהג בטבעיות, לבטא את האושר שלה הן בחיוך והן בצחוק, להסביר שהצחוק יפה לבריאות ושהילדה צריכה לעשות מה שטוב לה.

3

לא להגיד: "כשתגדלי – תביני" או "את עדיין קטנה ולא מבינה".

מה להגיד במקום: "אני תמיד כאן בשבילך, בואי ננהל את השיחה הזאת בפעם אחרת". כשאמא אומרת לבת שלה שהיא "קטנה", ולא משנה באיזה גיל, היא מקטינה אותה ומבטלת את דעתה, היא מעבירה לה מסר שהיא לא סומכת עליה וסותמת את הגולל על שיח פתוח וישיר. בגיל ההתבגרות זה עניין קריטי, כי בדיוק בגיל הזה הנערה מתחילה לגבש את הזהות שלה, רוצה להרגיש בוגרת והכי זקוקה שיקשיבו לה ויתנו לדעותיה מקום. אם האמא תבטל אותה ותעביר לה מסר שהיא חסרת הבנה, אין סיכוי שהבת תבוא לאחר מכן לספר לה דברים. אם האמא מרגישה שהיא לא מוכנה לדבר או צריכה זמן להתכונן לשיחה בנושא מסוים, היא יכולה להגיד לבת בנימוס שהן תדברנה על כך במועד אחר.

shutterstock_sec2

4

לא להגיד: "החדר שלך נראה כמו מזבלה!"

מה להגיד במקום: "בואי נעשה הסכם – ביום קבוע בשבוע את מסדרת את החדר". נושא הבלגאן בחדר של המתבגרת הוא אחד הנושאים שמעוררים ריבים בבתים רבים. אבל, האמא צריכה להבין ולקבל שרוב בני הנוער מתנהגים ככה ושההורים אמנם לא צריכים לוותר, אבל הדרך בה הם ינקטו לגבי זה – היא החשובה.  אפשרות טובה היא לנהל שיחה עם הבת ולהגיע איתה להסכם, למשל, על יום מסוים בשבוע בו הילדה מסדרת את החדר. במקרה של הסכם כזה, ביתר ימות השבוע האמא צריכה לכבד את ההסכם ולא להעיר לבת, וכך במידה והבת של תעמוד בהסכם, היא תוכל להזכיר לה אותו. חשוב עוד יותר הוא להגיע לסיכום עם הבת באמצעות דיאלוג ולא בצורת הוראות, או להגיד "כי ככה אני קבעתי".

5

לא להגיד: " למה את לא יכולה להיות כמו (הבת של/אחותך/השכנה...)"

מה להגיד במקום: "אני סומכת עליך". בתקופה כל כך רגישה עבור המתבגרות, תקופה בה הן מגבשות את זהותן ובונות את הביטחון העצמי שלהן שילווה אותן בהמשך הדרך, תפקיד האמהות הוא להעצים אותן בכל דרך אפשרית. כאשר אמא אומרת לבת שלה שהבת של השכנה או גרוע מכך – אחותה הבכורה או הצעירה, טובות ממנה, היא מחלישה את הבת, מערערת את בטחונה העצמי וגורמת לה להרגיש שהיא לא מספיק טובה. יתרה מזאת, הבת עלולה לתפוס את דברי האם באופן כזה שהיא תנסה להתחקות אחר ההתנהגות של המודל להשוואה ואז היא לא תתנהג בטבעיות, כפי שהיא באמת רוצה להתנהג, וכל אלה יכולים לגרום לה להיות מתוסכלת וחסרת ביטחון באישיותה.

marav

6

לא להגיד: "יש דברים שלא מדברים עליהם".

מה להגיד במקום: "אני כאן בשבילך, את יכולה לדבר איתי על הכל". כשאמא אומרת לבת שלה שיש דברים שהשתיקה יפה להם, היא בעצם גורמת לבת להתחיל לחשוב פעמיים לפני שהיא מדברת איתה על נושאים מסוימים ולפעמים לגרום לה לחפש את התשובות באינטרנט או אצל חברות. בכדי לייצר מערכת יחסים טובה, פתוחה ומכבדת עם הבת, האמא צריכה לקחת אחריות ולהוביל את הדיאלוג בין השתיים. משמעות הדבר היא לא רק להגיד לבת שהיא יכולה לבוא לדבר, אלא ליזום בעצמה שיחות על נושאים שמעסיקים את הבת, החל מהמחזור החודשי ועד יחסי מין. פעמים רבות הבת מסרבת לדבר אבל על האמא להתעקש ולמצוא דרכים יצירתיות, למשל לספר לבת מיוזמתה על עצמה ובכך לעודד אותה לדבר על עצמה. אפשר גם לנצל הזדמנויות כמו תוכניות טלוויזיה, טיולים משפחתיים או אפילו סרטונים רלבנטיים ביוטיוב כדי ליצור שיחה גלויה עם הבת.

צילומי אילוסטרציה: shutterstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך